Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cities: Skylines

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Ceva pareri despre el?  A aparut anul trecut si s-a dovedit a fi foarte bun , de fapt, chiar o gura de aer proaspat dupa atata poluare de jocuri proaste sau mediocre  aparute   in ultimii 10 ani (basina de la EA numita Sim City,  reciclarile jalnice  anuale la Tropico, megadezastrul  City XXL , ultimele doua petarde ale seriei Stronghold, "futurizarea" seriei Anno de catre Ubisoft). Chiar a revitalizat genul city builder.




Trailerul  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CpWe03NhXKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are si doua DLC-uri si e foarte modabil.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l_i1gLQu_sA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dqpa2ymwtSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Propun sa postam poze cu orasele construite!


Review
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9xj4ciP0Riw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BB-8, 13 March 2016 - 18:23.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
L-am jucat si imi place dar nu prea ma pricep la infrastructura.
Un sfat pentru cei care incep acum: Sa nu puneti pompa de apa langa cea pentru deseuri pentru ca vi se vor imbolnavi oamenii constant. La un momentdat aveam 23 de spitale pana am realizat care problema.

#3
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2016 - 18:00, said:

L-am jucat si imi place dar nu prea ma pricep la infrastructura.
Un sfat pentru cei care incep acum: Sa nu puneti pompa de apa langa cea pentru deseuri pentru ca vi se vor imbolnavi oamenii constant. La un momentdat aveam 23 de spitale pana am realizat care problema.
Pai, intalneai asa ceva in Sim City ?

Edited by BB-8, 13 March 2016 - 18:22.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi ca le încurci.
City XXL,  SimCity și cities skyline sunt simulatoare.
Tropico e strategie,  alta treaba,  alt concept.

Le iau pe rand
Tropico a fost fain mereu,  decât sa înjur în Poiana mai bine domin acolo.  Dar e repetitiv de la joc la joc și asta e deranjant.  

SimCity a fost un fail major dar am totuși vreo 50h jucate,  nu l-am mai atins de cel puțin un an.  Face pureci în Origin.

Cities XL redenumit apoi XXL a fost preferatul meu.  Nu excelează în grafica și alte câteva chestii dar are niște statistici foarte mișto pe care unele jocuri nu le au,  deși sunt un must have. XXL a adus nou ceva foarte necesar,  mulți care.  Și atât. Are însă o susținere foarte buna din partea comunității de moduri și parca nu e asa groaznic.  Da,  lumea se aștepta la ceva Wow și nu a fost sa fie.  Este însă un joc foarte bun.

Cities skyline: frumos,  dragut,  nou,  grafica bună dar ii lipsesc anumite elemente de baza,  în special statisticile pentru transport și modul cum se creează anumite linii,  cumva anapoda. Are însă și plusuri,  cartiere,  legi locale,  hărți diverse,  etc.


Ca city simulator,  as combina city XXL cu cities skyline.  Infrastructura din XXL și gameplay-ul din skyline. Dar cum nu exista un joc perfect,  sunt bune amândouă.


Mie îmi plac foarte mult jocurile astea (sim). In cities XL,  apoi Platinum (care e aceiași treaba99%)  apoi XXL am adunat sute de ore.  În restul,  doar zeci.

Și ca tot e vorba de sim,  și The Sims.  Toată seria,  dar 4-le l-am jucat mult mai puțin fata de restul. În 2 și 3 am iar sute de ore jucate.  E genul de joc de care nu ma satur.  Dar acum nu mai am timp,  abia dacă ma joc 3-4 ore pe săptămână și de obicei jocuri noi pe care le cumpăr,  bag tare sa le termin... Apoi pauza.  Au trecut anii tinereții,  m-am întors lunea trecuta din concediu și nici în ziua de azi nu am apucat sa deschid PC-ul pentru ca ori nu sunt acasă ori îmi e prea lene sa stau pe scaun,  când pot sta în pat sau în fotoliu în living pe tableta.

Asa as vrea sa mai am timp liber....  
Concluzia: nu va angajați,  nu faceți copii în tinerețe.  :lol:
Eu vreu sa renunț la tot aici un an doi și sa călătoresc în toată lumea,  ca încă sunt tânăr.  Ca daca apare un plod,  am dat cu pla de gard toată viata :(
Și am ajuns la concluzia ca nici facultatea nu trebuie începută pana pe la 23-24 de ani,  că-ți manca tineretea.  Și când o termini,  esti mort.  Chiar nu mai poți face nimic.
Asa ca,  băgați tare la proiecte,  plecări,  experiente diverse cat sunteți necopti.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Merge foarte bine sub Linux, ca e nativ, de cand SteamOS e promovat de Valve.

Edited by OriginalCopy, 13 March 2016 - 19:10.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
De mers merge mai bine pe Mac ca ii portat oficial.

Ce ai folosit pe linux,  Crossover?
Nu am încercat cu ultimele jocuri :P

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlex404, on 13 martie 2016 - 19:03, said:

Ce ai folosit pe linux,  Crossover?
Asta nu e trolling, asa-i?

La tine pe Mac merge deoarece Valve promoveaza SteamOS, care e o distributie Linux.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostOriginalCopy, on 13 martie 2016 - 19:10, said:

Asta nu e trolling, asa-i?
Am întrebat ce ai folosit pentru a rula jocul în linux.
Nu,  domnia ta,  nu e trolling.  Crossover e un program ce face viata galeriilor mai ușoară în linux și os x.


Acum am văzut ca are și varianta linux,  dar nu îmi pararea la iconițe ci doar la specificații.

#9
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View Postlex404, on 13 martie 2016 - 18:42, said:

Asa as vrea sa mai am timp liber....  
Concluzia: nu va angajați,  nu faceți copii în tinerețe.  Posted Image
Eu vreu sa renunț la tot aici un an doi și sa călătoresc în toată lumea,  ca încă sunt tânăr.  Ca daca apare un plod,  am dat cu pla de gard toată viata Posted Image
Și am ajuns la concluzia ca nici facultatea nu trebuie începută pana pe la 23-24 de ani,  că-ți manca tineretea.  Și când o termini,  esti mort.  Chiar nu mai poți face nimic.
Asa ca,  băgați tare la proiecte,  plecări,  experiente diverse cat sunteți necopti.

Asta sa le-o zici alora care ma fac pe mine ciudat  pe topicul  asta recent deschis: http://forum.softped...materiala-buna/
Parca nu mai au rabdare!






Quote

Tropico a fost fain mereu,  decât sa înjur în Poiana mai bine domin acolo.  Dar e repetitiv de la joc la joc și asta e deranjant.
Au  fost bune  primele doua.  Ca in rest, a trebuit sa asteptam vreo 5 ani , din 2009 pana in 2014   pana aduceau si ei un  Tropico 5 finisat. 3 si 4 puteau sa lipseasca.


Quote

SimCity a fost un fail major dar am totuși vreo 50h jucate,  nu l-am mai atins de cel puțin un an.  Face pureci în Origin.
Nu stiu cum ai rezistat tu sa construiesti in alea 50 de ore pe hartile alea minuscule. Cand am testat demoul de pe Origin si am observat ca jocul  imi jignea inteligenta ,  i-am dat uninstall din fundu' gradinii .  
Duse sunt vremurile cand jucam ore intregi Sim City 4.  

Quote

Cities XL redenumit apoi XXL a fost preferatul meu.  Nu excelează în grafica și alte câteva chestii dar are niște statistici foarte mișto pe care unele jocuri nu le au,  deși sunt un must have. XXL a adus nou ceva foarte necesar,  mulți care.  Și atât. Are însă o susținere foarte buna din partea comunității de moduri și parca nu e asa groaznic.  


Cities XXL a fost plin de buguri si  prost optimizat, desi intr-adevar, pacat de infrastructura.

Edited by BB-8, 13 March 2016 - 20:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate