Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Radiere SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tutescu

tutescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.05.2011
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati sa inteleg consecintele:
-am un SRL care a fost suspendat la ONRC pana in martie 2015(3 ani), dupa care nu am mers la ei sa fac demersurile pentru reluarea activitatii, eu neavand niciun fel de activitate din momentul suspendarii pana in prezent. Am depus la fisc toate declaratiile pe ZERO, iar saptamana aceasta am primit de la ANAF o decizie de declarare in inactivitate, motvatia fiind "Suspendare temporara activitate prin ONRC", INTREBAREA mea este ce risc, si daca ei pot cere dizolvarea din oficiu a societatii(lucru preferabil de catre mine), sau ce altceva se poate intampla?

Multumesc.
cu stima!

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,823
  • Înscris: 14.10.2008
Vezi sa nu ai datorii. Daca le ai suficient de mari, te baga pe mana unui lichidator care iti poate face antrenare daca nu colaborezi.

#3
tutescu

tutescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.05.2011
Nu am nicio datorie la stat, am de recuperat TVA si sume de la parteneri pe care nu o sa le mai recuperez. Deci.....

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
n-au de ce sa-ti faca dizolvare din oficiu. Radierea SRl-ului e o decizie a asociatului/-ilor. SRL-ul meu a iesit din suspendare in 2013 si de atunci nu mai e activitate pe el si nu l-a inchis inca fiscul...

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,823
  • Înscris: 14.10.2008
Oricum nu trebuie lasat de izbeliste, trebuie sa ceri tu radierea, fiscul se opune mereu radierii fie prin inchiderea procedurii insolventei fie voluntare daca figureaza cu datorii catre ei si firma se radiaza prin respingerea apelului la sentinta de inchidere/radiere sau a plangerii impotriva rezolutiei ORC.

#6
tutescu

tutescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.05.2011
Nu fiscul cere dizolvarea si radierea in cazul meu, ci conform noului cod fiscal, daca nu faci demersurile la reg. comertului dupa perioada de suspendare, ONRC-ul cere dizolvarea si radierea conform legii152/2015 privind dizolvarea. Sincer nu mai vreau sa cheltuiesc bani dupa ce am pierdut atat-asta vroiam sa ma lamureasca cineva-este un paragraf in lege care se refera explicit la ce v-am relatat. E vorba de articolul 237(1), litera d. din legea 152/2015.

Edited by tutescu, 24 February 2016 - 13:51.


#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Am vorbit azi cu contabilul si mi-a zis asa:

Quote

Incepand din acest an ANAF va declara inactive firmele care au sediul expirat sau durata mandatului administratorului expirate la registrul comertului.

Poti verifica usor care e stadiul SRL-ului tau cerand un certificat constatator la ONRC. Mai nou se poate face online -> iti faci cont la ei, treci prin mai multi pasi (destul de imbarligati ca deh, atat i-a dus mintea pe programatori), in final platesti cu cardul 45 lei si primesti certificatul instant pe mail. La mine a durat 20 de minute, ar fi durat 10 daca mai simplificau un pic procesul.

#8
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Buna ziua

Detin un SRL ca asociat unic,fara datorii catre stat,fara patrimoniu de valoare,cu activitate in acest moment,neplatitor de tva si doresc sa il inchid pur si simplu.
Ce imi recomandati?Inchiderea directa la RC sau sa merg pe suspendare 3 ani dupa care sa astept sa fie inchis din oficiu?
Pt.inchidere directa care ar fi costurile si cit ar dura pina este inchis SRL-ul?

Daca merg pe suspendarea activitatii trebuie sa platesc aceleeasi dari catre stat ca si cind as avea activitate?
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate