Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Performanța și calitatea chirurgiei românești

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View Postsilesax, on 21 martie 2016 - 17:09, said:


La dedicatul pentru meserie nota 1 cu indulgenta.

La dedicatul pentru meserie spui prostii. Chirurgul nu are cum sa fie altfel decat dedicat chirurgiei. Iar pentru cei mai multi chirurgi aceasta devine o obsesie, cu timpul. Una care-i consuma incet-incet.

Eu, ca medic rezident, am intrat in sala de operatie cu foarte multi chirurgi, uneori chiar trecand peste orgoliile indrumatorului meu si suportandu-i isteriile, caci, da, exista foarte multe orgolii printre chirurgi si cei mai multi dintre ei sunt nevrotici, si la toti am observat aceeasi manie, manifestata in functie de personalitatea fiecaruia. Unii o exhiba nonsalant, pierzandu-se demult, altii incearca s-o stapaneasca fara prea mult succes. Ceea ce te impiedica sa clachezi e combinatia asta de drog si vraja in care chirurgia ii prinde pe cei mai multi. Asta te face sa intri in sala la ora 9 si sa iesi la ora 22, cu toate injuraturile anestezistilor, cum a fost la ultimul cancer pancreatic la care am participat. Desi rezidentii se mai schimbau la cateva ore, operatorul principal a fost intr-o transa continua de 13 ore. Si a operat, in mare parte, cu instrumentele lui si cu materialele lui. Pentru profani, pentru neinitiati, aceste lucruri sunt necunoscute... De unde sa stie ala ca tu i-ai bagat degetele-n cur si l-ai dilatat anal, dupa ce i-ai rezecat o parte din colon?! De unde sa stie ala ca i-ai spalat cacatul de pe mate chinuindu-te sa nu-i ajunga in burta, ca el a fost prea nesimtit sa-ti respecte indicatiile, ca, totusi, sa nu operezi chiar cu cacat pe maini... Nu, pentru el, tu, care ajungi sa-l cunosti in cel mai intim mod posibil, scormonindu-i vintrele, esti rece si nededicat...  



#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Grea operatie ...,2000 sau 3000 de euro ? Asta e meseria cînd ti ai aleso stiai în ce te bagi .da mineru ce sa zica ca munceste în niste conditii de cacat si iese ud si negru taciune ? Si el munceste pe salariu ..deja faptul ca esti scirbit ca i ai bagat lu ala destele în cur si l ai mai facut si nesimtit ca a avut fecale pe mațe spune totul despre ce doctor o sa devii...
Asa ca nu te mai vaita atîta...
cînd o sa faci o operatie de multe ore si grea pasionat de ceea ce faci si o so faci pe salariu..atunci esti medic normal ..ca în vest
Vecinul meu s a operat la cap 12 ore la bucuresti...daca poti concepe ,...medicul nu a primit bani !!!
Deci mai exista si asa ceva si asta îmi da sperante...

#21
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postsilesax, on 23 martie 2016 - 13:05, said:

cînd o sa faci o operatie de multe ore si grea pasionat de ceea ce faci si o so faci pe salariu..atunci esti medic normal ..ca în vest

Ia pune-l tu pe ala din vest sa opereze pe 500 de euro pe luna si dupa aia sa vii sa îmi spui ce ti-a zis.

Iar astea cu 3000 de euro spaga la o operatie... De unde naiba le scoti? Daca ar fi dupa tine toti medicii ar fi multimilionari in euro.

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lasa vrajeala cu 500 de euro pe luna ca am intrat pe saitu spitalului judetean br acu vreo 3 ani si toti chirurgi incasau peste 5000 ron pe luna ...ca sa nu mai vorbim de cei care fac operatii de 12 ore ca daca socotesti fel si fel de sporuri iau 10000 pe luna .
citeste si tu pe net sa vezi cit se da pentru o operatie grea ...cardiologul de la spitalul militar nu pentru 2000 de euro face 3,5 ani de puscarie???
intereseazate cit cere irinel pe etaju lui la fundeni ...citeste ce zic pacienti printre rinduri..
o apendicita e 150 de euro,o cezariana 500 de euro ,si tot asa ...
de unde stii tu ca mari medici nu sunt milionari??
mai nu mai gasiti scuze intr una pentru luatul spagii....

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Uite pe pro tv ..inxa o performanta acu 11 ani în loc sa ii faca cezariana de urgenta un ginecoloc di suceava a trimiso cu salvarea fara medic la iasi pe o tînara mamica care bineinteles ca a murit si ea si copilul...
Animalul de procuror a tinut dosaru în sertar pîna s a prescris fapta..
CEDO a stabilit ca s a încalcat dreptu la viața si a condamnat statu român la plata a 39000 de euro.
Dar oricît sar plati..a murit o tanara si copilul din cauza unui doctor care nu a vrut sa faca o operatie
Asta e performanta...

#24
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View Postsilesax, on 23 martie 2016 - 13:05, said:

Grea operatie ...,2000 sau 3000 de euro ? Asta e meseria cînd ti ai aleso stiai în ce te bagi .da mineru ce sa zica ca munceste în niste conditii de cacat si iese ud si negru taciune ? Si el munceste pe salariu ..deja faptul ca esti scirbit ca i ai bagat lu ala destele în cur si l ai mai facut si nesimtit ca a avut fecale pe mațe spune totul despre ce doctor o sa devii...
Asa ca nu te mai vaita atîta...
cînd o sa faci o operatie de multe ore si grea pasionat de ceea ce faci si o so faci pe salariu..atunci esti medic normal ..ca în vest
Vecinul meu s a operat la cap 12 ore la bucuresti...daca poti concepe ,...medicul nu a primit bani !!!
Deci mai exista si asa ceva si asta îmi da sperante...

Daca pentru tine cineva care-ti scoate din mina doi pumni de carbuni e egal cu unul care-ti salveaza viata, sa nu te miri cand cineva te va trata cu exact pretul pe care tu insuti il dai vietii tale.

In rest... exact ce scriam despre neinitiati. Pe tine te-a dus mintea la scarba, in timp ce eu vorbeam despre un timp aseptic al operatiei in care se poate spune ca pacientul efectiv s-a cacat in el - in timp adica, cat si in el insusi. "Nu-i problem", probabil ca-si spuse el, "ca antiseptizeaza medicii astia, ca doar de-aia au facut facultatea, ca sa ma stearga pe mine de cacat la mate...".

Cat despre "scarba"... pai, asta nu-i un concept cu care sa poti lucra in chirurgie. Chiar am avut cateva cazuri de procese neoplazice ulcero-vegetante, schiroase, terebrante, abcedate, dintre care cel mai recent o tumora mamara, piesa rara, de prezentat (am si poze cu piesa),  burjonata, "frumoasa" (au si tumorile frumusetea lor)... cu viermisori - cand da caldura si creste umiditatea se intampla mai des lucrul acesta. Pentru un neinitiat asta-i un lucru scarbos; un chirurg se gandeste ca viermisorii aia fac bine intr-un fel al lor; se mandreste cu un astfel de caz, il prezinta la congrese si-i poarta mare grija pacientului pentru ca e ca un trofeu al sau. Chirurgul trebuie sa aiba pasiunea vanatorului.

Scarba e un lucru care impiedica actul chirurgical. Omul obisnuit al mundanului cotidian are tendinta sa se indeparteze de subiectul scarbei si sa petreaca cat mai putin timp in conditiile repulsiei. Chirurgul nu poate produce roadele muncii sale decat intr-o logica contrarie, a minutiei actului chirurgical. Deci trebuie sa devina o placere sa asculti Prokofiev in timp ce grasimea-ti sfaraie pe electrocauter. Sa tanjesti dupa clipa aia cand ranjesti tamp c-ai fentat a nu stiu cata oara o artera care voia sa-ti tasneasca-n ochi, dupa nebunia aia a tipetelor cand se "intareste pacientul" si anestezia-ti invarte Esmeronu'n fata zicandu-ti calm "poate da... poate nu...". Si o nebunie in acelasi timp. De-aia nu oricine poate fi chirurg, si nu multi chirurgi pot fi chirurgi buni.

Sigur, pe langa aceasta fire chirurgicala, mai e nevoie si de catva creier si niste bun-simt. Nu mult din astea doua, ci suficient incat sa nu compari un chirurg cu un miner.

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu este egal pentru mine un miner si un chirurg ,recunosc pregatirea superioara a chirurgului  dar minerul vine la servici si munceste 8 ore pe salariu  .
nu am nimic cu doctorii ,am un respect imens pentru medici care isi fac meseria .
dar pentru astia care nu te baga in operatie pina nu decartezi cit vor ei ...,pentru astia care freaca menta la spital apoi te cheama in privat la ei motivind ca au prea multa treaba la spital ,pentru astia care nu iti zic ce iti fac ...am un dispret enorm.
am un vecin si s a dus si el sa isi faca clonoscopie ...iau explicat doctoru ce sa ia inainte (e genu de om care se arunca in cap daca ii zice doctorul ) a baut el nu stiu cata apa cu fortrans cu o zi inainte ...ca dupa indicatii ...surpriza !!la clonoscopie i a zis doctoru ca nu a baut fortransu ca nu era curat...eu stiu sigur ca la baut.
asa ca te intreb si eu ce vina avea pacientu care il operati ca nu era curat ca sa il faci tu nesimtit aici ??!!....poate si ala bause tot ce i ati spus...
deci pina la urma si la coada pana cind nu s o face programu pe salariu in spitalele romaniei eu consider ca sistemu medical este cel mai corupt si scapat din mina sistem din romania .
si este si cel mai crud ...ca cere pielea de pe om de la un om si asa nenorocit de nu stiu ce boala grava .
si omu ala a platit asigurare si este asigurat .dar nu sacalii vor sa ii ia tot ce are ca ei stiu ca este la strimtoare si face pe dracu in patru sa dea.....
intelegi acu ce dispretuiesc si urasc?

Edited by silesax, 29 March 2016 - 18:24.


#26
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postpacopaco1967, on 21 martie 2016 - 16:32, said:

Prea putini medici performanti dedicati profesiei mai sunt in tara. Majoritatea sunt spagari si slab pregatiti .

99% din medicii romani sunt buni si dedicati profesiei lor.
din pacate nu au toti acces la cursuri in strainatate, aparatura performanta, simpozioane etc...

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dute bre si fa un dus rece ....auzi 99 %...

#28
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
Eu cred ca sunt multi medici buni, iar unii sunt chiar providentiali. Asa a fost doctorul Bogdan Smeu de la Spitalul Ponderas, pentru sora-mea. Si toti oamenii care au ingrijit-o acolo si cu care a venit in contact. Este la fel de adevarat ca el are sansa de a lucra intr-un spital in care vin si straini din restul Europei sa se opereze, un spital care are cele mai noi dotari din domeniu si beneficiaza de toate facilitatil posibile pentru a face performanta.
Sunt convinsa ca nu este unc az singular printre medicii tineri, dar cei mai multi dintre ei nu au sansa sa lucreze intr-un asemenea mediu, unde singura preocupare sa fei doar cea de a face performanta...
Si mai am exemple de medici tineri la Spitalul Universitar, la Spitalul Floreasca doctorul Nanescu, chirurg ortoped (despre care, insa, am aflat zilele astea ca ar fi plecat definitv in Belgia....)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate