Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Maurer Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#469
Batix

Batix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2017

View Postlord hades, on 15 aprilie 2017 - 11:19, said:

De unde sa angajeze mai mulți oameni dacă nu sunt? Doar dacă or începe sa aducă asiatici sau africani.

Paște fericit.
Si celelalte firme din jur de unde au? Pt bani se plimba.
Muncitorii calificati trebuie platiti mai bine si vin, iar necalificati nu cred ca nu sunt in Sfantu Gheorghe si satele din jur.

Edited by Batix, 20 April 2017 - 10:28.


#470
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Plătit mai bine înseamnă profit mai mic. La AVG 3 sunt cam 10 - 12 muncitori pe fiecare bloc.

#471
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
Probabil si muncitorii stiu ca este piata de lucru si isi negociază salariile mai bine; iar constructorilor le este mai greu sa gasesca muncitori calificați si platiti slab. Dar asta nu e problema noastra. Cel putin pe mine nu ma interesează prea tare aspectul asta...vreau sa văd ca se înalță blocurile...
Spunea cineva ca Maurer nu lucrează sambata. Daca ma uit bine pe Webcam-urile de la Urban, unde se vad si primele blocuri de la Maurer,exact acum, la 15.55, la Urban nu este niciun angajat in peisaj. Insa la Maurer se vad ceva oameni in M3 la nivelul 3. Observ ca au pus geamurile la M3 pana la nivelul 5. Iar M4 are 3 nivele. Stie cineva cand au termen de predare M3 si M4?
Eu mai am de asteptat pana o sa fie gata M11. In acte e scris 30.06.2018
weekend fain viitori vecini.


Probabil si muncitorii stiu ca este piata de lucru si isi negociază salariile mai bine; iar constructorilor le este mai greu sa gasesca muncitori calificați si platiti slab. Dar asta nu e problema noastra. Cel putin pe mine nu ma interesează prea tare aspectul asta...vreau sa văd ca se înalță blocurile...
Spunea cineva ca Maurer nu lucrează sambata. Daca ma uit bine pe Webcam-urile de la Urban, unde se vad si primele blocuri de la Maurer,exact acum, la 15.55, la Urban nu este niciun angajat in peisaj. Insa la Maurer se vad ceva oameni in M3 la nivelul 3. Observ ca au pus geamurile la M3 pana la nivelul 5. Iar M4 are 3 nivele. Stie cineva cand au termen de predare M3 si M4?
Eu mai am de asteptat pana o sa fie gata M11. In acte e scris 30.06.2018
weekend fain viitori vecini.


#472
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
Da.Sambata nu de lucrează.Ce ai văzut era firma cu termopanele nu erau muncitorii de la Maurer.Nu va faceți iluzii,că s-ar grăbi.😁

#473
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
Ufff
Nu stiam asta. Probabil ai dreptate.
Doar vești ai impresii rele;sper sa rezolve situatia si sa recupereze întârzierile  :((
Sper ca toata istoria asta sa aiba un final fericit:(

#474
panca

panca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2016
Buna,
Stiti cumva cand vor fi programati cei din M4-M5 pentru finisaje? Sau daca a fost cineva din aceste blocuri deja programat?
O alta curiozitate pe care o avem noi este daca a incercat cineva sa faca modificari in planul apartamentului (sa mute o priza, un intrerupator sau chiar un perete)?
Noi am facut o propunere, dar pana acum nu am primit niciun raspuns.
Multumesc :)

#475
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Buna. Eu am cerut modificari pe partea electrica, am semnat proces verbal si costurile aferente si au fost facute modificarile pentru ca le-am si verificat.

#476
Dinerovich

Dinerovich

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2016
Când ai cerut modificări Iulia? Eu pot cere acum sa se deschida in dreapta usa la dormitor si nu in stânga?

#477
Flsanel

Flsanel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.05.2016
Si eu am facut modificari electrice si sanitate.Normal cica modifcarile se fac la o luna de la semnarea contractului dar se accepta si apoi.la mine cel putin asa a fost cu contract semnat acum un an.se face proces verbal cu suma si ai la dispozitie 30 zile de plata.raspunsul a venit cam la 2-3 saptamani de cand am facut cererea de modificare.

#478
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Aam cerut cam acum 4,5 luni. Si plata se face la final, cand primim casa. Acum o luna si ceva am vrut sa imi pun la baie bideu 2 in 1 si nu s a mai putut. Incearca sa vezi cu usile insa nu stiu ce sa zic. Daca ai in M1 e posibil sa nu se mai poata dar piti incerca ca nu pierzi nimic

#479
cata_adc

cata_adc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.01.2017
@Iuliailie eu am făcut modificările pe proiect la început si nu au fost probleme cu modificarile pentru instalatiile de apa si curent la bideul 2 in 1 la ambele băi din apartament. Costurile vor fi achitate la receptie
Probabil trebuiesc toate stabilite la semnare, initial.
In ce stare sunt intarzierile?
Asteptam vesti de la receptia primilor proprietari

Edited by cata_adc, 26 April 2017 - 11:26.


#480
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Eu m-am gandit cam tarziu cu privire la bideu dar pe viitor cine stie. Eu merg sa imi vad apartamentul vineri, am inteles ca vineri termina cu gresia si faianta la al meu. Da, plata se va face la receptie, atunci cand semnam si procesul verbal daca vedem lucruri neplacute

#481
cata_adc

cata_adc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.01.2017
Asteptam cu interes vesti
Sper sa fiti cat mai multumiti la final.
Succes

#482
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Multumesc!

#483
beckyahmet

beckyahmet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.04.2017
Super Iuliailie! :) Abia asteptam vesti de la tine.

#484
khoresi

khoresi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017

View PostDinerovich, on 19 aprilie 2017 - 08:53, said:

Eu mi-am anulat cererea de promisune si am facut alta, la alta banca, ca banca la care eram nu avea fonduri. Am facut acest lucru, pentru ca termenul era insuficient pentru terminarea lucrarilor plus intervalul de timp pentru obtinerea extrasului CF. Atentie, vecini! Nimeni nu va anunta in acest sens.

Eu am calculat cele 90 de zile lucratoare cu tot cu sarbatori...si ar fi cam sfarsitul lui mai, scadenta.

Intrebarile mele :

1) Care este ziua exacta cand Maurer incepe sa plateasca penalizari? Trebuie facuta o cerere in acest sens? Se va plati dupa 30 de zile? Daca intarzie doar 10 zile (dupa 31 mai), se va plati proportional?

2) Daca Maurer va plati costurile cu mersul la notar si alte acte, deoarece datorita intarzierilor, a trebuit sa le refac. Undeva la vreo 250 lei (pe chitante). Daca ar fi dupa bun simt si responsabilitate, raspunsul ar fi DA.

Mai sus vorbeam de M2.
Mai, uite mie imi dau de gandit chestiile astea. Faptul ca desi e un proiect nou si ar fi avut tot interesul sa il faca sa zbarnaie dar, in schimb, a intarziat cu predarea mai bine de patru luni, ma face sa nu mai am incredere sa ii dau banii.
Pana acum doua saptamani eram aproape convins sa cumpar, insa m-am apucat si am citit aici pe forum si acum stau pe ganduri. Plus chestiile alea mai vechi, legate de anchete, DNA, dare de mita, procurori si alte de-astea! Daca il aresteaza cumva si se duce naibii totul, si in plus raman cu banii dati si fara apartament?

#485
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Ar trebui sa nu iei in seama toate lucrurile cu DNA spuse de oameni plictisiti. Ma gandesc ca nu ar fi primit bani de la banca avand probleme cu legea. Eu zic sa stai linistit/a din punctul acesta de vedere. In ceea ce priveste constructia proiectului, era loc de mai bine dar poate la urmatoarele blocuri se vor misca mai rapid. La M1 prin februarie 2016 nu era nimic construit.  Cel mai bine mergi pe instinct si pe ceea ce ai vazut in alte parti. Si eu am fost oarecum dezamagita dar cand se apropie primirea apartamentului parca iti piere si dezamagire si tot. Iti spune un cumparator, nu un angajat la Maurer cum mi s-a mai spus pe aici:))

#486
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015

View Postkhoresi, on 26 aprilie 2017 - 16:29, said:

Mai, uite mie imi dau de gandit chestiile astea. Faptul ca desi e un proiect nou si ar fi avut tot interesul sa il faca sa zbarnaie dar, in schimb, a intarziat cu predarea mai bine de patru luni, ma face sa nu mai am incredere sa ii dau banii.
Pana acum doua saptamani eram aproape convins sa cumpar, insa m-am apucat si am citit aici pe forum si acum stau pe ganduri. Plus chestiile alea mai vechi, legate de anchete, DNA, dare de mita, procurori si alte de-astea! Daca il aresteaza cumva si se duce naibii totul, si in plus raman cu banii dati si fara apartament?
Dar despre asta ai citit?

Quote

Foarte mulți locuitori din cartierul Avantgarden3 se plâng că au parte de un adevărat calvar în perioada iernii, din cauza calității îndoielnice, cel puțin, a modului în care au fost construite blocurile.
De aici: http://newsbv.ro/201...in-avantgarden/

View PostIuliailie, on 26 aprilie 2017 - 16:44, said:

Ar trebui sa nu iei in seama toate lucrurile cu DNA spuse de oameni plictisiti. Ma gandesc ca nu ar fi primit bani de la banca avand probleme cu legea. Eu zic sa stai linistit/a din punctul acesta de vedere. In ceea ce priveste constructia proiectului, era loc de mai bine dar poate la urmatoarele blocuri se vor misca mai rapid. La M1 prin februarie 2016 nu era nimic construit.  Cel mai bine mergi pe instinct si pe ceea ce ai vazut in alte parti. Si eu am fost oarecum dezamagita dar cand se apropie primirea apartamentului parca iti piere si dezamagire si tot. Iti spune un cumparator, nu un angajat la Maurer cum mi s-a mai spus pe aici:))
iuliailie, si asta tot om plictisit este?

Quote

Despre Avantgarden 3 sunt povești și mai frumoase, scrise de procurorii DNA.
Pe lângă faptul că a cumpărat terenul pentru dezvoltarea ansamblului Avantgarden 3 Sibiu de la interpușii primarului Șelimbărului, Daniel Maricuța, cu scopul de a fi favorizat, procurorii anticorupție susțin că omul de afaceri Simon Andreas Maurer i-a făcut cadou un BMW X6 fiului lui Maricuța. Primar care, suspectează procurorii, a primit nu mai puțin de 61 de apartamente șpagă pentru favorizarea celor care ridică cel mai înalt bloc de locuințe din județ – cel de 17 etaje, din capătul bulevardului sibian Mihai Viteazu.
http://newsbv.ro/201...-bataie-de-joc/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate