Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Audio pentru TV UHD

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Am rugamintea sa-mi indicati cea mai buna cale pentru partea audio la acest televizor. Ma intereseaza filmele din HBO/Cinemax redate prin HD DVR-ul de la Telekom si jocurile de pe Playstation 4. Muzica mai putin deoarece am deja aparatura dedicata dar nu exclud interactionarea uneori a playlist-urilor de pe telefon cu viitorul aparat. Bugetul se afla in preajma a 2.500 lei si din ratiuni obiective acesta nu poate fi modificat iar furnizorul nu poate fi decat MediaGalaxy/Altex, asta ca sa nu va consumati timpul cu alte recomandari de furnizori. Nu am asteptari ca in banii astia sa-mi satisfac prea mult urechile dar momentan doresc ceva mai mult decat difuzoarele televizorului.

Se dau urmatoarele:
- Soundbar, 2.400 lei;
- Sistem 5.1 compus din receiver si boxe carora o sa le mai adaug un subwoofer, 2.580 lei, o alternativa de boxe sunt si acestea.

Din experienta voastra ce recomandati ?

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Normal ca singura solutie decenta e cu receiver entry level si un pachet de boxe.Dar ce sa iei de la Altex si MediaGalaxi care sunt prastie pe partea de boxe.
Bugetul e foarte mic pentru 5.1
La Avstore gaseai la pret foarte bun  asta https://www.avstore....2-252-5-0-pack/
impreuna cu asta https://www.avstore....r-x520bt-black/
De la magzinele alea chiar nu am ce sa-ti recomand.
Sau aici: http://www.sono.ro/r...-802102252.html

Edited by geo123, 22 March 2016 - 11:15.


#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Nu merita soundbar, mult mai bine un 5.1

#4
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postgeo123, on 22 martie 2016 - 11:12, said:

Normal ca singura solutie decenta e cu receiver entry level si un pachet de boxe.Dar ce sa iei de la Altex si MediaGalaxi care sunt prastie pe partea de boxe.
Bugetul e foarte mic pentru 5.1
La Avstore gaseai la pret foarte bun  asta https://www.avstore....2-252-5-0-pack/
impreuna cu asta https://www.avstore....r-x520bt-black/
De la magzinele alea chiar nu am ce sa-ti recomand.
Sau aici: http://www.sono.ro/r...-802102252.html
Multumesc pentru sfaturi, o sa fac o derogare si cumpar de la AVStore.

Edited by Popybo, 22 March 2016 - 11:30.


#5
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Receiver. Dar nu Pioneer.Ia  Sony, Harman Kardon sau Yamaha, Marantz.
Eu am un H&K, si am cuplat TVul la el prin ARC. Eu am 55CX700  de la Panasonic. Insa eu am UPC cablu.

#6
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostTudor Popescu, on 22 martie 2016 - 15:29, said:

Receiver. Dar nu Pioneer.Ia  Sony, Harman Kardon sau Yamaha, Marantz.
Eu am un H&K, si am cuplat TVul la el prin ARC. Eu am 55CX700  de la Panasonic. Insa eu am UPC cablu.
Am ramas pe receiverul asta, atat ca nu are HDMI ARC. Televizorul este asta, are HDMI ARC. Este o problema ? Sunt cu Telekom si in curand UPC.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Se poate trai si cu optic.La TV oricum nu ai sunet High Resolution.

Edited by geo123, 22 March 2016 - 19:18.


#8
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

View PostPopybo, on 22 martie 2016 - 18:49, said:

Am ramas pe receiverul asta, atat ca nu are HDMI ARC. Televizorul este asta, are HDMI ARC. Este o problema ? Sunt cu Telekom si in curand UPC.

Denon unii zic ca e bun, mie nu imi place, dar e chestie de gust. Astazi cam toate televizoarele au ARC pe HDMI. De ce ar fi o problema ? Am unul oarecum asemanator, dar al meu e 55CX700. Si 55CX700 are ARC. Oricum al tau e mai sus ca al meu , are panel IPS ( care mie imi plac) .Uneori regret ca nu am luat 680( care nu e 3D), dar nu ma ntereseaza 3D, care e un standard mort. Vroiam sa zic ca eu am UPC cu card CI+ si  cand cuplez Receiverul AV se aude surround, functie de canal. Dar nu mai zic ca exista canale mono, unde uneori se aude ca din cazan (vezi Nasul TV,, se aude ca pe MW sau LW). Insa odata , pe MTV Live HD, care are o calitate excelenta, era sa sparg boxele. La canalele Stereo se aud fie boxele frontale, fie pot seta sa se auda pe toate dar se aude stereo.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostPopybo, on 22 martie 2016 - 18:49, said:

Am ramas pe receiverul asta, atat ca nu are HDMI ARC. Televizorul este asta, are HDMI ARC. Este o problema ? Sunt cu Telekom si in curand UPC.
E o problema in cazul in care vrei sa asculti sunetul de la TV(canale TV ,player USB) in receiver. ARC asta face ,da si un canal de sunet invers ,de la TV catre receiver sau hc.
Cat despre paneluri ,tine intr-adevar de gusturi. IPS pluseaza la unghiuri si la cromatica(se foloseste si la monitoarele profesionale) in schimb pierde mult la gradul de negru si contrast. E bun in casa omului cu o luminozitate ambientala medie. La prezentari in spatii mari ,luminate intens sunt varza insa. Am participat recent la un targ unde rulau 4 TV-uri ,dintre care 2 cu IPS(LG). Abia faceau fata saracele cu contrastul dat la maxim. Celelalte doua erau niste amarate de Telefunken(Vestel) cu VA-uri ,se vedeau mult mai bine in ambientul ala.

Edited by edigee, 22 March 2016 - 22:41.


#10
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Alegerile au depins strict de buget, nu sunt fanul nici unui produs dar doresc macar o conectivitate care sa-mi faca viata usoara. Tot nu inteleg prea bine, cu ce ma afecteaza concret lipsa HDMI ARC la receiver ? Cel mai bun ar fi un exemplu.

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu te afecteaza cu nimic.Trebuie doar se foosesti un cablu optic in plus.

#12
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Multumesc ! ;)

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostPopybo, on 23 martie 2016 - 08:20, said:

Alegerile au depins strict de buget, nu sunt fanul nici unui produs dar doresc macar o conectivitate care sa-mi faca viata usoara. Tot nu inteleg prea bine, cu ce ma afecteaza concret lipsa HDMI ARC la receiver ? Cel mai bun ar fi un exemplu.
Chiar nu citesti cu atentie.
?
Sa zicem ca in sistemul de sunet vrei sa asculti si sonorul de la TV. De la canalele TV sau de la mediaplayerul incorporat ,ala cu stick pe care il bagi in televizor. Ai un cablu HDMI  care care transmite imaginea din receiver/hc catre TV. Daca e implementata functia ARC (atat la TV cat si la receiver sau HC) atunci prin acel cablu va "circula" flux digital de sunet in sensul TV-receiver/HC . Avantajul fata de folosirea unui cablu optic este ca pe HDMI exista banda mult mai larga pentru transmiterea sunetului digital decat pe cablu optic. Asa ca va putea fi transmis ,de exemplu sunet DTS sau chiar DTS HD ,Dolby Atmos,cine stie ce mai implementeaza producatorii pe ultimile modele de TV. La cablu optic se va face automat o anumita compresie de date ,daca acel cablu "nu poate" sa transmita sunetul din cauza parametrilor ce dau o mare largime de banda.
Acum sigur ca la sistemele de care vorbim si la calitatea sunetului din TV nu (prea) exista diferente audubile intre DTS si AC3 sau AAC(formate comprimate-ultimile doua) ,asa ca ramane doar varianta avantajului de a nu mai folosi un cablu in plus.
Am explicat totusi ce-i cu ARC -ul asta ,asa ca principiu

Edited by edigee, 23 March 2016 - 11:44.


#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Deacord.
Ce trebuie mentionat este ca nu o sa vezi prea curand posturi TV care sa emita cu, coloane DTS HD/Master Audio,DTS X, Dolby Atmos si alte chestii din astea exotice.Tot ce ai acum la tv e maxim Dolby digital 5.1 pe unele posturi cum e HBO.Nici macar DTS simplu nu exista deocamdata datorita latimii de banda mici.Ei cauta sa inghesuie cat mai multe posturi.
ARC te scuteste  de un cablu in plus si cam atat.

#15
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Multumesc amandurora pentru interventie, sunt lamurit.

#16
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

View PostPopybo, on 23 martie 2016 - 08:20, said:

Alegerile au depins strict de buget, nu sunt fanul nici unui produs dar doresc macar o conectivitate care sa-mi faca viata usoara. Tot nu inteleg prea bine, cu ce ma afecteaza concret lipsa HDMI ARC la receiver ? Cel mai bun ar fi un exemplu.

Absolut cu nimic. Te scutea de inca un cablu. Asa, cuplezi TVul pe optic ( SPDIF-TOSLINK) la receiver. Vei avea surround, dar functie de canal. Daca folosesti receiver :
Legatura se face astfel : HDMI-> TV ( sau daca e varianta mai veche, poti folosi, YPBPR , si asta scoate HD) iar Optic / SPDIF -> Receiver.
Daca are passthrough, si trebuie sa aiba, faci : HDMI Receiver la TV si Optic out de la TV la Optic in receiver ( sau SPDIF, depinde ce ai).
Pana sa iau H&K eu scodeam sunetul stereo din scart catre  statie stereo. Nu aveam surround sau alte fineturi.
La UPC, cau CI+ vei scoate direct din TV catre Statie prin optic.

#17
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostTudor Popescu, on 23 martie 2016 - 14:13, said:


Absolut cu nimic. Te scutea de inca un cablu. Asa, cuplezi TVul pe optic ( SPDIF-TOSLINK) la receiver. Vei avea surround, dar functie de canal. Daca folosesti receiver :
Legatura se face astfel : HDMI-> TV ( sau daca e varianta mai veche, poti folosi, YPBPR , si asta scoate HD) iar Optic / SPDIF -> Receiver.
Daca are passthrough, si trebuie sa aiba, faci : HDMI Receiver la TV si Optic out de la TV la Optic in receiver ( sau SPDIF, depinde ce ai).
Pana sa iau H&K eu scodeam sunetul stereo din scart catre  statie stereo. Nu aveam surround sau alte fineturi.
La UPC, cau CI+ vei scoate direct din TV catre Statie prin optic.
O sa-mi fie de foarte mare folos ce ai scris si daca nu te superi o sa te rog sa ma consiliezi cand ajung in faza asta.
Multumesc !

#18
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Salut !
Am legat un HD-DVR de la UPC de un tv Panasonic 55CX700E si nu scoate sunetul, acest TV l-am avut pe un HD-PVR Telekom din martie '16 pana acum, cu succes. Am facut si proba, am pus HD-DVR-ul cu pricina pe un alt TV legat la UPC, o plasma model '07, functioneaza. Am cerut inlocuire HD-DVR si la fel, nu scoate sunet nici cu al doilea. Ori nu sunt compatibile ori s-a intamplat ceva cu TV-ul meu care scoate sunet pe segmentul SMART (YouTube) si din PS4 doar din acest HD-DVR nu vrea.
Ce poate sa fie, cum sa intervin ?
Multumesc !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate