Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3853
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Ai sanse,normal!!
Faptul ca nu ai cunostinte on US, e mai degraba un avantaj!
Succes!

#3854
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Dacă nu cunoşti pe nimeni în USA e un mare avantaj la obţinerea vizei. E logic !
Faptul că nu ai pe nimeni care te-ar putea ajuta acolo ar putea să însemne în general mai puţine şanse de a rămâne pe plaiurile americane, adică şanse de imigrare reduse. Adică exact ce se doreşte de către americani. Ceea ce-ţi creşte şansele de a primi viza.
Cine are o cunoştinţă/rudă în state are şanse mai mari de a rămâne, ceea ce scade şansele de a primi viza.

Cam astea-s ideile. Dar fiecare caz e unic, şi nu se poate spune nimic sigur.


Sănătate şi toate cele bune !

#3855
cretu_georgiana29

cretu_georgiana29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2017
Va multumesc foarte mult!

#3856
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cretu_georgiana29, on 12 septembrie 2017 - 19:43, said:

Buna seara,

Vreau sa aplic la inceputul lunii Octombrie pentru viza de America B1/B2. Doresc sa vizitez cateva orase din America. Am proprietate pe numele meu, am un job stabil (aproximativ 9 ani), relativ bine platit, am in jur de 5000 de dolari, nu am cunostinte in SUA, sunt necasatorita, am 2 frati, iar parintii mei au decedat. Am vreo sansa sa primesc viza?

Va multumesc foarte mult!

Sanse ai. Sa ai si raspunsuri vis-a-vis de destinatiile pe care doresti sa le vizitezi.

#3857
cretu_georgiana29

cretu_georgiana29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2017
Buna seara,

Astazi am avut interviul pentru viza de America......si am primit-o. Nu este asa de horror pe cat se aude.
Am fost intrebata despre ce vreau sa fac in SUA, ce profesie am, pt ce  companie lucrez, sa descriu putin activitatea de la locul de munca, cat timp vreau sa stau in SUA, daca am rude sau cunostinte in SUA? Nu stiu pe cat am primit viza....o sa vad cand o sa soseasca pasaportul.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si pareri (dann778, OvidiuNS, xwh)

O seara buna va doresc!

#3858
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Enjoy :) Nu este horror cum se spune prin popor.

#3859
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 MembruAnonim, on 12 octombrie 2017 - 12:42, said:

Enjoy Posted Image Nu este horror cum se spune prin popor.


Vrei sa spui ca "Nu este intotdeauna horror " :)

#3860
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu, nu prea am auzit situatii horror. Majoritatea "horror" sunt din vina aplicantilor, care omit aspecte. Aspecte ce ii defavorizeaza, evident.

Edited by MembruAnonim, 12 October 2017 - 17:22.


#3861
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 MembruAnonim, on 12 octombrie 2017 - 17:22, said:

Nu stiu, nu prea am auzit situatii horror. Majoritatea "horror" sunt din vina aplicantilor, care omit aspecte. Aspecte ce ii defavorizeaza, evident.


Eu am auzit.

Si nu erau din cauza aplicantului. Ci din cauza locului de munca.

Un doctor in chimie sau unul in fizica atomica nu e tocmai usor de inghitit se pare. Mai toti prietenii mei sunt in categoriile astea asa ca am multe povesti.

De aia mai nou eu zic ca sunt inginer nu fizician. Scap mult mai usor.

Tipa cu fizica atomica a obtinut viza dar da cu subsemnatul la interviu suplimentar de fiecare data cand intra in USA.

La fel am auzit foarte multe cazuri aiurea pentru cei care au rude in USA.

Un pic pe langa (pt ca e situatie la intrare nu la interviu) am vazut o doamna romanca care datea cu subsemnatul la interviu suplimentar cand am dat si eu cu subsemnatul pentru viza mea de Iran. Saraca venise la copii si nu vorbea engleza prea bine. Era cu lacrimi in ochi ca urlau aia la ea ca nu intelege ce i se spune. Nu stiu cum s-a terminat povestea ca eu am capat dstul de rpd si am plecat.

Nu spun ca nu e posibil sa iesi foarte rpd de la interviu. Eu cred ca am raspuns doar la vreo 10 intrebari. In 10 minute eram afara. Dar nici nu as spune ca este o procedura superficiala. In ultimii ani rata respingerilor e mai mica si povestile "horror" sunt mai putine, insa USA este de departe tara cu cel mai dificil proces de obtinere a visei oricum ai privi lucrurile.

#3862
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut si eu niste doamne in varsta pe aeroporturi in SUA luate la secondary screening la sosire. La fel, cu plansete si toate cele.

Ghici de ce ? Faceau babysitting. Constant.

Evident, nu generalizez, dar sunt mai multi decat am vrea sa credem care fac asta.

#3863
cretu_georgiana29

cretu_georgiana29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2017
Eu de profesie sunt inginer chimist si am un doctorat in chimie.........nu am avut nicio problema la interviu

#3864
popliviustefan

popliviustefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2004
Întrebare pentru cei care au luat recent viza: cât de repede iti trimit pașaportul după interviu?

#3865
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Uh....foarte repede!
A doua zi le-am primit pe curier!
Distanta, 250km!
*daca o luam pe Dn1 ajungeau inaintea mea acasa!

#3866
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Buna seara,  cam  dureaza sa  fac programare pentru interviu , adica  dc  platesc  maine  cand pot sa merg la ambasada cat mai repede pt interviu

#3867
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 oztan, on 14 noiembrie 2017 - 21:28, said:

Buna seara,  cam  dureaza sa  fac programare pentru interviu , adica  dc  platesc  maine  cand pot sa merg la ambasada cat mai repede pt interviu


Uite aici poti sa verifici care este "appointment waiting time" in functie de orasul unde aplici:
https://travel.state...it/visitor.html

#3868
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 oztan, on 14 noiembrie 2017 - 21:28, said:

Buna seara,  cam  dureaza sa  fac programare pentru interviu , adica  dc  platesc  maine  cand pot sa merg la ambasada cat mai repede pt interviu

dupa ce achiti taxa, te poti programa online http://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ si vezi un calendar cu disponibilitati

#3869
Alliinnnn

Alliinnnn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2017
Salut ! Daca obtin viza pentru turist, plec in sua,obtin drept de sedere pentru 6 luni, stau doar 2 luni si ma intorc acasa, dupa cat timp pot intra din nou in Sua? Multumesc!

#3870
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce planuri marete ai, fara o viza.

Poti intra cand doresti dupa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate