Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Cum obtin viza pentru un internship in USA, ca proaspat absolvent de facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
originality

originality

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2012
Salutare tuturor!


Vreau sa plec in State pentru o perioada de cel putin 1 an si maximum 2, pentru a castiga o oarecare experienta internationala in domeniul meu.

Am terminat facultatea de arhitectura si am mai fost o data plecat in USA prin programul Work and Travel - viza J1, intorcandu-ma la timp.

De data asta nu mai vreau sa plec prin programul Work and Travel, ci vreau sa plec pe cont propriu, si sa lucrez in domeniul meu.


Intrebari:

1. De ce tip de viza as avea nevoie? Care ar fi cea mai apropiata de nevoile mele? Din ce am citit J si H1B s-ar incadra ... Si care ar fi mai usor de obtinut?

2. In cazul in care gasesc o firma din state, sau un arhitect, designer, care ar fi dispusa sa ma ajute pentru a ajunge acolo pentru un internship, sau chiar pentru a lucra acolo timp de un 1 an sau 2,
    de ce acte as avea nevoie?  sau mai exact ce acte ar trebui sa-mi completeze ei? si care ar fi costurile pe care le-ar suporta firma respectiva?  

3. Ar trebui ca firma respectiva, sa-mi asigure un anumit venit, ca sa ma ajute sa obtin viza? Pentru ca sunt firme care poate te primesc in internship dar nu-ti ofera nici un ban ...
Asta n-ar fi o problema ca pana la urma gasesti un second job, ceva.


Multumesc.

P.S rog pesimistii sa se abtina comentariilor de genul nu se poate, e imposibil si e greu de obtinut!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
In general, in US, internship-urile sunt platite doar cu promisiunea ca "If you're good enough, we'll keep you".

#3
originality

originality

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2012
mersi. alte pareri, sugestii ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate