Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

FUNCTIE EXCEL PENTRU SCHIMBAREA SHEET-ULUI DIN ALT EXCEL DIN CARE IAU DATELE

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Salut,

Am si eu nevoie de rezolvarea unei probleme in excel fara vba, am 2 exceluri: 1 care este principal si am doua variabile si un grafic care se creaza cu datele extrase din excelul secundar 2. Pentru excelul 1 mi-ar trebui o formula care sa extraga datele din excelul 2 si sa schimbe sheetul din excelul 2(excelul 2 contine mai multe sheeturi cu ani).
Am atasat doua imagini. multumesc
https://app.box.com/...kp5ru2gvw0op2d2-excelul 1
https://app.box.com/...jzxnj4b7sqfypft - excelul 2



Am gasit ceva cu functia indirect dar nu functioneaza http://www.contextur...unctions05.html

Attached Files


Edited by ionita_adrian, 23 February 2016 - 17:57.


#2
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
În 2.xlsx ”de-mergeuiește” lunile și completează pe fiecare coloană (ian ian ian feb feb feb etc) - (poți rezolva treaba rapid cu select blanks, =celula din stînga și ctrl enter), după care în celula C11 copiază formula de mai jos. Atenție e formulă array: ctrl-shift-enter:
=INDEX(INDIRECT("'[2.xlsx]"&$C$1&"'!$B$3:$AK$6"),MATCH($A$11,indirect("'[2.xlsx]"&$c$1&"'!$A$3:$A$6"),0),MATCH(1,1*($B11=indirect("'[2.xlsx]"&$c$1&"'!$B$2:$AK$2"))*(C$10=indirect("'[2.xlsx]"&$c$1&"'!$B$1:$AK$1")),0))

#3
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
salut x41xu1,

am incercat sa implementez formula si reusesc sa ajung la vreun rezultat.
ma gandeam daca exista vreo metoda sa editez doar zonele rosii din formula de la C11 =INDEX('[2.xlsx]2015'!B:B;MATCH($A11;'[2.xlsx]2015'!$A:$A;0)) aceasta formula fiind conditionata de C1

#4
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
as dori o formula de genu acesta dar nu stiu unde sa pun formula indirect ca sa functioneze

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   140.87K   12 downloads


#5
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postionita_adrian, on 24 februarie 2016 - 10:48, said:

salut x41xu1,

am incercat sa implementez formula si reusesc sa ajung la vreun rezultat.
ma gandeam daca exista vreo metoda sa editez doar zonele rosii din formula de la C11 =INDEX('[2.xlsx]2015'!B:B;MATCH($A11;'[2.xlsx]2015'!$A:$A;0)) aceasta formula fiind conditionata de C1

Formula pe care ți-am scris-o funcționează în condițiile pe care le-am menționat:
  • modificarea header-ului în 2.xlsx, în cele două sheet-uri (ian ian ian feb feb feb etc.)
  • introducerea formulei ca array (folosește CTRL-SHIFT-ENTER). Formula va apărea între acolade {}.
Dacă respecți ce ți-am spus mai sus, o să meargă.

#6
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
gata am reusit, mersi
asta e  formula care functioneaza cu integrarea indirect-ului in index "=INDEX(INDIRECT("'["&C$1&".xlsx]"&D$1&"'!B$3:B$1500");MATCH(A11;INDIRECT("'["&C$1&".xlsx]"&D$1&"'!A$3:A$1500");0))"
multumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate