Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

ConfortGhencea

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016
Salut,

Stiti ceva despre confortghencea.ro ? Sunt interesat de un apartament in acel bloc, insa imi este teama sa nu se afle in aceiasi situatie ca cei de la Cricovului residence, si anume...bloc de 8 etaje construit in zona de vile, cu autorizatii...dubi :) - unde vecinii au dat in judecata constructorul si pana acum..se pare ca a iesit favorabil pentru vecini.

In rest, imi pare ok, am fost la o vizionare rapida cand am fost in trecere, as vrea sa mai merg la una detaliata.

Attached Files



#2
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

 endlessly, on 08 aprilie 2016 - 16:52, said:

Salut,

Stiti ceva despre confortghencea.ro ?

In rest, imi pare ok, am fost la o vizionare rapida cand am fost in trecere, as vrea sa mai merg la una detaliata.
Au tur virtual?

#3
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016

 Lumianu, on 08 aprilie 2016 - 16:56, said:

Au tur virtual?

Pe site cu siguranta nu, in alta parte nu am cautat...nu cred ca au ca gaseam pana acum ceva, sunt cu ochii pe el de 2 saptamani. Dar am vazut diverse poze prin anunturi (pt interior), exteriorul l-am pozat eu iar la vizionarea rapida pe care am facut-o in interior nu am apucat sa fac poze.

#4
danyepz

danyepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.03.2008
Intereseaza-te de autorizatia de la ultimul etaj retras al  primului bloc,un an am trecut prin fata santierului si pe panoul de informare nu a aparut nici o data.

#5
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016

 danyepz, on 08 aprilie 2016 - 17:07, said:

Intereseaza-te de autorizatia de la ultimul etaj retras al  primului bloc,un an am trecut prin fata santierului si pe panoul de informare nu a aparut nici o data.

Poti detalia? Ce inseamna autorizatie a ultimului etaj retras? Trebuie sa demoleze ultimul etaj? Ai idee unde ma pot interesa de astfel de informatii sau la ce servicii ar trebui sa apelez?

#6
danyepz

danyepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.03.2008

 endlessly, on 08 aprilie 2016 - 17:49, said:


Poti detalia? Ce inseamna autorizatie a ultimului etaj retras? Trebuie sa demoleze ultimul etaj? Ai idee unde ma pot interesa de astfel de informatii sau la ce servicii ar trebui sa apelez?

Autorizatia nu se de pe etaje....vorbesc de autorizatia de constructie in baza careia se construieste imobilul.
Nu stiu de actiuni in instanta inaintate sau castigate in urma carora sa trebuiasca demolarea ultimului etaj.
Eu banuiesc ca au mers pe blat si acel etaj nu este trecut in documentatia inaintata primariei...afisul de informare a fost tot timpul P+8
Trebuia sa apara asa P+8+etaj retras.
Problema asta va fi speculata in cazul in care se va intenta o actiune in instanta.
In primul rand la dezvoltator,cere copii dupa documentatia necesara autorizatiei,copie dupa autorizatia de constructie emisa de primaria sector 6,copie duoa receptia imobilului,afla daca sung intabulate si mergi la ocpi sa ceri extras de informare (asa afli de eventuale sarci ,ipoteci) cauta dezvoltatorul pe portalul de justitie si vezi daca are procese pe rol,vezi cine este propietarul terenului(se obisnuieste ca dezvoltatorii sa nu cumpere cu bani terenul dand in schimb apartamente dupa ce construieste)vezi cum sa ajuns la acel drept de proprietate,cum s-a comasat divizat etc etc.

#7
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016

 danyepz, on 08 aprilie 2016 - 18:26, said:


Autorizatia nu se de pe etaje....vorbesc de autorizatia de constructie in baza careia se construieste imobilul.
Nu stiu de actiuni in instanta inaintate sau castigate in urma carora sa trebuiasca demolarea ultimului etaj.
Eu banuiesc ca au mers pe blat si acel etaj nu este trecut in documentatia inaintata primariei...afisul de informare a fost tot timpul P+8
Trebuia sa apara asa P+8+etaj retras.
Problema asta va fi speculata in cazul in care se va intenta o actiune in instanta.
In primul rand la dezvoltator,cere copii dupa documentatia necesara autorizatiei,copie dupa autorizatia de constructie emisa de primaria sector 6,copie duoa receptia imobilului,afla daca sung intabulate si mergi la ocpi sa ceri extras de informare (asa afli de eventuale sarci ,ipoteci) cauta dezvoltatorul pe portalul de justitie si vezi daca are procese pe rol,vezi cine este propietarul terenului(se obisnuieste ca dezvoltatorii sa nu cumpere cu bani terenul dand in schimb apartamente dupa ce construieste)vezi cum sa ajuns la acel drept de proprietate,cum s-a comasat divizat etc etc.

Multumesc mult de info, danyepz!

#8
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 endlessly, on 08 aprilie 2016 - 17:49, said:


Poti detalia? Ce inseamna autorizatie a ultimului etaj retras? Trebuie sa demoleze ultimul etaj? Ai idee unde ma pot interesa de astfel de informatii sau la ce servicii ar trebui sa apelez?
nu are nicio treaba cu un ultim etaj...

#9
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Având in vedere ca l-am proiectat pe partea de structura, va pot spune sigur ca proiectul are autorizație pentru S+P+8E emisă in baza unui PUD de prin 2012 cred, PUD care permite chiar P+12 având in vedere ca acolo e zona M2, iar autorizația a fost luată in prima faza pe fiecare din cele 3 tronsoane, ulterior s-a luat supraetajare pe tronsonul din fata si din spate cu un nivel parțial (cum spuneam, PUD-il permitea chiar mai mult). Structura este calculata de la început pt acest regim de înălțime.
Pentru alte informații tehnice, va stau la dispozitie.

Edited by ProhilRezidential, 08 April 2016 - 20:36.


#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu stiu cum se prezinta situatia la fata locului, dar din poze nu prea vad mult loc pentru vreo masina de pompieri in caz de ceva. Si probabil putinul loc dintre blocuri va fi ocupat cu masini parcate, deci chiar nu vor mai avea acces pompierii. Pacat, pe unii chestia asta poate sa-i coste casa si un credit pe 30 de ani.

Edited by Michidoo, 09 April 2016 - 17:31.


#11
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 Michidoo, on 09 aprilie 2016 - 17:30, said:

nu stiu cum se prezinta situatia la fata locului, dar din poze nu prea vad mult loc pentru vreo masina de pompieri in caz de ceva. Si probabil putinul loc dintre blocuri va fi ocupat cu masini parcate, deci chiar nu vor mai avea acces pompierii. Pacat, pe unii chestia asta poate sa-i coste casa si un credit pe 30 de ani.

Pt pompieri sunt necesari 4,5 m pt acces si 6-8 m pt scara calată, iar blocul are 10 m retragere pe stânga si pe dreapta cum priviți din Ghencea, deci loc suficient pt orice mașina de pompieri. In plus are aviz de pompieri luat după cazul Colective, adică intr-un moment in care la PSI se respingeau lucrări si pt greșeli de ortografie!
Nu orice imobil trebuie comparat cu mansardele alea făcute la norma peste ghetouri de nefamiliști, executate la bugete derizorii cu firme care s-au închis a doua zi după finalizarea lucrărilor sau au un istoric binecunoscut de tzepe cu mansarde.

Edited by ProhilRezidential, 09 April 2016 - 18:38.


#12
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
ProhilRezidential, ce iti mai place sa stai pe forumuri si sa vorbesti despre proiectul tau:))

#13
gandalliel

gandalliel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2016
Salut,

Am fost si eu la Confort Gencea,iar maine semnam antecontractul.
Noi am cautat in ultimele luni de am innebunit un apartament cat de cat decent si tot ce am gasit ori era prost facut (de la gips-carton pereti interiori , la unele blocuri si intre apartamente, pana la faptul ca iti preda apartamentul la shapa goala si fara usi etc.), aveau litigii sau erau mult prea scumpe raportat la mp.
Tot ce pot spune este ca noi suntem foarte incantati... Mai greu o sa fie pana se da drumul la pasarela vietii de la Domensti si pana dau astia drumul la metrou....

#14
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
fara suparare dar trebuie sa fii masochist sa iti cumperi in continuare casa/apart in prelungirea ghencea...dupa tot ce se intampla acum acolo.
problema cu drumul nu se va rezolva prea curand. si cand o vor face, se va bloca totul la intersectia Brasov. iar din ce vad pe harta, metroul e departe, nu prea poti merge pe jos. esti dependent de ratb/masina.

Edited by mog, 12 April 2016 - 15:19.


#15
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 ovidiu2012, on 12 aprilie 2016 - 08:08, said:

ProhilRezidential, ce iti mai place sa stai pe forumuri si sa vorbesti despre proiectul tau:))

Vb despre proiect atunci când văd ca unii isi dau cu părerea despre lucruri pe care nu le stăpânesc! Dacă te deranjează ca nu ma las "tăvălit", e problema ta!

Edited by ProhilRezidential, 13 April 2016 - 07:31.


#16
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016

 ProhilRezidential, on 08 aprilie 2016 - 20:35, said:

Având in vedere ca l-am proiectat pe partea de structura, va pot spune sigur ca proiectul are autorizație pentru S+P+8E emisă in baza unui PUD de prin 2012 cred, PUD care permite chiar P+12 având in vedere ca acolo e zona M2, iar autorizația a fost luată in prima faza pe fiecare din cele 3 tronsoane, ulterior s-a luat supraetajare pe tronsonul din fata si din spate cu un nivel parțial (cum spuneam, PUD-il permitea chiar mai mult). Structura este calculata de la început pt acest regim de înălțime.
Pentru alte informații tehnice, va stau la dispozitie.

Am sunat luni la ei si din pacate nu mai aveau ap disponibile (tronson 2, ap de 2 camere, modelul patratos, nu cele pe lung) la etajele 6 sau 7 de care eram interesat. Modelul de apartament pe care il vroiam a ramas disponibil doar la etajul 8(ultimul)...si aici va voi cere detalii daca aveti, pentru ca stau in dubii cu ultimul etaj...daca aveti detalii despre terasa, izolatie, etc...

Multumesc!

#17
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 endlessly, on 13 aprilie 2016 - 17:42, said:



Am sunat luni la ei si din pacate nu mai aveau ap disponibile (tronson 2, ap de 2 camere, modelul patratos, nu cele pe lung) la etajele 6 sau 7 de care eram interesat. Modelul de apartament pe care il vroiam a ramas disponibil doar la etajul 8(ultimul)...si aici va voi cere detalii daca aveti, pentru ca stau in dubii cu ultimul etaj...daca aveti detalii despre terasa, izolatie, etc...

Multumesc!

Buna ziua.

O soluție detaliata privind execuția hidroizolației nu am in acest moment. Ceea ce știu in mod sigur este ca nu va face rabat la calitate in acest aspect, așa cum nu a făcut nici in alte privințe. Ma voi interesa si voi încerca sa postez aici sau in privat soluția.

#18
cornel-b

cornel-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2008
@ProhilRezidential

Ma bucur ca v-am gasit, de mult imi doream sa ii cunosc pe cei care au proiectat blocul...o solutie pentru reducerea zgomotului de impact transmis prin planseu aveti?

Edited by cornel-b, 11 September 2019 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate