Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Termopane Rehau vs Salamander

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Teodora79

Teodora79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016
Eu asta știu, asta am auzit de la alții. Eu prefer Salamander.Aratã super.

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Așa e și cu folclorul, se transmite pe cale orală!

Nu e bine să crezi chiar tot ce zic alții.

Și Bundy vindea la pantofi!

#21
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postiuliandinu2015, on 18 martie 2016 - 09:04, said:

Ce ziceți pot cumpăra altceva la prețul asta?

Da, " sigur ca poti", poti cumpara produse similare la celasi pret sau mai mare si poti cumpara produse inferioare, la acelasi pret, sau mai mare.

Edited by Dorel-Mesterel, 19 March 2016 - 01:19.


#22
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostFAP, on 18 martie 2016 - 10:56, said:

Intre cele 2 Salamander ! Eu recomand Trocal sau Veka ! Cum spune si argonaut ...peste 50% conteaza montajul !Foarte importante sunt si masuratorile !
Mai vine cate unul cu geamul mai mic cu 10cm si primesti replica..."stati linistit ...baga baietii spuma" !!!

Conteaza "pe dracu" peste 50%, tu nu-ti dai seama de procent? Asta ar insema ca nu prea mai conteaza nimic altceva, ca e nesemnificativ. Conteaza multe alte lucruri, consiliere, configurare, executie, calitate tamplarie, calitate pachet de geam,

Argonaut asta, probabil e croitor, un termopanist daca spune ca una din componentele produsului depaseste 50% din calitatea acestuia, este ca si cum un vanzator de autoturisme ar spune ca Dacia are motorizare Renault, deci Dacia e acelasi lucru. La masini asta se intampla si acum zece ani. Nu numai in cazul Dacia, cei care au Peugeot, au senatia ca au BMW (pentru ca au motoare Peugeot), cei care au Renaut , au senzatia ca au Mercedes, din acelasi motiv.

Edited by Dorel-Mesterel, 19 March 2016 - 01:55.


#23
Teodora79

Teodora79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016

View PostDigix, on 19 martie 2016 - 00:59, said:

Așa e și cu folclorul, se transmite pe cale oralã!

Nu e bine sã crezi chiar tot ce zic alții.

Și Bundy vindea la pantofi!

:)


#24
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostDorel-Mesterel, on 19 martie 2016 - 01:50, said:

Conteaza "pe dracu" peste 50%, tu nu-ti dai seama de procent? Asta ar insema ca nu prea mai conteaza nimic altceva, ca e nesemnificativ. Conteaza multe alte lucruri, consiliere, configurare, executie, calitate tamplarie, calitate pachet de geam,

Argonaut asta, probabil e croitor, un termopanist daca spune ca una din componentele produsului depaseste 50% din calitatea acestuia, este ca si cum un vanzator de autoturisme ar spune ca Dacia are motorizare Renault, deci Dacia e acelasi lucru. La masini asta se intampla si acum zece ani. Nu numai in cazul Dacia, cei care au Peugeot, au senatia ca au BMW (pentru ca au motoare Peugeot), cei care au Renaut , au senzatia ca au Mercedes, din acelasi motiv.
Eu vorbesc din experienta ...nu din folclor ! La apartament , mi-am inchis balconul si nu am avut timp sa stau langa..."profesionisti" ! In prima iarna curgea apa pe langa "toate marginile" si se facea un condens de...Posted Image ! Am dat totul jos si am observat "tone " de spuma sub "frumoasa" tencuiala ieftina ! Si "uitasera" sa puna garniturile la placile opace ! In plus datorita montajului "inteligent" nu se inchideau bine geamurile nici dupa un milion de reglaje !Si "termopanele" erau unele scumpe !

Edited by FAP, 19 March 2016 - 10:32.


#25
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

View PostDorel-Mesterel, on 19 martie 2016 - 01:50, said:

Conteaza "pe dracu" peste 50%, tu nu-ti dai seama de procent? Asta ar insema ca nu prea mai conteaza nimic altceva, ca e nesemnificativ. Conteaza multe alte lucruri, consiliere, configurare, executie, calitate tamplarie, calitate pachet de geam,

Argonaut asta, probabil e croitor, un termopanist daca spune ca una din componentele produsului depaseste 50% din calitatea acestuia, este ca si cum un vanzator de autoturisme ar spune ca Dacia are motorizare Renault, deci Dacia e acelasi lucru. La masini asta se intampla si acum zece ani. Nu numai in cazul Dacia, cei care au Peugeot, au senatia ca au BMW (pentru ca au motoare Peugeot), cei care au Renaut , au senzatia ca au Mercedes, din acelasi motiv.

Nea Dorele ... daca ai pareri "de pe margine" stai acolo, pe tuse, si comenteaza parerile nu userii ! Eventual, treci pe topicul auto, ca vaz ca te pricepi tare la motoare si marci de masini.

Cunosc suficient de multe lucruri despre "termopane"  ca sa-ti dau meditatii, daca simti nevoia, dar nu gratis, ca vad ca ma treci la categoria "croitori" si asta ne doare.

Da uite, o sa fac un rabat, nu pentru tine (ca esti cam obraznicut ) ci pentru colegii care vor sa stie unde sa se uite cand e vorba sa apeleze la schimbarea tamplariei vechi.

Daca vreti sa alegeti tamplaria in functie de tipul de profil si vreti sa alegeti calitatea, cautati marci consacrate.
La noi, "Mercedesul" ( asta-i ca sa inteleaga si Dorel Posted Image  ) profilelor este Schüco iar cine dispune de capital si nu vrea sa dea gres cu tamplaria, sa-l aleaga cu incredere. Astia au feronerie dedicata, asa ca nu se pun alte probleme.

Celelalte profile, daca doriti sa le comparati, faceti-o luand in analiza tipuri de profile identice ca si gabarit si numar de camere de aer, numar de chedere de etansare si de bataie, etc. Cand primiti doua oferte de pret de la doi producatori cu doua marci, acesta este primul lucru la care sa fiti atenti, profilele sa fie din aceeasi clasa !

Ca sa inteleaga si Dorel, si Trabantu' si Mercedesu' fac acelasi lcru, te duc unde vrei. Doar ca exista "cateva" deosebiri, una dei ele este dimensiunea. Nu se compara un profil de 40 sau 60 mm cu unul de 72 sau mai mare.
Al doilea lucru de comparat, dupa ce ati ajuns la concluzia ca profilele sunt din clase similare, este grosimea peretelui exterior al profilului. Acesta trebuie sa fie peste 1,2 mm pentru zona climatica in care ne aflam.

Al treilea lucru este armatura, profilul ei . Nu luati in calcul sisteme la care se ofera armatura cu grosimea sub 1,2 mm. De preferat sunt armaturile care au mai mult de 2 muchii, adica sunt mai mult decat "U", in sectiune, mai ales la confectiile (nu textile, atentie Dorel ! ) care depasesc 1,5 m pe latime sau inaltime.

Numarul si calitatea chederelor de etansare sunt iarasi importante, De preferat sunt chederele EPDM, siliconate, iar profilul care in afara de chederul de toc mai poseda si un cheder de bataie intermediar, este castigator.

Feroneria este iarasi importanta. Alegeti feronerie mai scumpa, daca producatorul va ofera variante. Aici domeniul este prea vast ca sa intru in amanunte. Reperele minime ar fi :

- pret mai mare inseamna calitate crescuta;
- balamalele sa fie in mod obligatoriu reglabile, la o tamplarie pe care o vreti de calitate, inclusiv la ochiurile ( atentie, nu de tesatura ci de sticla, Dorele !) mici ( luminatoare, toaleta, etc);
- cremoanele ( manerele de care tragi ca sa deschizi/inchizi fereastra, Dorele ! ) sa fie de calitate, cu autoblocare ( sa faca "tac", "tac", atunci cand le rotesti, Dorele ! ) ;
- blocatorii de toc sa fie si ei reglabili; ( daca nu stii ce-s aia, Dorele, informatia asta costa !)

Daca faceti un calcul elementar ( legat de suprafete desfasurate, Dorele ) o sa vedeti ca la o fereastra, transferul termic are loc preponderent pe suprafata vitrata, nu pe cea a tamplariei. Din acest motiv, in postarea mea initiala am atras atentia sa fiti atenti la cine si cum a fabricat vitrajul.
Aici iarasi este o discutie ampla dar, atunci cand comparati, "reteta" sticlei sa fie identica deoarece sunt mari diferente de pret, LowE, reflexiv, LoeEhard, etc, etc. Bine este ca sticla sa nu fie confectionata tot de producatorul de tamplarie ci de o firma specializata in prelucrarea exclusiv a sticlei. ( De exemplu, pentru Dorel in mod special, geamul cu LowE are o tehnologie speciala de taiere care sa nu permita exfolierea peliculei metalice in timp si aderenta tyocol-ului pe sticla nu pe acoperire !! )

Mai sunt multe de spus dar, asa cum am zis, nimic nu-i gratis pe lumea asta si Dorel asculta !!!

In legatura cu montajul, ganditi-va ca degeaba profilul e de supercalitate, sticla la fel, daca, dupa ce pleaca montatorul, fereastra nu se mai inchide, nu etanseaza ca lumea, sticla se abureste dupa cateva luni, se fisureaza din senin,  apare condensul pe zidaria perimetrala ferestrei, ploua pe sub pervaz si multe alte "nimicuri" care te fac sa tragi concluzia ca tamplaria e de proasta calitate, cand, de fapt, montajul a fost facut de mantuiala.

Daca va intereseaza ceva specific, puteti sa ma apelati in pm si va raspund pe masura ce dispun de timp ( pentru Dorel, numai contra cost ! )

Sper ca l-am lamurit pe Dorel sa ma scoata din tagma croitorilor si sa evite altadata categorisirile rapide, facute fara sa gandeasca prea intens !

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postargonaut, on 19 martie 2016 - 11:25, said:

Al doilea lucru de comparat, dupa ce ati ajuns la concluzia ca profilele sunt din clase similare, este grosimea peretelui exterior al profilului. Acesta trebuie sa fie peste 1,2 mm pentru zona climatica in care ne aflam.
Profilele de 1,2 mm grosime a peretelui exterior (dacă or exista) sunt "foiță de ceapă". Zi mai bine 2,7mm - 3 mm.

#27
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
Ai dreptate, am scris la rand ca ma grabeam ! N-am mai ofertat de mult "termopane" ca m-am lasat de meserie, E vorba de profile clasa A cu peretele mai subtire (2,8 mm) si clasa B cu peste 2,8. Cred ca aveam in cap grosimea armaturii si mi-a iesit porumbelul.
Scuze si mersi de corectura !

LE. Oricum, vad ca Dorel tace, deci nu-i problema ! :)

#28
iuliandinu2015

iuliandinu2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2015

@argonaut: ai pm, ma poți ajuta?

#29
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
Ti-am raspuns.

Hai sa va mai dau un reper. Daca intrati intr-un atelier de tamplarie pvc, uitati-va cum se taie armatura.

Daca vedeti un Dorel cu flexul in mana, scanteind de zor la bancul de debitat armatura, luati-va politicos "La revedere" si cautati alt atelier. Aia nu-s tamplari chiar daca produc cu Salamander, Rehau, sau ce alt profil va place.

Cautati producatorii agrementati de catre producatorul de profile.

Pe vremuri, Gealan colabora doar cu tamplari agrementati de ei, oamenii instruiti si sculele de la un anumit standard in sus. Asa evitau sa apara pe piata ferestre fabricate din profile Gealan dar lipite cu fierul de calcat.

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dorel se pricepe, e în domeniu, dar e mai guraliv uneori.  De prostie n-aș putea să îl suspectez niciodată pe Dorel. Puneți mâna și împăcați-vă, a fost doar o mică neînțelegere!

#31
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
Dorel, din ultima mea postare n-are legatura cu userul !

N-avem ce impaca, nu ne dusmanim. Ma deranjase insa categorisirea aia rapida la croitori ! Si trebuie sa recunoasca si userul ca oricat de bune ar fi profilele, feroneria si sticla unei ferestre, daca nu e montata ca lumea, daca sticla e impanata cu surcele de lemn sau mucuri de tigare ( nu radeti, am intalnit si asa ceva ! ), gaurile de drenaj lipsesc sau sunt astupate de glaf, nu exista gaurile de decompensare, e prinsa cu cuie in dibluri de plastic, tocul e gaurit exact la partea de jos unde ajunge apa la armatura, nu are ancore de montaj prinse pe toc, nu are profil de compensare daca se foloseste glaf si pervaz, nu are precadru daca inaltimea este peste standard .... etc, etc ... geaba calitatea aia !

E ca si cum ai pune un motor de Rolls pe o caroserie de 1400 ! :D

#32
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostFAP, on 19 martie 2016 - 10:29, said:

Eu vorbesc din experienta ...nu din folclor ! La apartament , mi-am inchis balconul si nu am avut timp sa stau langa..."profesionisti" ! In prima iarna curgea apa pe langa "toate marginile" si se facea un condens de...Posted Image ! Am dat totul jos si am observat "tone " de spuma sub "frumoasa" tencuiala ieftina ! Si "uitasera" sa puna garniturile la placile opace ! In plus datorita montajului "inteligent" nu se inchideau bine geamurile nici dupa un milion de reglaje !Si "termopanele" erau unele scumpe !

Atunci bine, daca dupa o astfel de experienta ai ajuns la concluzia ca montajul reprezinta peste 50% din calitatea unei tamplarii, eu ce sa zic?  Tine-o tot asa.

Apropo, "disputa", de aici pleaca, este sau nu montajul atat de important, incat sa conteze in proportie de peste 50% (nu mai conteaza cu ce se ocupa cei care emit ipotezele, asta ca sa nu jignim si alte bresle) , atunci cand vorbim despre calitatea unei tamplarii ?

Aaaa, ca sa stii, montajul este ultima operatiune (ulterior lui, se face receptia), consilierea, masuratorile si o eventuala "reconsiliere", acestea se fac inainte de a plati avansul, pana la montaj sunt cateva etape.

Edited by Dorel-Mesterel, 19 March 2016 - 23:46.


#33
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
@Dorele, tu privesti problema din punct de vedere al producatorului ?!

O fereastra perfecta, proiectata si executata pe CNC, cu sticla perfecta, top quality, creme de la creme, transfer termic subunitar, imparateasa ferestrelor ... montata aiurea, nu este cu nimic diferita fata de una din aluminiu turcesc eloxat, amandoua astupa un gol dintr-o fatada.

Degeaba are profilul enspe camere, daca canatul calca aiurea pe toc. Degeaba ai armatura de 2 mm in ea daca-i prinsa in cuie si spuma, degeaba e corespunzatoare la dimensiuni, daca nu sta fix deschisa la 45 de grade.

Dac-o sprijini de gard, e perfecta ca si produs. Dar perfectiunea perfectiunii e atunci cand si functionalitatile sunt de top. Iar alea, fara un montaj adecvat, nu se ating !

#34
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDigix, on 19 martie 2016 - 21:35, said:

dar e mai guraliv uneori.


Deci tot eu sunt de vina. Numa' nevastamea se plange ca nu-i acord atentii de zilele importante (face asta de aproape 20 de ani), eu aveam senzatia ca e obisnuita. Dar cu ea ma mandresc, dupa ce a vazut postarile mi-a zis sa-i fac user, sa zica ea ce stie . I-am zis, ca si cainelui daca- i fac user poate face fata.

O poza cu "sindromul", asa il cheama, sindrom.

Attached Files



#35
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostDorel-Mesterel, on 19 martie 2016 - 01:50, said:

Conteaza "pe dracu" peste 50%, tu nu-ti dai seama de procent?

Citat din revista "Fereastra" nr.76:

Modelele din PVC intampina probleme la montaj apropiindu-se de 40%. Asa ca foarte putin conteaza ce nume are profilul, ci mai degraba "Dorelu' " care-l monteaza. Iar despre sticla - o provocare pt sortimentele din aluminiu - evaluarea defectelor aparute indica peste 29% din probleme se refera la lipsa de calitate a vitrajului.

#36
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
De la " apropiindu-se de 40 %" pana la peste 50%, mie mi se pare ca e ceva. Dar daca tot e asa de important montajul si "Dorel", eu zic ca mai bine punem o poza cu "Dorel" in golul de tamplarie si gata. Asta e, vom avea 40-50-60% (cat vrem) dintr-o tamplarie de calitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate