Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

fonduri europene nerambursabile

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Buna ziua va salut, in primul rand ii rog pe cei ce se leaga de  gramatica sa citeasca si sa paraseasca postul fara a face pe desteptii.
    Aveti idee daca exista fonduri europene nerambursabile pentru infintare spalatorie auto + pizzerie+ cafenea + loc joaca copii ,toate in aceeasi locatie. Exista firme serioase care m-ar putea ajuta cu accesarea acestor fonduri in judetul Sibiu? Va multumesc mult

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Pentru toate sigur nu vei primi finantare. Dar daca te axezi doar pe una poate, depinde si unde anume in judetul Sibiu, in mediul rural ai sanse mai mari.

#3
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Din pacate e vorba in mediul urban, e vorba de un spatiu mare care ar fi ideal pentru astfel de afacere. Ma gandeam sa le fac pe toate in una adica: vi cu masina , mananci o pizza, sau la o cafea,intre timp copii au locul lor special pentru joaca si in final si masina ta e spalata.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 ionutsb, on 12 martie 2016 - 15:37, said:

Buna ziua va salut, in primul rand ii rog pe cei ce se leaga de  gramatica sa citeasca si sa paraseasca postul fara a face pe desteptii.

OK. Dar sa stii ca astia fac cele mai bune dosare pentru fonduri europene.

#5
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Asa este doar ca unii dintre ei sunt oameni foarte dificili si se leaga cu totul de alte lucruri decat subiectul care a fost deschis in postare.

Edited by ionutsb, 12 March 2016 - 16:17.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Nerambursabile zici...muncã cinstitã...aici...
Am vãzut un ozeneu...

#7
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
offfff de ce peste tot se gasesc idi8ti care sa se bage in seama aiurea. Ba voi sunteti platiti de cineva pentru numarul de comm pe zi ???? vai si amar de voi.  Atunci rambursabile ma RAMBURSABILE gasesc ???????????????????????????

#8
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
Asta e spiritul softpedia , mistocareala fina si printre randuri sfaturi bune , daca nu ai simtul umorului nu prea te intelegi cu ei

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Asa sunt unii, cred ca doar milionarii in euro trebuie sa aiba acces la fondurie europene desi au capitalul necesar sa faca sau sa extinda afacerile, dar daca gasesc oportunitati sa faca gratis... Pana si in malluri sunt magazine finantate din fonduri europene.
Cel mai bine ar fi sa te vezi ce alte firme din oras au obtinut fonduri europene, chiar daca nu in acelasi domeniu, si sa afli cine le-a facut proiectul.
Apoi ii contactezi pe aceia sa iti faca si tie. De cele mai multe ori sunt 2-3 firme care au rata de success mare pentru ca au intrari in domeniul acesta, ba unii sunt chiar rude cu cei ce aproba proiectele.
Dar sa stii ca iti trebuie ceva capital, fondurile de la UE se dau in decontare in functie de etape.

#10
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
multumesc pentru raspuns, o sa incerc dar toti sunt secretosii chiar daca nu vrei sa le devii concurenta .

Intradevar la oamenii "mari" se poate. Un mic exemplu : e o firma de constructii care si-a achizitionat o automacara cu un pret in jur de 300.000 E ,dar nu stiu exact daca prin fonduri rambursabile sau nerambursabile.  Eu as incerca si prin fonduri rambursabile ca la credite nu avem acces, doar ca trebuie facut un proiect adevarat cu calcule si cifre care sa arate daca putem dezvolta afacerea. Pozitia fiind indeala ar mai trebuii doar vazut daca isi da aceptul proprietarul sa dezvolt o asemenea afacere acolo ( nu cred ca ar refuza ) dar e riscant sa ii spui planurile si se le aplice el. E un efort urias cu sase minime dar incercam si noi oamenii de rand sa ne descurcam in viata.

Prima data as  incerca sa invat si eu acel  abecedar al afaceristilor ,adica sa incep sa prind ideea cum se intretine o "firma" ceea ce e mult spus,doar ca nu stiu costurile exacte si niste cifre pentru a fi rentabile afacerea. In cazul precedent cu spalatoria autor+etc suma de care ar fi nevoie ar fi in jur de 30.000 Euro , 10.000-15.000 spalatoria,10.000 pizzeria + cafeneaua si 5.000 locul de joaca pentru copii. Cu siguranta costurile nu ar fi mai mari,sa mai zic supliment de 5.000 pentru proiect si accesare fonduri. Daca vorbesc prostii cu asemenea costuri va rog ma corectati

PREIAU UN COMENTARIU PE ACEEASI TEMA, ACCESARE FONDURI :

Balici Mihai
18 ianuarie 2016 la 21:12
Aceste fonduri guvernamentale sunt cele mai bune pentru IMM
Organismele care gestioneaza aceste fonduri sunt foarte serioase ,coruptia zero ,si daca faci dosarul bun ,si ai punctaj nu exista sa nu reusesti
Apoi depui dosarul in luna iunie -iulie ,cunosti rezultatul in sept si iti ramburseaza banii in luna noiembrie -decembrie al aceluisi an
Nu exista birocratie ,experii care verifica nu cer lucruri imposibile ,nu iti creaza nervi si suspiciune
Trebuie propus ca aceste OTIMMC (8 la numar)sa preia gestionarea tuturor fondurilor pentru IMM ,inclusiv al celor europene
Apoi nu este normal ca un functionar de la OTIMM sa ia un salar sa zicem de 1500 de lei ,iar unul care gestioneaza fondurile europene virtuale si unde am pierdut 6 miliarde pentru care tara a platit peste 15 miliarde ,sa ia salar dublu sau chiar triplu
Alta parte este ca de exemplu cele 150 de firme care au primit rambursare la programul comert/servicii caruia i s-a alocat finantare de 7 milioane de euro au creat peste 500 de locuri de munca in 2015 , iar un SRL care primeste 5 milioane de euro la fondurile europene si se ocupa de consiliere someri ,perfectionare ,calificare frizeri ,fierari betonisti ,intruniri si schimburi de experienta nu creaza nici un loc de munca
De aceea Romania trebuie sa iasa din structurile mafiote UE,NATO , sa isi ia soarta in maini ,ne-am saturat de savantii de la Bruxell , mai bine sa fim condusi de cizmar sau stahanovisti dar cu dragoste de tara si fara coruptie si chiar sa ne aliniem Rusiei d-lui Putin si sa ne reintegram in CSI
Cu URSS am scos tara din mocirla burghezo miosiereasca , am devenit tara industrial agrara, am electrificat satele ,am cladit sute de mii de scoli, am scos din bezna burgheziei nenorocite milioane de copii proveniti din cetatenii saraci , nu existau someri , astazi tara este falimentara si traieste din imprumuturi externi
Yankei go home , ne-ati nenorocit aceasta tara lasata bogata de comunisti

Edited by ionutsb, 13 March 2016 - 19:12.


#11
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011
uite lista actualizata
http://www.startupca...ropeni-2016.htm

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Din cate stiu eu, anul asta sunt fonduri numai pentru activitatile desfasurate in rural.
Insa si acolo cu conditia sa nu fie domeniul foarte ocupat in zona respectiva (de ex: pensiune intr-un loc plin de pensiuni)

E o eroare imensa ca guvernele nu pot face ca aceste fonduri sa fie absorbite in totalitate. Fondurile necheltuite se pierd, nu se reporteaza de la un an la altul.

#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Fara nicio suparare dar cu atitudinea asta nu o sa rezolvi nimic. ;)

Quote

una ziua va salut, in primul rand ii rog pe cei ce se leaga de  gramatica sa citeasca si sa paraseasca postul fara a face pe desteptii.

Quote

offfff de ce peste tot se gasesc idi8ti care sa se bage in seama aiurea. Ba voi sunteti platiti de cineva pentru numarul de comm pe zi ???? vai si amar de voi.  Atunci rambursabile ma RAMBURSABILE gasesc ???????????????????????????


Eu anul trecut am primit finantare printr-un proiect european, fiind vorba de Romania Start-UP ce finanta 25000euro - cofinantare de 2%.
As fi putut sa-ti povestesc multe, dar fix din cauza atitudinii nu o sa-ti zic nimic.

Succes cu atitudinea in continuare!

#14
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

 AndyM, on 14 martie 2016 - 15:03, said:

As fi putut sa-ti povestesc multe, dar fix din cauza atitudinii nu o sa-ti zic nimic.
ar fi ok sa prezinti experienta ta intr-un topic nou...sunt destui care citesc fara sa comenteze (aiurea).

#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
AndM nu am o asa atitudine dar poate ai mai vazut si in alte posturi ale mele ca ei n-au nici-o treaba cu subiectul ci vor doar sa mentioneze sus si tare ca nu scriu corect. Eu am cerut informatii si pareri la intrebarile puse nu am intrebat daca am scris corect. Oricum multumesc si sper sa iti mearga afacerea, nu numai milionarilor de care nu putem face un pas in fata. Octavian 09 multumesc pentru link e util.

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 ionutsb, on 12 martie 2016 - 15:37, said:

Buna ziua va salut, in primul rand ii rog pe cei ce se leaga de  gramatica sa citeasca si sa paraseasca postul fara a face pe desteptii.
Aveti idee daca exista fonduri europene nerambursabile pentru infintare spalatorie auto + pizzerie+ cafenea + loc joaca copii ,toate in aceeasi locatie. Exista firme serioase care m-ar putea ajuta cu accesarea acestor fonduri in judetul Sibiu? Va multumesc mult
Tinerii pot primi pana la 50 000 Euro de la U.E.

- doar tineri sub 40 de ani;
- domiciliul in zona rurala;
- studii in agricultura;
- sa aiba un plan de afaceri si sa puna pe picioare o afacere in agricultura in unul sau maxim 3 ani;
- in primii ani sa genereze vanzari de 20% din totalul creditarii etc.

"Banii se dau in doua transe, prima de 80% imediat dupa semnarea contractului de finantare, a doua de 20% in momentul in care planul de business este implementat, suma totala putand varia de la caz la caz, intre 15 000 si 50 000 de euro.
Cei interesati sa aplice pentru o astfel de finantare trebuie sa consulte Ghidul Solicitantului pus la dispozitie de Ministerul Muncii prin APIA.
In total Uniunea Europeana pune la bataie suma de 440 milioane de euro, din acestia 4 milioane fiind deja accesate de 29 de tineri fermieri din Romania care au aplicat cu succes la acest program (masura 6.1, „Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri”).

Edited by poadol, 29 March 2016 - 16:29.


#17
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
spalatorie auto + (pizzerie+cafenea) + loc joaca copii = 3 coduri caen diferite = nu se finanteaza decat un singur cod caen.
Sfat: cauta mai multe firme de consultanta din zona si mergi pe la ele, expune-le problema ta si vezi ce zic. Vezi ce proiecte au mai depus, ce rata de succes au...si ia o decizie.

#18
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 ionutsb, on 12 martie 2016 - 15:37, said:

Buna ziua va salut, in primul rand ii rog pe cei ce se leaga de  gramatica sa citeasca si sa paraseasca postul fara a face pe desteptii.
Aveti idee daca exista fonduri europene nerambursabile pentru infintare spalatorie auto + pizzerie+ cafenea + loc joaca copii ,toate in aceeasi locatie. Exista firme serioase care m-ar putea ajuta cu accesarea acestor fonduri in judetul Sibiu? Va multumesc mult
Fonduri Europene Nerambursabile exista daca ai o microintreprindere: DOCUMENTE Se apropie cei 200.000 de euro pentru microintreprinderi, fara bani de acasa. Cine plateste TVA

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate