Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cerificate SSL si SEO

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Am citit mai multe articole in care se spune ca google prefera site-urile de incredere, mai exact cele ce utilizeaza protocolul https.
Stau si ma gandesc daca merita o astfel de trecere pentru un site de dimensiuni medii, aprox 300 pagini si 200 utilizatori.
Aveti ceva informatii concrete referitoare  la cresteri in serp dupa trecerea pe SSL ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu ce ai citit, dar ai inteles prost.

SSL ajuta daca ai informatii confidentiale, dar creaza si dureri de cap, mai ales in ceea ce priveste reclamele + in fct de trafic si resurse, se simte la gradul de incarcare al serverului.

#3
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Cateva referinte:

http://searchenginel...sl-sites-199446
https://ahrefs.com/b...-https-for-seo/


Oricum google nu stie daca tu ai sau nu informatii confidentiale, se considera ca este un site de incredere verificat de autoritatea care acorda certificatul

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, Google a inceput sa "aplece" urechea la securitate. Si asta nu de ieri, de azi:
https://security.goo...g-signal_6.html
https://webmasters.g...ing-signal.html

Edited by dexterash, 06 April 2016 - 14:22.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
E un site pe care se autentifica userii cu user si parola? Altfel n-are sens SSL.

#6
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Este un site de turism, se autentifica doar cei ce au anunturi postate.
Pe mine ma intereseaza strict dpdv seo

#7
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Citez din blogul oficial google: "But over time, we may decide to strengthen it, because we’d like to encourage all website owners to switch from HTTP to HTTPS to keep everyone safe on the web."
Nu cred ca acesata criptare afecteaza SEO doar site-urile ce opereaza cu date confidentiale.

#8
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Asa stiu si eu (scrie chiar in ghidul google daca nu ma insel) ca SSL= un plus in SERP.

Eu nu l-am avut de la inceput, am trecut la SSL cam acum o luna, dar pana acum nu am vazut nici o crestere semnificativa. Nu mi se pare ca este o mare diferenta dar poate dureaza mai mult sau cine stie.

#9
CrissTea

CrissTea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2016
Se pare ca devine o necesitate pentru cam toate site-urile "Beginning in January 2017 (Chrome 56), we’ll mark HTTP pages that collect passwords or credit cards as non-secure, as part of a long-term plan to mark all HTTP sites as non-secure."

Articolul complet pe security.googleblog.

#10
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
Ce sa zic, se vand bine certificatele, mai fac si ei un ban cinstit.
Acum, nu ca tin cu ei, dar cam orice site din ziua de azi are o zona de administrare.

Chiar urmeaza sa imi iau si eu un certificat, nu e prea complicat sa ajungi victima,
e suficient sa ai un virus in retea care bate in Rusia sau Valcea :)

#11
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
SSL este intr-adevar foarte important pentru site-urile care colecteaza date personale de la utilizatori (gen adrese de email, nume, nr cartii de credit etc.). INSA, chiar daca nu colectezi direct asemenea informatii, un certificat SSL ar fi de folos pentru a indica robotului google ca esti un site safe, si ca utilizatorii tai nu sunt supusi la spam si alte minuni.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cum te fereste certificatul SSL de spam?

#13
valente2013

valente2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.09.2013
Eu am primit in "Webmasters Tools" atentionari despre 2 siteuri cum ca nu ar avea pagini nesigure ce incerca sa colecteze informatii de la utilizatori.
- (la acele siteuri cu certificat), se simte o imbunatatire mare la rata de succes a cumparaturilor (deci pot sa spun ca oamenii au scos banii in primele 2 sau 3 saptamani dupa caz).
Din punct de vedere SEO, nu vad miscari semnificative, dar cele care au cumparat si ip dedicat ... infuenta este destul de buna.
Oricum de principiu nu sfatuiesc pe nimeni sa instaleze SSL decat cu IP dedicat. Iar daca se instaleaza decat pentru SEO, mai bine cautati o firma de specialitate.

#14
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
Certificatele SSL în ultimul timp au devenit necesare, evident că un site cu certificat ssl este mai bine văzut în Google, pot garanta asta.

#15
MadalinCI

MadalinCI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2017
Confirm, la trei din site-urile pe care le administrez am primit sesizari de la google cu privire la necesitatea SSL-ului datorita colectarii de informatii. Cu ocazia asta am facut si cateva teste. Unul dintre cele 3 site-uri era foarte vechi si nu aveam intentia sa il mai pastrez, asa ca i-am pus SSL-ul gratuit Let's encrypt, care aparent a avut acelasi efect ca un SSL platit folosit pe celelalte doua site-uri. Cred ca in timp se vor modifica aceste politici si va conta si tipul certificatelor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate