Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare camere IP

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Please, puteti sa-mi recomandati niste camere IP care sa satisfaca conditiile urmatoare?
1. Camere video de exterior (nu trebuie neaparat antivandal, vor fi montate la o inaltime suficient de mare pentru a nu permite accesul facil la ele)
2. Alimentare PoE (e tras cablu CAT 6, cupru. Distanta maxima este de cca 25m)
3. Sa permita inregistrarea pe un NAS pe care-l voi achizitiona ulterior (Sinology, probabil). Oare mai trebuie si NVR? Habar n-am ...
4. Partea de "night vision" nu e asa importanta, zona este luminata destul de bine, din mai multe surse
5. Rezolutie minim 720p, preferabil 1080p.

Pretul este important, dar totusi nu vreau niste petarde care sa crape la prima ploaie sau prima zapada.

Multumesc,
Dan

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Mobotix

#3
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
8800 RON o camera ... merci pentru raspuns.

#4
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
HIKVISION, cel mai bun raport pret/calitate

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SEqDgamxgnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

80 de dolari la prietenii nostri chinezi Posted Image

la noi e putin mai piperata

Edited by Bukovina, 05 April 2016 - 21:32.


#5
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
VStarcam C7816WIP Waterproof IP Camera Wireless

[ http://g02.a.alicdn.com/kf/HTB1oUJiHVXXXXaTXpXXq6xXFXXXP/VStarcam-C7816WIP-Waterproof-IP-Camera-Wireless-IR-Cut-Memory-Storage-64G-TF-Card-wifi-Webcam-CCTV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

 Bukovina, on 05 aprilie 2016 - 21:32, said:

HIKVISION, cel mai bun raport pret/calitate
Am si eu doua intrebari pentru modelul sugerat de tine (Hikvision DS-2CD2032-I):

1. Permite inregistrarea pe altceva decit NVR?
2. Poate fi setata sa inregistreze doar la detectie miscare?

#7
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
1. Da, se poate folosi un NAS, de exemplu Synology RS815. Modelul asta e scump (2500 lei), dar sunt si variante mult mai ieftine. NAS-ul respectiv il poti folosi pentru multe alte aplicatii.
2. Da, uite aici specificatia

#8
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 obionekenobi, on 06 aprilie 2016 - 10:56, said:

Am si eu doua intrebari pentru modelul sugerat de tine (Hikvision DS-2CD2032-I):

1. Permite inregistrarea pe altceva decit NVR?
2. Poate fi setata sa inregistreze doar la detectie miscare?
1. card micro SD
2. cu siguranta
vezi specificatii aici http://www.skut.ro/c...-ds-2cd2032f-i/
manual http://www.skut.ro/w...S-2CD2032-I.pdf

Cristi de la videotutorial.ro a facut un review al unei camere HIKVISION.

Edited by Bukovina, 06 April 2016 - 12:48.


#9
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Inregistrarea pe card microSD este buna daca, din diferite motive, se pierde posibilitatea de a inregistra video pe NVR. Dar daca camerei i se taie alimentarea, microSD-ul este instalat degeaba. Accesul la microSD (montat in camera video) poate fi dificil daca camera respectiva este montata la inaltime (cele mai frecvente cazuri).
Personal nu-i vad utilitatea, dar daca ma insel, contraziceti-ma.

Personal cred ca o sa ma orientez catre HIKVISION, firmele cu nume grele (gen Sony) au preturi pe masura si nu cred ca sunt cu mult mai fiabile.

#10
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Vezi cu hikvision sa fii atent .... am gasit si pe amazon.com produsul cautat de mine Hikvision DS-2CD2032-I si are multe review-uri si pozitive si negative ...iti recomand sa citesti.

Edited by obionekenobi, 06 April 2016 - 15:13.


#11
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Puteti lua alte modele, HIKVISION scoate foarte des modele noi, cu bug-urile rezolvate, dar trebuie comandate direct din China, la comerciantii nostri ajung mai greu. Camere HIKVISION am vazut in sediul Alpha Bank din orasul meu, deci nu sunt noname.

#12
evelincarla

evelincarla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.04.2016
nu-ti lua chinezarii , am avut eu 2 si s-au stricat :))

#13
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Nu tot ce se fabrica in China este de proasta calitate. Inainte de 89 totate produsele chinezesti ce se gaseau in magazinele noastre era de foarte buna calitate si era batalie pe ele. Dupa 90 patronasii nostri au importat numai lucruri de proasta calitate.

#14
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Samsung, Apple, HP etc etc, toti fabrica numai in China.

#15
ro861

ro861

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2015
Vezi si Foscam


Sent from my iPhone using Tapatalk

#16
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
Hikvision ....... au cel mai bun raport pret/calitate de pe piata

aveti grija cu produsele de pe site-urile gen ebay sau aliexpress ...... multe sunt copii

recomand achizitionarea de la importatori autorizati

 obionekenobi, on 06 aprilie 2016 - 10:56, said:

Am si eu doua intrebari pentru modelul sugerat de tine (Hikvision DS-2CD2032-I):

1. Permite inregistrarea pe altceva decit NVR?
2. Poate fi setata sa inregistreze doar la detectie miscare?

pot inregistra pe SD card ....... unul de 64 GB costa aprox 70 lei la cel.ro

se pot seta sa inregistreze doar la miscare

Edited by truthwarrior, 12 April 2016 - 22:28.


#17
bmwfreak

bmwfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.02.2011
sunteti in eroare cu hikvision din mai multe motive. cunosc si firma si produsele de cand erau nimeni pe pamant.
desigur este optiunea fiecaruia ce cumpara/foloseste, eu am sa va spun ce am contra marcii asteia.
1, sunt agresivi in sens negativ, cand dahua au scos hd-cvi, s-au grabit sa cumpere un patent asemanator de la un tert si au facut mare tam-tam cu al lor chipurile hd-tvi. au incercat sa inchida piata si sa creeze monopol. au facut ca omega cu coaxialul, l-au cumparat si apoi s-au impaunat cu el.
2. toate produsele hikvision sunt permanent pline de bug-uri. unele chipurile ar fi false, nu sunt, le cunost foarte bine, vin pe canal oficial. rezolva ceva, strica altceva. nu se mai termina niciodata cosmarul.
3. isi falsifica singuri produsele. la fel ca la sapunuri, detergenti si alte produse, hikvision vinde cele mai mari gunoaie in piete precum romania. ca sa va faceti idee la momentul actual o camera turbo hd (atentie nu e niciun turbo, e doar o denumire de marketing) costa la sursa sub 10$. este vanduta de importatori catre reselleri cu cca 15$ aici in ro. respectivii v-o vand voua de 2-3 ori mai scump. importatori hikvision sunt 3, secpral, general security si mcdoglas. nu ei strica piata ci asa-zisii reselleri, instalatori scapatati care nu mai instaleaza nimic, vand si ei cate ceva, daca nu curge, pica.
camere ip de calitate pentru uz curent va recomand marci ca aevision, jovision, eyecam. credeti numai ce vedeti cu ochii. le gasiti aici: http://1cctv.ro/camere-ip-109 .
in final ce trebuie sa intelegeti este ca aceste camere, la fel ca automobilele de exemplu, indiferent de marca scrisa pe ele, sunt facute din module/kituri produse de altii, fabrici gigant, fara marca proprie in genere. hikvision nu face nici chipuri cmos, nici procesoare, este un asamblor ca toti celalti.

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

Quote

  8800 RON o camera ... merci pentru raspuns.
Toti face-ti caz de pretul la mobotix , dar cind cumperi o camera ordinara , pe linga calitatea indoielnica mai ai nevoie de multe alte cheltuili ,  dvr, nvr , nas , softuri de menagement, , protectii pt intemperii carcase termostatate, o legatura de banda larga si garantata la internet  etc, lucruri ce va ridica costul proiectului, asa ca calculati bine inainte de achizitie.
Un mobotix il instalezi oriunde , are un trafic pt stocare infim , functioneaza si prin gprs, inregistreaza in inel , cu n zone definite de utilizator , sustine un intreg sistem de alarma , au senzori pir de miscare , senzori  de zgomot si legatura voip , iar stocarea  se poate face oriunde in internet  in cloud sau pe orice pc , nas  conectat , cantitatea de date fiind in functie de nr si durata evenimentelor , ca doar asta te intereseaza  la o camera nu filmarea continua si fara rost  care consuma resurse  aiurea si trebuie sa le platesti.si calitatea are un pret  care la mobotix prin anduranta si fiabilitate  de ani de zile in conditii vitrege  cu siguranta ai un cost mult mai mic si o protectie mult mai sigura

Quote

Samsung, Apple, HP etc etc, toti fabrica numai in China.  

Garantat, mobotix  nu are nimic din china

Edited by ciine, 10 September 2016 - 17:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate