Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Caut un aparat foto pentru o prietenă

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Bună ziua

Sunt Elena din Galați și caut un aparat foto digital nu foarte performant care să-i permită prietenei mele să facă poze reușite la teatru.
Suntem amândouă admiratoare ale Teatrului Muzical din Galați și ei îi place să fotografieze artiștii și să posteze pe Facebook pozele. Artiștii sunt încântați că sunt pozați și postați pe Facebook și ea se simte utilă și bucuroasă să le facă plăcere.
Are un aparat foarte vechi care se strică din când în când și nu are posibilitatea să-și cumpere unul nou. Numai soțul ei lucrează, ea are grijă de copil care are distrofie musculară. Spectacolele teatrului și pozatul (a făcut o pasiune pentru asta, pozează orice) sunt singurele ei bucurii în viață și aș vrea să-i fac o surpriză plăcută.

Mulțumesc că ați citit mesajul meu,
Elena

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
In lumea asta toate au un pret.Care este pretul pe care esti dispusa sa-l platesti pentru prietena ta?

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu 200 lei isi poate lua un aparat suficient de bun. Eventual chiar cu plata in rate, pt ca magazinele sunt disperate sa vanda...
Dar dupa ce il il cumpara, pune-o sa invete niste tehnici de incadrare..
Sa sape pe net dupa "gros plan" si "prim plan", sa inteleaga cand se foloseste "planul american", ce e ala "luft" si ce inseamna "amputare", "regula treimii".. Nu dureza foarte mult, Gogu sau Wiki.. juma de ora..
Ideea e ca dupa ce a citit niste teorie, sa inceapa sa studieze si sa "disece" imaginile conform cu ce a inteles...
Din gura e simplu "Simetria omoara armonia", pana cand ai apasat butonul..
In esenta aplicarea acestor elemente simple fac diferenta dintr o poza plata, ca de buletin si o fotografie care emotioneza, si transmite ceva, si ramane in sufletul privitorului..
Adevarul e ca azi, cu tehnologia, poti tage rafale de poze. Din care selectezi pe cele cele bune.. Si a 2-a zi mai le privesti iarasi..Aoleu, luftul meu..Mda, parca asta e amputata, deci sterg@delete..
incurajeaza-o si spune-i ca abia dupa cateva luni de pozat, cu esecurule incluse, va ajunge sa faca fotografii.
Si ca "ce se taie nu se fluiera"..
Desi suna ca dracu, e o regula de aur, pe care mi-a zis-o un meserias.

Edited by Prien, 24 February 2016 - 13:58.


#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cam care e distanta maxima de la care pozeaza actorii? De cati bani poti dispune maxim?

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 belciuge, on 24 februarie 2016 - 13:25, said:

caut un aparat foto digital nu foarte performant care să-i permită prietenei mele să facă poze reușite la teatru.
Din păcate astea două se cam bat cap în cap. Poze la teatru = lumină slabă în 95% din cazuri. Ca să obțină poze reușite va avea nevoie de (1) un aparat cu senzor mediu spre bun și (2) un obiectiv cu diafragmă mare. Puse împreună astea înseamnă un cost serios. Care e bugetul?

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Un ap. foto SH cu senzorul cat mai mare (ideal ar fi si cu obiectiv luminos - dar e mai greu de gasit) , care sa aiba sensibilitatea ISO cat mai mare si un trepied o vor ajuta sa obtina ce-si doreste. La ce pret s-ar gasi un astfel de aparat...greu de spus...
Si sa invete un minim de prelucrare in Lightroom , de exemplu.
Blitzul e inutil , sa n-o intereseze .

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004
http://www.cel.ro/ap...x-l31-silver-l/

#8
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Mulțumesc pentru răspunsuri și pentru sfaturi :)
Am uitat să menționez că vreau un aparat gratis, ceva digital și care nu vă mai trebuie :)

Elena

p.s.: prietenei mele îi place să stea în primul rând, e destulă lumină în sală.

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Atât de mult ții tu la prietena ta încât tot ce poți face pentru ea să ceri un aparat pe forum?

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ai voie sa faci poze la teatru?

#11
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Da :)

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Daca te (mai) intereseaza am asa ceva in plus http://www.dpreview..../pentax-optio60
Fiul meu si-a facut mana cu el. La inceput s-a plans ca nu este bun, dupa care a invatat sa-l tina ferm cand apasa pe declansator.
Nu cred ca are stabilizator, merge cu 2 baterii AA, are card SD de 256 MB, nu stiu cat suporta maxim.
Ca si parametri/caracteristici tehnice este depasit acum de multe telefoane mobile, dar se numeste aparat foto Posted Image

Edited by claudiu1, 05 June 2016 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate