Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Am nevoie de ci+ sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alinmarian31

alinmarian31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.10.2007
Salut. De curand am cumparat un nou tv Samsung ue40s9as... Mentionez ca am cablu analogic de la rds. Ideea e ca atunci cand dau cautare automata imi gaseste si posturi digitale + hd. La ce e bun acest card ci+? Se vad mai bine programele hd? Sau care e rolul lui atat timp cat eu deja prind acele posturi digitale...?

#2
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Le gaseste , dar sunt unele pe care nu le poti vedea fara cardul ala pentru ca au semnalul codat si cardul le decodeaza !

Edited by Dobybest, 18 February 2016 - 13:11.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Televizorul tau are tuner digital -> vezi canalele digitale (SD sau HD), necriptate!
2. Cardul CI e folosit pentru a vedea canalele digitale criptate (free sau in pachetele cu bani).

Nu ai nevoie de acest card, daca nu te intereseaza pachetele cu bani sau unele programe precum Digi Film HD.

#4
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Sunt cateva canale care sunt blocate si pe care nu le poti vedea. In plus, daca vrei sa adaugi pachetul HBO, ai nevoie de acel CI+. CI-ul nu face altceva decat sa deblocheze canale care altfel sunt criptate. Nu ajuta cu nimic la receptia canalelor pe care le receptionezi deja. Daca esti multumit cu ce receptionezi acum, nu ai nevoie de CI+, mai ales ca pentru acel CI+ trebuie sa treci pe digital si sa platesti mai mult decat platesti acum pe analogic.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu cred ca ai cablu analogic... mai repede ai abonament pentru analogic...
Daca tot ai TV care stie HD, fa-ti abonamentul pe digital, nu este mare diferenta (vreo 4 lei/luna), dar calitatea imaginii net imbunatatita, plus ceva canale in plus.
CI+ inlocuieste vechiul decodor, sa nu mai umbli cu 2 telecomenzi.

Edited by claudiu1, 18 February 2016 - 13:23.


#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postclaudiu1, on 18 februarie 2016 - 13:17, said:

(...)
Daca tot ai TV care stie HD, fa-ti abonamentul pe digital, nu este mare diferenta, si calitatea imaginii va fi mult imbunatatita.
Calitatea imaginii va fi la fel, absolut nici o schimbare! Nu e necesară trecerea la abonamentul digital atîta timp cît nu te interesează canalele criptate!

#7
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Corect frătzicule !
Faptul ca platesti abonament pentru digital nu iti aduce nimic in plus d.p.d.v. calitate a receptiei la RCS (si nu numai), ci doar cantitativ, recte, accesul la cateva programe in plus, asigurat de echipamentele incluse in acel abonament (card CI+, decodor).

Semnalul vine pe acelasi "maţ" si nu este influentat de tipul abonamentului platit.

Concluzia: ai nevoie de CI+ (si implicit de abonament digital) daca vrei acces la acele canale la care iti apare acum "Semnal Demodulat": TV 1000, BBC Earth, Digi Film etc. Sau daca vrei acces la HBO MaxPak.

Edited by cristi0304, 18 February 2016 - 13:30.


#8
alinmarian31

alinmarian31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.10.2007
Ok, va multumesc frumos... Raman in stadiul asta atunci :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate