Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Importanța sitemap-ului în format xml

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
vasileiorgu

vasileiorgu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.11.2015
Salutare.

Până acum foloseam fie un generator dintr-ăla online, fie extrăgeam anumite date din baza de date să pot crea link-urile, cream xml-ul server side și gata povestea. Îl aruncam acolo.

Acum lucrez la un site al meu și m-am apucat de sitemap.

Well... mi se pare că sitemap-ul în formatul ăsta, xml, este de fapt o cheie. Și una importantă aș spune eu.

În teorie e simplu. Google a inventat treaba asta cu sitemap-ul și deci trebuie să-l considerăm un aspect important.

Ce e foarte interesant, este că dacă te uiți pe sitemaps.org, documentația, pe cât de modestă e, încercă să te bage puțin în ceață în sensul că-ți arată lucrurile de parcă nu ar fi chiar așa de importante.

Eu spun că sunt.

Strânsa legătură dintre lastmod și changefreq spune totul. Cum ai putea să-i spui google-ului să-ți viziteze link-ul xyz.com/abc/ "hourly", când lastmod este acum 3 zile ? Te-a prins cu mâța în sac, deci poate să-ți scadă nota la purtare.

Deci, eu spun că google face o mare balanță din treaba asta, de tip algoritm, desigur.

Apoi cred că din nou este important să nu încerci să-l păcălești. Gen să pui changefreq bun pe o pagină care stă bine seo, dar care nu ne arată nimic nou. Sau să modifici un paragraf în neștire.

Ideea este că lastmod, changefreq și priority au o legătură atât de mare, încât e suficient să-i spună google-ului cam cum te ocupi tu de site. Cum te ocupi, așa te bagă și el în seamă.

Bănuiesc că nu am descoperit America. Da, așa este, dar am un prieten care face ce făceam eu. Face sitemap-ul cu un generator dintr-ăla online .Poți să-l arunci pentru că un site complex nu are reguli fixe așa cum ți le generează aplicația aia online.

Și un ultim lucru. Cred că dacă setezi prioritatea cu cap, atunci trebuie să-i spui google-ului și 0.5 deși ăsta e default. Ar fi o certitudine pentru google că nu ai aruncat sitemap-ul acolo, ci că te-a interesat fiecare aspect, opțiune, în parte.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sitemap este foarte important, dar aparent google ignora setarile de freq si prioritate, pt ca se abuzeaza de ele.
E f important pt ca ii pui la dispozitie toate URL-urile.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postvasileiorgu, on 28 martie 2016 - 05:52, said:

Well... mi se pare că sitemap-ul în formatul ăsta, xml, este de fapt o cheie. Şi una importantă aş spune eu.
Prin ce teste si rezultate ai ajuns la concluzia asta?

#4
kudo173

kudo173

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2016
Ar trebui să studieze despre sitemap cu un instrument de căutare consola de căutare pentru webmasteri. Harta site-ului de ajutor păianjen Google indexul site.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate