Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Plata contributie CASS pentru venituri din dobanzi

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gabijunior

gabijunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2005
salut,

am aflat din cateva articole citite pe net ca începând cu 2017, CASS pentru veniturile din investiții (inclusiv venituri din dobânzi) va fi datorată indiferent dacă contribuabililul obține sau nu alte tipuri de venituri (eu sunt salariat). Ma poate lamuri cineva cum se aplica aceasta contributie?  Incepand cu 1 ianuarie 2017 voi plati CASS datorat pentru anul  precedent (2016) sau voi plati incepand cu 1 ianuarie 2018 pentru anul precedent (2017)?

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Prevederea exista in Codul Fiscal in vigoare <https://static.anaf....e_2016.htm#A155>, deci CASS se datoreaza pentru dobanzile obtinute in cursul lui 2016 si se plateste la inceputul lui 2017 pe baza unei Decizii de impunere <https://static.anaf....e_2016.htm#A178>.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Așa am înțeles și eu de aici:
http://www.avocatnet...-aduc-bani.html

Edited by Mircel, 30 March 2016 - 21:56.


#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ca de obicei e optionala plata.
Daca nu declari nu ai nimic de plata.
Ca si inainte, cunosteam persoane care aveau depozite si conturi de economii si nu aveau venituri dar nu au platit nimic.

View PostMircel, on 30 martie 2016 - 21:55, said:

Așa am înțeles și eu de aici:
Acolo spune asa: în depozite bancare sau conturi curente care generează dobândă
Sa inteleg ca acele conturi de economii nu se incadreaza in venituri din dobanzi?

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ce au scris pe avocatnet e una, ce zic normele de aplicare ale codului fiscal e mai cuprinzător:

22. (1) În aplicarea art. 91 lit. Posted Image din Codul fiscal sunt considerate venituri din dobânzi, fără a fi limitate, următoarele:
a) dobânzi obținute din obligațiuni;
Posted Image dobânzi obținute pentru conturile curente, conturi escrow, depozitele la vedere, colaterale și la termen, inclusiv la certificatele de depozit;
c) suma primită sub forma de dobândă pentru împrumuturile acordate;
d) dobânzi obținute din instrumente alternative de investire de tipul structurilor (depozite structurate) în care este legat un instrument derivat cu un depozit;
e) alte venituri obținute din deținerea de titluri de creanță.

Așa că fiscul va încadra conturile de economii fie la conturi curente, fie la titluri de creanță (banii depuși în banca sînt de fapt împrumutați băncii). Dacă nu merge nici, nici, se va folosi de formularea fără a fi limitate care le dă dreptul să bage în poveste cam orice.

#6
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ce nu am inteles. Daca incasez o dobanda de 1 leu intr-un an, ei imi iau CASS la nivelul salariului minim pe economie? Mi se pare absurd. Chiar daca legislatia prevede acest lucru, mi se pare normal ca sa-si adapteze si ei cotele de calcul, la modificarile pe care le aduc.

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Dupa cum am spus, era si pe vremuri, dar nu am auzit la nimeni sa plateasca, sau sa ii vina acasa decizie de impunere.
Daca au existat cazuri probabil li se trage de la altceva...
In plus e o aberatie modul de calcul.. pentru 1 leu sa platesti 60... ca sunt multi care pun bani in depozit sau cont de economii strict pentru a fi mai putin tentati de a intra in ei, iar dobanda primesc sub 10 lei pe luna...
La fel de bine puteau face modul de calcul idiot si la impozit, sa nu se calculeze pe dobanda ci pe suma din depozit.

#8
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
din ce am inteles eu:

- se impoziteaza conturile de depozit/economii etc doar daca nu esti angajat (aici e cu dus si intors, cunosc persoane care sunt angajate si le-a venit acasa sa plateasca si pentru depozit, in aceasi masura cunosc alte persoane care nu au platit deloc, proportia celor care nu au platit e mult mai mare decat a celor care au platit, deci nu stiu sincer care sunt criteriile dupa care se stabileste o decizie de impunere sau nu)

- daca esti in situatia de a platii, atunci acest CASS este echivalent cu 5.5% din dobanda dar atentie, suma nu trebuie sa fie mai mica decat minimul pe economie. ex nu mai stiu cat e minimul o fi undeva la 1100, daca dobanda pe care o incasezi nu e de cel putin 60 lei, atunci scoti din buzunar. Daca de ex ai un depozit de 85.000 lei cu o dobanda de 1%, cam atat e dobanda mediu in ziua de azi, atunci esti la limita, 60 lei, deci practic dobanda o dai pe CASS si ramai cu 0. Daca depozitul e mai mic de 85.000, iesi in pierdere.

- pe vremea cand aveam si eu depozite, am fost la banca si am intrebat special de acest CASS, atat persoana front office cat si seful de filiala mi-au spus ca NU se plateste nimic. Toate reglementarile vin din partea bancii, daca banca nu e informata de asa ceva, atunci nu trebuie platit. In consecinta banca ia automat acel 16% impozit si cam la asta se rezuma in acel moment toate impozitele aplicate unui cont de depozit.

- totodata am mai auzit ca de la anu toata lumea va datora CASS indiferent ca este angajat sau nu.

Acum sincer nu stiu cum se procedeaza, in mare e ruleta ruseasca sau iesim in strada si facem scandal, la fel ca si cu asigurarea de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri, a devenit optionala acum, dai vrei (si ai de unde) dai, daca nu.. sanatate.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmikaell, on 31 martie 2016 - 13:29, said:

din ce am inteles eu:

- se impoziteaza conturile de depozit/economii etc doar daca nu esti angajat (aici e cu dus si intors, cunosc persoane care sunt angajate si le-a venit acasa sa plateasca si pentru depozit, in aceasi masura cunosc alte persoane care nu au platit deloc, proportia celor care nu au platit e mult mai mare decat a celor care au platit, deci nu stiu sincer care sunt criteriile dupa care se stabileste o decizie de impunere sau nu)

- daca esti in situatia de a platii, atunci acest CASS este echivalent cu 5.5% din dobanda dar atentie, suma nu trebuie sa fie mai mica decat minimul pe economie. ex nu mai stiu cat e minimul o fi undeva la 1100, daca dobanda pe care o incasezi nu e de cel putin 60 lei, atunci scoti din buzunar. Daca de ex ai un depozit de 85.000 lei cu o dobanda de 1%, cam atat e dobanda mediu in ziua de azi, atunci esti la limita, 60 lei, deci practic dobanda o dai pe CASS si ramai cu 0. Daca depozitul e mai mic de 85.000, iesi in pierdere.

- pe vremea cand aveam si eu depozite, am fost la banca si am intrebat special de acest CASS, atat persoana front office cat si seful de filiala mi-au spus ca NU se plateste nimic. Toate reglementarile vin din partea bancii, daca banca nu e informata de asa ceva, atunci nu trebuie platit. In consecinta banca ia automat acel 16% impozit si cam la asta se rezuma in acel moment toate impozitele aplicate unui cont de depozit.

- totodata am mai auzit ca de la anu toata lumea va datora CASS indiferent ca este angajat sau nu.

Acum sincer nu stiu cum se procedeaza, in mare e ruleta ruseasca sau iesim in strada si facem scandal, la fel ca si cu asigurarea de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri, a devenit optionala acum, dai vrei (si ai de unde) dai, daca nu.. sanatate.
Parțial corect...

Anul ăsta platești CASS la dobînzi doar dacă nu ai alte venituri din care se ia CASS. Dacă de exemplu ești angajat pe undeva și angajatorul îți reține CASS, nu plătești la sumele din dobînzi.
Ce v-a spus banca e incomplet - în anumite cazuri se plătește și acum. Nu mai întrebați băncile despre chestiuni fiscale. Nu e treaba lor, nu sînt pregătiți pentru așa ceva și dacă vă spun tîmpenii, tot voi sînteți buni de plată. Tot ce știe banca sînt obligațiile ei legale - în acest moment fix de a reține și vira statului 16% din dobîndă. Atît. Restul contribuțiilor e treaba voastră să aflați dacă le datorați sau nu.
De la anul într-adevăr se va datora CASS din dobînzi de catre toată lumea, fără excepții. Codul fiscal nu precizează cum se va efectua plata - automat de bancă sau de fiecare la fisc.
Pe scurt - e din ce ce în ce mai nașpa. Statul e din ce în ce mai flămînd...

#10
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Postradunic, on 01 aprilie 2016 - 11:53, said:

Pe scurt - e din ce ce în ce mai nașpa. Statul e din ce în ce mai flămînd...

Eu zic ca e si mai naspa pentru ca vom intra pe dobanzi negative, daca nu anu asta, atunci la anu sigur.. sa dai bani la banca sa ti banii la ei din care dobanda sa mai platesti si cass.. asa da capitalism si stat de drept.

Edited by mikaell, 01 April 2016 - 15:00.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View Postradunic, on 01 aprilie 2016 - 11:53, said:

… Anul ăsta platești CASS la dobînzi doar dacă nu ai alte venituri din care se ia CASS. Dacă de exemplu ești angajat pe undeva și angajatorul îți reține CASS, nu plătești la sumele din dobînzi. …
Corect, si trebuie sa corectez si ce am scris eu in acest topic la #2. In principiu ar fi fost corect ce am scris, dar pentru 2016 exista o exceptie explicita in art. 176 pe care nu a vazusem.

Art. 176 din Codul Fiscal 2016 said:


(7) În anul 2016, persoanele care realizează venituri din investiții nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 alin. (1) lit. a) - d), g), i) - l), cu excepția veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală. …
(sursa: <https://static.anaf....e_2016.htm#A176>)

View Postradunic, on 01 aprilie 2016 - 11:53, said:

… Codul fiscal nu precizează cum se va efectua plata - automat de bancă sau de fiecare la fisc. …
Precizeaza. Se plateste in anul urmator celui de realizare a venitului pe baza declaratiei de impunere trimise de ANAF, in termen de 60 de zile de la primirea acesteia. Nu se face retinere la sursa si nici nu sunt plati anticipate.

Art 178 din Codul Fiscal 2016 said:


(2) În cazul persoanelor fizice care realizează, începând cu anul 2017, venituri din investiții și/sau din alte surse, contribuția de asigurări sociale de sănătate se stabilește de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală prevăzută la art. 179 alin. (2), pe baza informațiilor din declarația privind venitul realizat sau din declarațiile privind calcularea și reținerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum și pe baza informațiilor din evidența fiscală, după caz.

(5) Sumele reprezentând obligațiile anuale de plată a contribuției de asigurări sociale de sănătate stabilite prin decizia de impunere anuală, potrivit alin. (1), se achită în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei.
(sursa: <https://static.anaf....e_2016.htm#A178>)

Edited by sags, 02 April 2016 - 11:51.


#12
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Nu mai este obligatoriu plata CASS daca ai venituri mai mici ca salariu minim brut, LEGEA 112/27.05.2016.

Edited by leul_tau, 07 June 2016 - 19:41.


#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
mda... am invins Posted Image

Art. 180. - Contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată de către persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menţionate la art. 155 sau care realizează venituri lunare exclusiv din investiţii şi/sau din alte surse sub nivelul valorii salariului de bază minim brut pe ţară şi nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate prevăzute la art. 154 sau în categoriile de persoane prevăzute la art. 153 alin. (1) lit. g)-o), pentru care plata contribuţiei se suportă din alte surse  (1) Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menţionate la art. 155 sau care realizează venituri lunare exclusiv din investiţii şi/sau din alte surse ale căror baze lunare de calcul se situează sub nivelul valorii salariului de bază minim brut pe ţară şi nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuţiei se suportă din alte surse datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate astfel:

Art. II. -   Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menţionate la art. 155 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, şi nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei pentru asigurări sociale de sănătate sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuţiei pentru asigurarea socială de sănătate se suportă din alte surse, pentru care până la data intrării în vigoare a prezentei legi au fost emise deciziile de impunere, pot depune la organul fiscal competent o cerere pentru desfiinţarea deciziei începând cu luna următoare celei în care se depune cererea.

#14
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011
pana in 2017 se va modifica codul fiscal....stai linistit ;)
ps: urmeaza campania electorala in toamna si nimeni nu-si doreste sa puna o povara in plus pe umerii alegatorilor.

#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
O prostie, macar daca o faceau la sursa ca impozitul.
Eu nu declar nimic, daca vor sa colecteze, sa colecteze, nu stau eu sa citesc zeci de legi si sa interpretez... doar nu m-am angajat bugetar la institutile statului sa le fac eu munca.
Sa faca legea uniforma si fara exceptii (nu stiu cum dracu ca la noi cand se da o lege se excepteaza/scuteste in draci, pana raman o mana de oameni "afectati" de lege) si atunci sa vezi ce usor colectezi. Ca aici e problema, la tot felul de exceptii, praguri, grile, scutiri si prostii.

Edited by vubiv, 08 June 2016 - 10:06.


#16
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
vubive, daca n-au actualizat Codul fiscal, nu inseamna ca nu e valabila Legea 112/2016.

Edited by leul_tau, 12 June 2016 - 09:28.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Legea 112/2016 a intrat in vigoare de la inceputul acestei luni (cu exceptia unei singure modificari, care nu priveste CASS), legea find publicata in M.Of. 408/30 mai. 2016:

Quote

Prin derogare de la prevederile art. 4 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, prevederile art. I pct. 3, referitoare la modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, cu excepția art. 495 lit. g), precum și prevederile art. II intră în vigoare la data de întâi a lunii următoare publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, dar nu mai devreme de 3 zile de la publicare.
Sursa: <http://www.cdep.ro/p..._act?ida=137356>.

Textul integral al legii este disponibil aici: <http://www.cdep.ro/p...15/pr740_15.pdf>.

#18
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Si daca incasez din depozite peste 12 salariii minime brute anual nu mai bine impart suma depozitata astfel incat scadentele sa nu cada in acelasi an ca sa nu platesc ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate