Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

iPhone SE 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
2224 replies to this topic

#1495
anamaria48877

anamaria48877

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2018
Hello :) Postez pentru prima data pe forum si am o dilema sa zic asa :) In momentul de fata am un Iphone 5s si nu stiu daca sa trec la Iphone SE sau Huawei p20 Lite. Voi ce spuneti?

#1496
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă vrei iOS și ecran mai mic, mergi pe iPhone. Dacă vrei Android și ecran mai mare mergi pe Huawei.

#1497
anamaria48877

anamaria48877

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer, vreau ecran mediu, dar ma multumesc si cu micut :) Problema mea este la specificatii: camera, baterie, speranta de viata etc. :))

#1498
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Caută pe net comparații între camere și baterie. La speranța de viață, iPhone-ul pur și simplu nu are adversar. Aici ma refer și la update-uri: 5 versiuni de iOS la fiecare dispozitiv - anul asta iPhone 5s va primi și al 6-lea update (iOS 12).


Edit: Al 5-lea update, greseala mea

Edited by R10, 08 June 2018 - 18:39.


#1499
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
iOS 12 e al 5-lea update major pentru iPhone 5s, a aparut in 2013 (5 ani) si a venit cu iOS 7, deci a primit update la iOS 8, 9, 10, 11 si urmeaza 12.

#1500
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
SE e același telefon cu 5s, arată identic, doar că e mai rapid. Am trecut momentan de la SE la 5s și în utilizarea normală nu prea se simte nici o diferență în afară de baterie care e mai slabă.

Butonează p20 lite unde e expus in magazin și vezi dacă îți place.


#1501
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
E diferență totuși între 5s și SE. 5s am și eu acum, iOS 11.4. E cam lent, dar își face treaba cu brio. Taica-meu are SE, când merg pe la ai mei acasă îl mai butonez (doar de dragul de a intra și a ieși din câteva aplicații), și se simte că e mult mai rapid

Edited by R10, 08 June 2018 - 23:11.


#1502
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
SE este un 6s in miniatura. Ce are 6s sub carcasa are si SE ( procesor grafic , procesor , ram etc). Deci SE arata ca un 5s ( cu mici diferente) dar se comporta ca un 6s deci mult mai rapid decat un 5s. Sunt doua generatii peste 5s pana la 6s (inclusiv) totusi.

Marie , daca doresti totusi un ecran ''mediu'' poti opta la fel de bine pentru un 6s dar mai scoate banuti din buzunar. Tu stii daca merita.

#1503
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mult mai rapid ? De unde apăreți mă ? De parcă toată lumea forjează telefonul la maxim cu jocuri că doar la alea simți diferență. În rest ce, că deschide o aplicație cu 0,2 - 0,5 secunde mai încet ? Hai să fim serioși, dacă te plictisești de dimensiunea ecranului la 5s și de cât de mic e, etc atunci SE nu îți pare exact același telefon ?

#1504
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Nu nu este exact acelasi telefon. Ca altfel nu-l scoteau pe piata si chiar daca o faceau sa tepuiasca , lumea crezi ca nu vedea? Toti bloggerii si cei care testeaza pe net dar si userii finali nu observau? Iesea scandal mare si riscul nu merita. E logic. Mai ai un pic si spui ca e diferenta de juma de secunda intre 5s si 8 sau X adica intre cip-ul A7 si A11. Nu zic ca este o diferenta de la cer la pamant intre 5s si SE dar una suficient de palpabila cat sa se simta este.

Am avut 5s 2 ani si SE tot de 2 ani am , am prieteni care inca mai au 5s cu ultimul update si stiu ce vorbesc. Nu este vb numai de deschiderea unor aplicatii sau jocuri ci si de fluiditatea sistemului per-total. Daca tu nu simti niste lucruri sau nu ti dai seama de ele ca de...este problema ta... si aici nu ma refer la diferentele alea de sfert de secunda pe care le-ai dat exemplu ca sunt absurde. Si ca sa stii , daca ai delay sau lag de 1 sec la trecerea in si din aplicatii sau meniu deja este mult se simte clar si este deranjant in daily-use crede-ma. O dam deja in Android cu delay uri de secunde sincer.

De la chipset  A7 la A9 nu poti spune ca este o imbunatatire de doar 0.2 secunde sincer. La A9 ai deja fata de A7 RAm dublat , ai un GPU mai bun 6-core , ai un procesor mai bun ( nu cu mult intradevar dar conteaza mai mult arhitectura, modul de gandire si cum gestioneaza resursele decat mhz)  si in final mai ai un coprocesor de miscare care ajuta in anumite situatii GPU deci performanta mai buna ca este mai putin stresat GPU + optimizarea usor mai buna a iOS pentru ca stim cu totii ca Apple mai jongleaza din soft sa ti incetineasca nitel device-ul pentru a te face sa iei altul nou ca asa le tineam toti 100 de ani pe alea vechi. Dar fiecare crede ce vrea , nu stau eu sa schimb mentalitati si gandiri ca n-am nici timp , nici chef , nici de ce. Ma opresc aici.

#1505
anamaria48877

anamaria48877

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2018
Multumesc tuturor pentru sfaturi :) problemele mele principale cu 5s-ul sunt in ceea ce priveste bateria (il incarc de 2-3 ori pe zi), camera si faptul ca se incarca destul de greut aplicatiile (am telefonul din anul in care s-a lansat). Sincer dimensiunile nu ma seranjeaza foarte mult avand in vedere ca urmatoarea varianata ar fi 6s, dar nu dau atatia bani doar pentru un ecran mai mare. Oricum va multumesc mult si o sa merg pe varianta SE pentru ca ios si pentru ca mi-am dat seama ca este suficient pentru mine si bugetul meu :))

#1506
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
De ce nu astepti SE 2 ?

#1507
anamaria48877

anamaria48877

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2018
Pentru ca va fi scump? :))

#1508
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Dar va fi la ani lumina....plus ca daca il iei la abonament nu mai e asa scump. Eu am luat telefon de 800 de euro cu 150 , iar peste 2 ani când voi fi terminat abonamentul voi fi platit un cost de 6 euro pe luna pentru servicii, net superioare fata de cartela si pretul telefonului. Una ar fi fost sa scot din buzunar 800 de euro, alta este sa platesc 25 euro lunar.
Bine, asta e o oferta proasta caci am facut deal-uri si mai bune.
Tu stii mai bine dar SE e outdated rau in 2018 !

#1509
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu e outdated deloc in 2018. Cum am spus mai sus, folosesc 5s, și îmi satisface nevoile, deci pentru mine nici acesta nu este outdated

#1510
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
O fi, dar il cumpara si il va tine macar doi ani, atunci sa vad cum va fi....vintage ? Caci nu are bani, deci exclus sa il schimbe mai repede. Si sa il vad pe ala care va cumpara un SE in 2020 second, si cu cat !?!

#1511
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Il da prin buy back la istyle si daca arata impecabil ( asta daca il infoliaza si pune si husa si are grija de el) ia cateva sute de lei probabil , scazuti din cel nou mai castiga putin la pret si aia e.

#1512
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Să aștepți se 2 ? Stai că nu e nimic oficial de la Apple, nici măcar nu e confirmat și având în vedere că acuma vreo zi - două a fost un eveniment dinăsta Apple unde numai de se 2 nu sa adus vorba ...
Oricum dacă apare ceva nou numai se 2 nu o să se cheme și o să fie.
Același design e exclus din start, imposibil să continue cu el deci cum o să arate e o mare întrebare că e doar designul mic și cel de la iPhone 6 încoace + cel de x dar acolo clar că trebuie să fie singurul.
Tot ce e pe net in legătura cu se 2 e fan made sau fake deci ... r.i.p se / r.i.p tel cu ecran mic.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate