Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Problema telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Am un telefon cat de cat bun..snapdragon 801, 2 gb ram cu 32 rom,adreno 330, fhd..etc..normal în antutu ar trebui să scoată 38-45000 nu? Mie îmi arată maxim 19000..dc oare? Mai am unul la fel..alta marca..cam aceleași specs..si ala mia scos 44000 la început acum după vreo 12-15 apps instalate doar 38500..e normal si așa? Dar ce are primul de îmi arată doar 19k?
Precizez ca nu sunt copii sau făcături de 2 lei..sunt originale..telefoane pt piață japoneză..fujitsu cel cu 19k si sharp cel cu 44k/38k...știe careva ce buba o avea? Multumesc

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Sistemul e prost optimizat, de asta ai un scor mic. Vezi ca iti da scorul si pe sectiuni, vezi unde ai un punctaj mai mic si acolo e problema.

Evident ca daca ai 30 aplicatii instalate atunci scorul o sa fie mai mic fata de cum e cand ai 10 aplicatii instalate. Unele mai ruleaza in fundal in timp ce faci acel test cu Antutu. Si mai e o chestie: poti face acum un test si sa iti arate 44k si peste 15minute sa mai faci un test si atunci sa arate 38k. Rezultatele alea sunt doar informative si se refera strict la acel moment cand ai facut testul.

Edited by tigerheart, 02 April 2016 - 22:45.


#3
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Asta cu 19k e problema..nu am instalat nimic pe el..da e full de bloatware...dar si așa tor trebuia să treacă de 40k...da cu celălalt e clar..cu cât mai multe apps cu atât mai mic scor..
Nu stiu ce sa fac cu asta de 19k...să fie ceva hardware defect la el? E aproape nou..fujitsu f05f..made în japan.. Nu iese...de 3 ori am dat..si cam 10 Min durata test..nu e cam mult?

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View Postalinator, on 02 aprilie 2016 - 22:48, said:

..da e full de bloatware...
Ti-ai raspuns singur la intrebare. Cum am zis: uita-te la scorul pe sectiuni si vezi unde e mai mic.. Cel mai probabil ai minim 60% din ram consumat tot timpul din cauza bloatware-urului, vezi cum sta si la partea asta.

#5
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
I-am dat reset..văd ca are playstore,twitter,suită google..etc..da e full de apps bloatware de japan.. Cred că am dat force stop/disable/uninstall la vreuna din aia..eu stiu..să văd cât iese..așa pe sec..fara să opresc nimic..

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
E normal sa fie scorul mic pentru ca japonezii muncesc, nu au timp sa butoneze telefoane.

Lasa dracu telefonu si pine mana pe lopata.

#7
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Wow..45k...e ceva necurat aici..sigur vreuna din apps alea de rahat..de le-am dat disable/force stop/uninstall..Mia stricat ceva...

View Postketa, on 02 aprilie 2016 - 22:55, said:

E normal sa fie scorul mic pentru ca japonezii muncesc, nu au timp sa butoneze telefoane.

Lasa dracu telefonu si pine mana pe lopata.
Sa știi că chiar am băgat azi ceva din asta...ești medium?

Asta e scorul după reset..și fără să dau nici un disable sau force stop la vreo prostie de aia..

Attached Files



#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Poti da disable la aplicatiile alea de japan si eventual si un stop daca vezi ca au optiunea asta. Vezi apoi cum se descurca.

#9
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Ffff amuzant colegu keta..trebuia să îți spui kata...de la katana...sabie în japoneză.. Mersi de sfat!! Cu lopata...

View Posttigerheart, on 02 aprilie 2016 - 22:58, said:

Poti da disable la aplicatiile alea de japan si eventual si un stop daca vezi ca au optiunea asta. Vezi apoi cum se descurca.
Aia e ca dădusem la vreo 20..da sunt peste 60 ce merită să fie...o să mai văd mâine..ms de info!! Te salut...

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cateodata se potriveste , altadata nu, dar este bine sa mai atragi atentia asupra folosirii supraintensive a telefoanelor mobile.
Scuze daca am suparat...

Edited by keta, 02 April 2016 - 23:05.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
doar ca idee, cu ce te ajuta sa stii ca un telefon are un anume scor intr-un test sintetic? dormi mai bine noaptea? face si altceva in afara de a receptiona semnalele?

#12
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postketa, on 02 aprilie 2016 - 23:05, said:

Cateodata se potriveste , altadata nu, dar este bine sa mai atragi atentia asupra folosirii supraintensive a telefoanelor mobile.
Scuze daca am suparat...
Deloc..stima ..eram speriat poate era cv hardware defect..e ok..îl laș aș...pun un launcher si gata..

View PostDany_Darke, on 02 aprilie 2016 - 23:12, said:

doar ca idee, cu ce te ajuta sa stii ca un telefon are un anume scor intr-un test sintetic? dormi mai bine noaptea? face si altceva in afara de a receptiona semnalele?
Același răspuns pt colegul keta..e ok..mersi de sfat!! Noapte buna tuturor!!

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cel mai bun soft este cel original. Chiar daca nu este cel mai placut, sau nu are designul  preferat, acel soft are in spate ceva ingineri care au muncit sa-l optimizeze pe telefonul respectiv. orice alta alterare a softului original care se face doar prin alterarea softului, fara a tine cont de cerintele de hardware, poate genera ceva probleme, incompatibilitati,, s-ar putea ca la idee de soft sa fie chiar mai bune ca originalul, dar daca pe parea de hard nu e capabil nu ai decat sa astepti ca tehnica sa evolueze.

#14
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 28.08.2010

View Postalinator, on 02 aprilie 2016 - 22:58, said:

Wow..45k...e ceva necurat aici..sigur vreuna din apps alea de rahat..de le-am dat disable/force stop/uninstall..Mia stricat ceva...


Sa știi că chiar am băgat azi ceva din asta...ești medium?

Asta e scorul după reset..și fără să dau nici un disable sau force stop la vreo prostie de aia..

problema este optimizarea softului si cum isi partajaza task-urile in backgroud. degeaba ai hardware pe el daca softul il limiteaza, sa pui o componenta pe placa de baza e usor, toti fac telefoane dar un soft bun necesita ani de munca.30.000 scoate si un iphone 5 cu dual core de 1ghz si 1gb de ram. asta inseamna soft stabil.

#15
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Ok dragi colegi..alta belea..nu găsesc la un model de telefon să introduc setările apn... Și nu știu ce să îi fac? Un sfat ceva?
https://m.youtube.co...h?v=et1hvoapNdM


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate