Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Camera subacvatica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Buna!

Ce camera subacvatica recomandati dintre:

1. Olympus TG-860

2. Canon Powershot D30

3. Nikon Coolpix AW130

Mentionez ca pe langa functiile subacvatice, m-ar interesa mult sa filmez, deci conteaza atat calitatea video, cat si audio. Imi place mult Olympus ca are displayul rabatabil (altfel nu stiu cum sa-i zic), dar m-am gandit sa cer niste opinii avizate.

Multumesc frumos!

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Avizat nu-s ( desi am facut destule fotografii pe sub ape ) , dar te-ai gandit ca in loc sa cumperi o camera dedicata cu o optica foarte subdimensionata , sa te inarmezi cu un Bridge mai rasarit sau chiar un DSLR si sa il imbraci intr-o pungulita din aceea dedicata ?
Repet , nu ma pricep la fotografie subacvatica in mod special dar ma gandesc ca legile opticii sunt valabile si sub apa si deasupra ei .

#3
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Ca sa iti pot raspunde la obiect trebuie sa-mi dai mai multe detalii ?
1. La ce iti trebuie camera (snorkeling, diving, filmezi pestii din acvariu, etc )
2. Unde vrei sa filmezi/fotografiezi (conditii de lumina, filtre, adancime )

Edited by N62B44, 15 March 2016 - 21:05.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi ca depinde f mult adancimea la care ai de gand sa filmezi.

Eu am casca cu camera integrata, e mult mai ok dpdv al manevrabilitatii la scuba.

#5
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostJurasikMan, on 15 martie 2016 - 21:02, said:

sa te inarmezi cu un Bridge mai rasarit sau chiar un DSLR
Am un DSLR (pana reusesc il vand :D ), dar imi e incomod fiindca e mare, greu si nu pot sa ma car cu el oriunde. Imi trebuie ceva compact, de transportat in borseta.

View PostN62B44, on 15 martie 2016 - 21:04, said:

1. La ce iti trebuie camera
2. Unde vrei sa filmezi/fotografiezi
O sa ma mut in Kenya pentru cateva luni si imi trebuie ceva care sa se descurce ok la toate experientele de care o sa am parte acolo: safari, urcat pe munte, inotat in ocean, peisaje, oameni etc. Si pe langa asta, mi-ar placea sa fac niste vlogguri mici ca amintire, de asta ziceam ca mi-ar placea sa se descurce si cu filmatul. Chiar nu stiu ce sa aleg astfel incat sa ma avantajeze in toate situatiile si nici sa nu fie prea scump.

#6
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Din ce ai scris inteleg ca ai nevoie de un all-around rezistent, nu neaparat dedicat filmarilor sub apa.
Am Olympus tg-810 , inclusiv carcasa subacvatica (pentru diving la 30-40 m ). Camera in sine e ok, rezistenta insa sufera de boala tuturor point & shoot, senzor mic, e praf in lumina scazuta. Asta e valabil pentru toate modelele enumerate de tine.

Personal prefer in vacante, un gopro 3+ . Inclusiv pentru poze. (are setare sa faca poze in timp ce filmeaza, 1 poza la 5,10 secunde ). Cand ajung acasa 70% din poze sunt de sters, dar ramai cu cateva bune, iar filmarea e excelenta. E mai compacta, ai carcasa subacvatica, diferite accesorii.

Daca vrei neaparat ceva din lista enumerata de tine, alege camera cu senzorul cel mai mare, si vezi ca sunt review-uri comparative pe net. Pentru filmare sub apa , sa ai grija la garnitura de cauciuc sa fie curata si de obicei se unge cu un silicon special. Toate rezista fara probleme la 5-10 metri fara carcasa (de obicei in primul an, dupa e recomandabil sa schimbi garnitura  Posted Image ).

Din experienta cu tg-810 , durata bateriei nu e extraordinara (ceva in jur de 50-70 poze, poate si mai putin daca stai cu ea in stand-by mult ), deci cumpara baterii de rezerva/power-pack daca esti departe de hotel/surse de curent.

#7
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Am inteles. Din ce imi spuneti voi, pentru functia subacvatica sacrific alte avantaje, cum ar fi calitatea video etc... Inca nu m-am decis, dar am luat in calcul Canon G7X si Nikon A900.

#8
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostHighHopes, on 19 martie 2016 - 21:13, said:

Am inteles. Din ce imi spuneti voi, pentru functia subacvatica sacrific alte avantaje, cum ar fi calitatea video etc... Inca nu m-am decis, dar am luat in calcul Canon G7X si Nikon A900.
Nu neaparat, camerele din primul tau post sunt niste point&shoot ordinare cu o carcasa rezistenta.
In schimb G7X si Nikon A900 sunt niste point & shoot cu senzor un pic mai mare,la pret nesimtit. Daca vrei ceva bun la 300-600 euro uita-te la Sony A5000, A5100, A6000 cu obiectivul de kit sau orice mirrorless APS-C in pretul ala. Au senzorii de 3-5 ori mai mari ca sapunierele enumerate de tine, deci si calitatea foto/video e pe masura (mai ales in lumina proasta ). Ca dimensiuni sunt aproape la fel de compacte .

Daca vrei neaparat video/foto sub apa/conditii "murdare", pe langa un aparat bun, cumpara o clona de GoPro cu carcasa subacvatica (Xiaomi Yi, SJ4000, etc) la 50-70$ si ai tot ce-ti trebuie pentru vacanta. Iti iei un selfie stick/maner telescopic , pui clona pe el, dai drumu la filmare si te bagi linistit la snorkeling/praf/nisip/sporturi extreme. Se inunda carcasa , pierzi camera,ti-o fura ai pierdut 50$, nu 500. Cand vrei sa faci poze normale/vlogg-uri scoti mirrorless-ul si ai calitate.

#9
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
@N62B44, multumesc mult pentru sfaturi, cred ca tocmai m-ai oprit din a arunca inutil o gramada de bani. M-am uitat la SJ4000 si chiar imi place, cred ca ramane asta. Si vad eu apoi cu ce o mai completez...

#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am avut SJ4000, pana cand mi-au furat-o prin italia. Nu mi-a placut deloc meniul , iar la schimbarea bateriei se pierdeau toate setarile si trebuia rebutonata din nou prin meniu. Calitatea filmarii era ok desi 60fps era un fake din cadrele 30fps. Carcasa a si-a facut bine datoria in apa de mare. In cutie sunt o gramada de sisteme de prindere. Am inlocuit-o cu Mobius, dar  acum ma gandesc daca merita sau nu WG-M2.

Edited by edri, 21 March 2016 - 22:34.


#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nikon 1 AW1 si nu renunti complet la puterea unui DSLR.

#12
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Hmm, e cam scumput pentru mine, acum. Am ramas la varianta propusa de @N62B44: un mirrorless decent (probabil Sony A5000) si ceva camera video sport, tot asa, pentru buget mai redus. Si pentru asta imi vand Nikonul D5100 aproape impecabil, deci daca stiti pe cineva interesat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate