Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandare chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
I04N

I04N

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.11.2015
Salut. Pe scurt: am gasit o chitara veche in pod nefunctionala si de atunci ma gandesc doar la chitara si vreau sa-mi iau una. Acum nu stiu daca sa-mi iau clasica sau western, am inteles ca nu ma vor durea degetele asa tare pe cea clasica pentru ca are corzi de nylon, dar totusi cred ca cea western suna mai bine. Bugetul e de 350 lei, rog pe cei cunoscatori sa raspunda.

#2
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Diferenta majora consta in sunetele emise. Cea clasica produce sunete mai "calde".
Da, te vor durea degetele la inceput, dar e normal, te vei obisnui.

In ce sens e nefunctionala cea din pod? Daca e intreaga, ai putea pentru inceput sa-i schimbi corzile si sa incepi sa-nveti sa canti la ea. Daca te prinde, mai economisesti cativa banuti si-ti iei o chitara mai de Doamne-ajuta.

Edited by Egosoette, 03 April 2016 - 13:36.


#3
I04N

I04N

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.11.2015
Nu are toate cheile, corzi si treaba aia de tine corzile...

#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Du-te la un lutier, vezi daca poate sa ti-o repare cu mai putin de 50 lei, daca iti zice ca e OK canta pe ea 2-3 luni pana iti dai seama daca iti face placere sau nu, apoi in timpul asta strangi ceva banuti si iti iei o chitara mai rasarita.

Ia chitara western pt. ca poti sa canti mai multe stiluri de muzica, ia-ti clasica numai daca vrei sa canti muzica clasica(doh)...

#5
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015
Indiferent de chitara sa ai grija sa aibe corzi Posted Image

#6
I04N

I04N

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.11.2015
Nu stiu nici un magazin de muzica sau de reparatii in orasul meu, e unul destul de mic si chitara e si sparta si reparata si nu cred ca merita sa o fac in starea asta.

#7
geo654321

geo654321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2016
Salut. E o recomandare sa canti pe clasica spre inceput, nu doar ca are corzile noi, dar are si griful mai gros (gatul chitarei), si iti va fi mai usor sa pui degetele, pentru ca o sa ai spatiu de miscare. Dar da, ai putea sa incepi pe o acustica (aka western). Tot am gand sa o iau pe asta (am si eu o clasica, dar mi-am invatat de mult baza pe ea), dar nu prind bani pe mana.
Stagg SW201 Firma e cunoscuta, chitara din cate am inteles este foarte buna, si poti sa inveti usor pe ea.
Spor in continuare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate