Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Credeti ca toata industria europeana ar trebui externalizata in China ?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostDarkShadow123, on 18 martie 2016 - 18:32, said:

De curiozitate te intreb,de unde ai furnizorii si ce iti furnizeaza ei?

Vest-europenii se cam ... pe ei.Companiile din V Europei care produc telefoane si alte electronice in China ar trebui sa redeschida fabricile la ei in tara.Nu de alta,dar pe un francez cu 2000 Euro salariu nu il doara asa tare cand da 500 pe un telefon care are acelasi pret ca in Romania.
Deci si-ar permite sa dea cu 50% mai mult.

Romania, Ungaria, Cehia, Polonia, Germania, Italia.Am avut si din Turcia, dar ne-am lamurit repede si cu aia.
Repere pt automotive.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,993
  • Înscris: 20.10.2015
Atat in Comunitatea Europeana cat si in Congresul American lipseste o Codruta Kovesi sa scoata coruptia din ei.

Este de neconceput ca taxele de import in Europa si US sa fie infinit mai mici decat taxele de import in China
De acolo pleaca majoritatea problemelor

Mediul din China, oamenii de acolo si implicit poluarea globala sunt doar efecte colaterale ale capitalismului necontrolat

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Preferi sa vina chinezii aici sa lucreze in industria europeana, ca mana de lucru ieftina?

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,993
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmyshyk, on 18 martie 2016 - 19:49, said:

Preferi sa vina chinezii aici sa lucreze in industria europeana, ca mana de lucru ieftina?

Da

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmyshyk, on 18 martie 2016 - 19:49, said:

Preferi sa vina chinezii aici sa lucreze in industria europeana, ca mana de lucru ieftina?
Sincer io astept taxiurile cu soferi indieni

#24
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostgingisKHAN2015, on 18 martie 2016 - 17:56, said:

Fac numa prostii fara  nici o calitate . Cel putin in domeniul meu nu am ce cauta la ei . Fac numa buleli de unica folosinta . Cele mai bune scule erau in mod ciudat ale noastre romanesti de Rasnov .  Or n-or descoperit inca fierul si focul , da cu scule chinezesti si  turcesti nu ai a lucra .

Pe mine chiar ma uimeste cum poti fi atat de capitalist, cand de fapt ai o munca mai degraba, sa zicem, fizica.
Coorporatistii gandesc de obicei prin grafice, diagrame, anelize swat, etc, nu-i intereseaza de tine sau de scula ta, esti doar o resursa,un numar in graficele lor. Daca graficecele lor indica on cost mai micin China, gata, pa si la revedere.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu, cumparatorul, daca am alternativa, chiar daca-i mai scumpa, nu cumpar "made in prc". Prefer orice alt made in...
Problema e ca nu prea gasim alternativa la multe chestii si ma izbesc de c*caturi chinezesti.

Personal n-am vazut lucru chinezesc de calitate. De fapt calitate si chinezism sunt ANTONIME.

Edited by _R_A_D_U, 18 March 2016 - 20:52.


#26
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
S-ar putea ca la unele lucruri din China sa te fi uitat cu ochelari de cal .

#27
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostBinfort, on 18 martie 2016 - 19:26, said:

Un submarin de al lor a iesit lansuprafata in mijlocul unui grup de lupta american care era condus de un portavion in timpul unui exercitiu de razboi, asta spune multe despre capacitatile lor tehnice
Au iesit vaslasii sa ia o gura de aer.

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Post_R_A_D_U, on 18 martie 2016 - 20:52, said:

Personal n-am vazut lucru chinezesc de calitate.
Probabil ca n-ai platit pentru ce ai vrut. Ai incerat un chilipir romanesc, bani putini calitate cat incape...nu merge asa. In China se produc/asambleaza bunuri de o calitate exceptionala (iphone, Honda Accord, Sony...etc) precum si varianta ieftina pentru doritorii de ieftin....in economie important nu este sa vinzi produse de calitate important este sa vinzi.

#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Scumpule octavian , se fac si bormasini care dau doua gauri , polizoare cu care polizezi un  sfert de ceas  , si chei cu care desfaci trei suruburi !  Dupa care , next !  Trust me my friend !  Panarami de doi centi ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 18 March 2016 - 21:44.


#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Asta spuneam si eu, cat dai atata face :)

#31
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai sunt destui  care  se pacalesc . Cand aud ca dai cateva mii de lei p-alea bune te  iau in ras ca te tepuiesti . Am dat o data doua milioane pe  un burghiu de la Makita . Unul isi luase o sacosa d-alea din bazar  de la vestita firma  Makkita (de pe cargobotul "Hai fa-n fan"  sa ii zicem asa ) ancorat in marea , care vrei !  Eu il am si acuma , sare  piatra  de polizor in schije cand il ascut .  "Mesterul  casei "  care  radea de teapa mea a mai luat de atunci vo doua sacose ! Posted Image Sa nu mai spun de polizoarele si  bormasinile cu lagare din plastic  care tin cateva saptamani , pun astia in ele in  loc de lagare cu rulmenti , bucse de plastic nu cu rulmenti ,  cum au alea  adevarate !

Edited by gingisKHAN2015, 18 March 2016 - 21:58.


#32
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@Octavian_SK:
Audi A4, A6, A8, Mercedes C-Klasse, E-Klasse si S-Klasse, BMW 5, 7, X5. Toate se produc in China. Dar stii care e spilul? Se produc in China pt piata chineza si cam atat. Japonezii de exemplu nici nu concep sa cumpere o masina din China. Sud Coreenii la fel.
Grupul VAG are fiecare proiect din Europa in oglinda in China. AU491 (noul A4) in China se numeste AU491-1. VW378 (Touran) in China se numeste VW378-1. Ai prins ideea. Sunt proiectate in Europa si chinezii le preiau copy-paste, dau business-ul la furnizori locali si produc numai pt piata locala. Stii de ce? Pt ca nu reusesc sa produca la calitatea ceruta de VAG pt Europa si America de Nord.
Singurul domeniu unde sunt buni (si asta doar pt ca nu conteaza f mult calitatea finisarii produsului livrat) si ii folosim si noi destul de des, este cel al prototipurilor. Chinezul iti face o scula pt 500-1000 piese in timpul in care europeanul inca iti pregateste oferta, la un cost cel putin la jumatate. De multe ori pt comenzi mici foloseste matrite de silicon sau din aluminiu, dar nici nu-ti trebuie otel pt asa ceva. Pana s-a scarpinat europeanul dupa ureche si se hotaraste sa-mi faca o oferta, mi-au venit piesele din China si imi fac prototipul pt testele de concept. Aici sunt imbatabili, intr-adevar si nu pot sa spun ceva rau despre ei.

Edited by Lowrider, 18 March 2016 - 22:04.


#33
nalgani

nalgani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 21.06.2006

View PostBinfort, on 18 martie 2016 - 19:26, said:

Da
Au unul si il fac peal doilea
Un submarin de al lor a iesit lansuprafata in mijlocul unui grup de lupta american care era condus de un portavion in timpul unui exercitiu de razboi, asta spune multe despre capacitatile lor tehnice

Cada aia de baie e facuta in Ucraina.

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostLowrider, on 18 martie 2016 - 21:57, said:

Dar stii care e spilul?
Spilul e ca 90% din ce cumperi tu e Made in China :)

#35
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Asta nu schimba cu nimic adevarul spuselor mele. Sau?

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil dacă nu am mai cumpăra atâtea chestii Made in China nu s-ar mai importa atât de mult de acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate