Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Intrebare despre vopsea exterioara.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Nelamurire mica. Incerc sa ies si ieftin, si bun cu nistea vopsea lavabila de exterior :)

1. Mi s-a spus ca vopseaua facuta pe calculator ar dura mai mult decat cel pigmentat manual de tine. Ce pareri aveti?

2. Care ar fi o vopsea si ieftina si buna sa zicem? 9l de savanna e cam 170 de lei facut pe calculator si am nevoie de cel putin 5 galeti... A vopsit cineva recent, si cam cat a costat?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
pigmentul nu este altceva decat o pata de culoare care il dizolvi in vopsea alba. indiferent ca il pui tu sau pe calculator, va avea aceeasi rezistenta in timp.

pe calculator poti face mai precis dozajul, pt ca pt  diferite coduri de culoare, producatorul deja stie cantitatea de pigment necesara, iar tu doar comanzi cantitatea totala, iar ei iti inmultesc cantitatea cu pigmentul necesar obtinerii unei anumite nuante cerute de tine. asta e toata scofala.

tu pana la urma ce anume cauti? ce doresti de fapt de la vopseaua respectiva?

Edited by Dany_Darke, 01 April 2016 - 20:05.


#3
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
http://www.turismbai...s/exterior1.JPG

Vreau sa vopsesc o casa in aceste 2 culori. Cel deschis toata casa, iar cel inchis la margini de geam, un fel de contur. Daca il fac eu manual ies mai ieftin, dar atunci e mai greu cu dozajul. Daca cumpar  cantitate si nu este de ajuns, oare mai pot sa reproduc culoarea...

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Savana de exterior am folosit si eu, pe suprafete destul de mari, si e foarte buna - rezista la fel de bine ca o decorativa. Nu cred ca-i cea mai ieftina totusi.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
evident ca nu mai poti reproduce daca o faci manual. la magazin ceri direct codul de culoare si va fi identica, evident, cu obligatia de a fi acelasi magazin. ai fi uimit cum un anume cod de culoare difera in functie de magazin.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
1. Normal, pigmenti gama pro nu gasesti la vinzare in magazin , oricum se aduc la cantitate mare gen 10 litrii , 20,30 etc iar pigmentul e scump . Pigmentul la tub, sticluta s.a. din comert pentru zugraveli rapide este slabut, se decoloreaza sub actiunea UV dar este ieftin
2. Nu stiu ce doresti , calitate sau pret ? vrei calitate mergi pe sto , vrei pret mergi pe ce este mai ieftin de exterior .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate