Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cum procedam cu un cooler / fan zgomotos?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: Probleme ventilatoare (34 member(s) have cast votes)

Ce recomand in cazul unui cooling fan zgomotos?

  1. Sa il ignoram. (1 votes [2.08%])

    Percentage of vote: 2.08%

  2. Spalare cu solutie speciala (apa distilata, alcool izopropilic etc.). (3 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  3. Suflare cu aer comprimat. (3 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  4. Ungere cu ulei pentru mecanica fina. (13 votes [27.08%])

    Percentage of vote: 27.08%

  5. Ungere cu vaselina speciala. (7 votes [14.58%])

    Percentage of vote: 14.58%

  6. Inlocuire. (19 votes [39.58%])

    Percentage of vote: 39.58%

  7. Altceva. (2 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

Ce nu recomand in cazul unui cooling fan zgomotos?

  1. Ignorarea lui. (20 votes [41.67%])

    Percentage of vote: 41.67%

  2. Spalare. (13 votes [27.08%])

    Percentage of vote: 27.08%

  3. Suflare. (3 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  4. Ungere cu ulei. (3 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  5. Ungere cu vaselina. (4 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  6. Inlocuire. (2 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  7. Altceva. (3 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

Vote Guests cannot vote

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde, Scythe sunt destul de ieftine si silentioase - in special daca iei la rotatii reduse - sub 1000rpm.

#20
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Am spray cu aer comprimat si il folosesc in special pentru curatat laptopul fara sa-l desfac. Am fost surprins de rezultate, adica intii am curatat cu sprayul, apoi am desfacut laptopul, ca aveam timp. Nu mai avea praf deloc. Un astfel de spray costa 25 de lei in Carefour.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am dat azi o fuga pana la Dedeman si Carrefour. Sa va arat cu ce m-am "utilat"!

Attached File  WP_20160320_17_51_12_Pro_LI.jpg   396.7K   37 downloads

Dedeman:
Ulei mecanisme fine = 23,50 RON.
Pensule (zic eu ca sunt mai bune pentru sters praful): 2,14 - 4,26 RON.

Carrefour:
Spray aer comprimat = 16.90 RON.
Set curatare (tot spray) = 27.90 RON.

#22
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu da pe placa de baza cu pensoanele alea, ca se pot incarca electrostatic. In plus, lasa par in urma. Spray-ul ajunge.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Teoretic ai dreptate. Insa de peste 10 ani folosesc o pensula similara si nu am avut probleme. Nici bratara antistatica nu folosesc. Riscul este mic. Ce e drept, mai rar ating placa de baza.
Pensula mea este uzata si m-am gandit sa o inlocuiesc cu pensule noi de marimi adecvate pentru situatii diverse. In principal le-am cumparat pentru stergerea prafului acumulat in ventilatoare, sursa, colturile carcasei etc.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 17 martie 2016 - 17:37, said:

Am dat eu bani si, dupa ce ca nu are multa presiune (rade praful de el), mai si arunca cu lichid (crima pentru componente electronice).

Am folosit deja spray-ul Gembird (din imaginea de mai sus). Si-a facut treaba cum trebuie, doar ca deja i-a scazut presiunea dupa o singura utilizare. Insa presiunea este inca OK.
Nu arunca cu lichid, dar aerul fiind sub presiune are o temperatura mai joasa si de aici probabil rezulta senzatia de umed. Lasa curat unde sufla si stralucirea locului curat ar putea crea si vizual impresia de umezeala. Cel mult ar putea fi vorba de un usor condens (nu mi-am dat seama clar).

Mai util si economic in timp ar fi un compresor portabil sau pistol de suflat si aspirat creat pentru PC, dar nu am vazut asa ceva in ofertele de la noi. Cu pompa de masina nu prea ai randament, iar ca sa mergi cu PC-ul la o vulcanizare pierzi o gramada de timp si te costa benzina, plus ca platesti ca sa te lase sa iti faci de cap cu compresorul.

#25
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Pentru îndepărtarea prafului și scamelor folosesc de mai mult de 10 ani un aspirator care permite montarea furtunului pe refulare și o pensulă de 1 țol, cu păr de porc.

" ...nu are multa presiune (rade praful de el), mai si arunca cu lichid (crima pentru componente electronice). "
Nu sunt de acord cu ultima parte din afirmația asta.

Am curățat multe plăci de bază foarte murdare cu apă și detergent slab.
Clătite abundent cu apă și uscate în mai multe reprize cu foen-ul, arată și funcționează ca și noi.

Metoda se regăsește pe badcaps.forum .

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 28 March 2016 - 20:53.


#26
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Ii revine presiunea, spray-urile astea sint facute pentru 2-3 pufaieli rapide. Lichid arunca numai daca le tii aplecate.

Presupun, Mos_Ilie, ca e un aspirator la care poti regla jetul de aer, sa nu iasa cu putere prea mare.

Legat de electricitatea statica, depinde si de om sau de casa. Eu am probleme cind merg cu niste papuci la birou, simt atunci cind ating un obiect metalic (de parca ma inteapa o albina).

#27
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Post_-_, on 21 martie 2016 - 09:23, said:

Nici bratara antistatica nu folosesc. Riscul este mic. Ce e drept, mai rar ating placa de baza.

Iti trebuie asa ceva :lol:

Am atins si placi si ce am apucat, si treaz, si baut :lol:, nu s-a stricat nimic.

Attached Files



#28
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Presupun ca e un aspirator la care poti regla jetul de aer, sa nu iasa cu putere prea mare. "
Aerul nu iese cu putere şi folosesc un ştuţ care concentrează jetul.

Mai sar unele etichete care au lipiciul uscat dar cu componentele de pe placă nu am avut probleme.
Am mai auzit că nu e bine să sufli în paletele ventilatoarelor, că ar deveni generatoare şi că ar pune în pericol nu ştiu ce de pe placă.

Nici asta nu s-a întâmplat vreodată.

" ...am probleme cind merg cu niste papuci la birou, simt atunci cind ating un obiect metalic (de parca ma inteapa o albina). "
Renunţi sau schimbi fie papucii, fie mocheta pe care te plimbi, altfel devii o maşină Van der Graaff.

Edited by Mos_Ilie, 29 March 2016 - 08:16.


#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in spiritul topicului:

de cateva zile imi tot tiuia ceva in pc. banuiam ca e un vent de pe carcasa ca atunci cand dadeam turatia mai mare, tiuitul disparea.
suspectam un vent noctua care are cam 5 ani si credeam ca l-am pus in tavan si nu mai face fata. da' de unde?
era un vent nanoxia de pe carcasa care are 2 ani jumate. tot timpul a functionat la turatie minima. se pare ca asta i-a pus capac.

praf era foarte putin pe el, pentru ca fix in fata lui e filtrul de praf de pe carcasa care a prins cam tot.

de invartit nu a vea nici o problema sa zici ca era gripat.

am zis hai sa-i dau putin ulei. stiind ca toate venturile au capac sub abtibild, l-am dat jos si surpriza: e capsulat (are un dop de plastic ce pare a fi detasabil dar nu e).
m-am enervat si l-am scos cu forta (bucatele), am dat cu ulei siliconic, dar probabil ca am stricat ceva pe acolo ca acum are un mic huruit in pozitie verticala (merge pus in tavan).

tinand cont ca am un noctua din 2011 si inca 3 din 2012 care merg perfect, mi se pare de kko sa se strice un vent de pe carcasa care (cica) ar fi trebuit sa functioneze corect cu carcasa (fan controlleru inclus).

asa ca mi-am dat comanda de inca 3 nocutua si renunt la cele 2 nanoxia care mi-au ramas pe carcasa (din care unu e bulit).

concluzia: uneori venturile se bulesc si in alte feluri si daca le ungi o faci degeaba (si NU, nu ma bazez pe faptu ca l-am stricat si mai rau, ci pe faptul ca nu avea absolut nici un gripaj sau ceva similar cand l-am scos).

Edited by shmu, 29 March 2016 - 09:13.


#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
De care Noctua ? Noctua NF-S12A PWM ?!

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Noctua NF-P12-1300 - cu fan controlleru la minim au turatie mica, dar suficienta pt un airflow decent.
nu avea rost sa-mi iau PWM pentru ca de obicei nu sunt destule mufe pe placa de baza pt PWM(mi-ar fi trebuit 4-5-6) si fan controllerele incluse in carcase au mufe cu 3 pini.

Edited by shmu, 29 March 2016 - 13:23.


#32
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Bun ventilatorul !

Mi-am luat si eu unul, ce regret e ca nu am bani sa mai cumpar 2-3 ventilatoare Noctua.
Aceasta marca de ventilatoare nu mai au nevoie de lubrifiere caci au o fiabilitate de peste 4-5 ani, iar dupa 5-6 ani e rezonabil sa cumperi ventilatoare noi odata ce înnoiesti platforma PC.

Chestia e ca unii oameni se zgarcesc la 40-60 Lei preferand sa cumpere ventilatoare la 20-60 Lei si apoi sa cumpere lubrifiante sa degripeze ventilatoarele.

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am gasit in LiDL acest compresor mobil (PARKSIDE PKZ 180 B2): http://www.lidl.ro/r...Detail&id=69237
Este in oferta care a inceput azi. Pret 249 RON. A mai fost in oferta LIDL si cu alte ocazii (pretul tot cam atat).
Nu ma pricep la compresoare, nu am termeni de comparatie in materie, dar presiunea de maxim 8 bari si 180 L/min dadeau bine "pe hartie". Tot in zona asta se gasesc si compresoarele din ofertele altor magazine, doar ca preturile sunt, de regula, de pe la 400 RON in sus. Sper ca nu m-am pacalit. Voi ce parere aveti?

Eu l-am testat un pic. Este extrem de zgomotos (face ca o motoreta), insa pare eficient pentru curatarea computerului si a perifericelor. L-am testat curatand o tastatura veche care zace de cateva luni in praf si a facut-o "luna".

Pentru cine este interesat de acest model pun link catre manual si un videoclip:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuPNuIVAm-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 06 April 2017 - 18:40.


#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Post_-_, on 06 aprilie 2017 - 18:39, said:

Este extrem de zgomotos (face ca o motoreta), insa pare eficient pentru curatarea computerului si a perifericelor.
asa fac toate.

ideea e sa te tina. cum o sa-l folosesti din joi in pasti nu ar trebui sa ai probleme.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post_-_, on 06 aprilie 2017 - 18:39, said:

L-am testat curatand o tastatura veche care zace de cateva luni in praf si a facut-o "luna".

A facut-o luna cat vezi tu. Sa vezi sub butoane ce mizerie e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate