Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Angajare in politie din sursa externa 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
bine...

#74
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
A reușit cineva de aici să intre?

#75
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
am vorbit cu cineva care a incercat. se pare ca probele au fost in primavara. informatiile din respectivul articol sunt eronate deoarece mai sunt locuri doar pentru politia locala.

#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Au fost locuri intr-o sesiune de primavara-vara dar si una de toamna. E presa plina.

Edited by neagu_laurentiu, 27 October 2016 - 17:57.


#77
Mihai_Podaru

Mihai_Podaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.04.2012
Buna ziua, are cineva disponibile intrebarile care s-au dat la specializarea politie rutiera in toamna sau in primavara anului 2016?
Va multumesc anticipat

#78
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Am auzit ca persoanele care au suferit operatii (gen picior rupt, mana rupta, etc) nu mai pot fi angajate in M.A.I.  Stie cineva, din sursa sigura, ceva? Eu am avut mana rupta anul trecut (ruptura humerus) si m-ar bate un gand pe viitor (daca se vor mai face angajari din sursa externa) sa incerc.

#79
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu te duc la radiologie sa vada tot de prin tine! Nu se vede, nu stiu.

#80
NShield

NShield

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.02.2017

View PostAlungatu, on 10 martie 2017 - 11:12, said:

Am auzit ca persoanele care au suferit operatii (gen picior rupt, mana rupta, etc) nu mai pot fi angajate in M.A.I.  Stie cineva, din sursa sigura, ceva? Eu am avut mana rupta anul trecut (ruptura humerus) si m-ar bate un gand pe viitor (daca se vor mai face angajari din sursa externa) sa incerc.


Nu conteaza daca ai avut mana rupta, ci te iau dupa un criteriu de rahat.. Sa nu ai cicatrici pe maini care se vad peste camasa de vara... Daca ai si o banala operatie de 1cm pe mana sau antebrat esti respins. Sau chiar si un semn din nastere, cica sa nu se vada peste camasa ca esti pa.... Reguli absurde si comuniste...

Edited by NShield, 20 May 2017 - 14:40.


#81
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Ai dreptate.. am umblat prin multe tari din Europa si pot spune ca am vazut politisti, in Danemarca de exemplu, cu o mana tatuata toata.

#82
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017

View PostNShield, on 20 mai 2017 - 14:40, said:




Nu conteaza daca ai avut mana rupta, ci te iau dupa un criteriu de rahat.. Sa nu ai cicatrici pe maini care se vad peste camasa de vara... Daca ai si o banala operatie de 1cm pe mana sau antebrat esti respins. Sau chiar si un semn din nastere, cica sa nu se vada peste camasa ca esti pa.... Reguli absurde si comuniste...

Vorbesti niste prostii cat tine de mari. Sau poate mai mari ca tu oi fi mai mititel...
Azi m au oprit si unul avea tatuaj pe antebrat,varsta pana in 25.
Si am mai văzut si la altii,ba am văzut si unul cu cercel.
Nu cred ca mai contează vechile reguli,decent sa fi..


#83
gimm

gimm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.02.2007
La M.A.I politia de frontiera se depaseste limita de 48 de ore saptamanal si esti dat afara daca refuzi munca in aceste conditii. maximul saptamanal este stabilit prin directiva ue 88/ 2003. Se munceste in conditii grele ture de noapte, ger, frig, ploaie, viscol, canicula. Munca de teren. Politistii sunt victime ale unor dispozitii date de sefi necomunicate prin inmanare si nici publicate in monitorul oficial. Chipurile pe motivul protectiei sigurantei nationale. Practic niste legi obligatorii doar politistilor dar care produc efecte si omului de rand care intra in contact cu politistii, care se pot modifica oricand fara a se putea dovedi prevederile initiale ale lor de catre politisti. Prin urmare ori de cate ori unui sef i se pare ca faci ceva gresit, are posibilitatea invocarii unei dispozitii care o are doar el in posesie si pe care el considera ca esti responsabil ca ai incalcat-o, desi nu ti-a comunicat-o prin inmanare anterior faptei. De asemenea prevederile acestor dispozitii sunt interpretabile de la caz la caz. Iar daca se ajunge ca politistul sa aplice aceste dispozitii si sa fie plangeri venite de la cetatenii afectati de aceste dispozitii, evident sefii emitenti iau pot lua masura fie  de a le modifica fara nici o problema , fie de a le interpreta. Judecatorul nu se uita decat la legi, nu la dispozitii, politistul care le aplica poate deveni vectima exclusiva a unor dispozitii fata de care emitentul poate sa nu-si asume nici o raspundere.  Stabilitatea acestui loc de munca trage fiecare concluzia care este in aceste conditii. Am lucrat peste 10 ani la ministerul afacerilor interne. Singurul lucru cu care am iesit de acolo au fost datoriile contractate la banci. Desi am cotizat atatia ani la toate serviciile publice, nici macar ajutor de somaj nu-mi da statul roman pana la gasirea unui loc de munca. Daca esti concediat poti iesi intr-o stare dezastruoasa financiar intrucat nu este o meserie din care sa poti invata ceva util profitabil ca in alte meserii. De exemplu daca esti tamplar te duci in alta parte cuexperienta acumulata, daca esti instalator sau muncitor in constructii poti gasi ceva pe baza experientei anterioare. La ministerul de interne odata ce esti concediat pe motive disciplinare nu mai esti primit nicaieri in acest minister timp de 7 ani. Si nici ca functionar in alta parte. Desi problemele pt care ai fost concediat poate nu sunt pot aparea la alte institutii din ministerul de interne.  Iar in timpul liber ca politist nu poti munci alte meserii intrucat risti sa fii sanctionat disciplinar. De altfel la cat muncesti in operativ nici nu-ti mai arde cheful sa faci altceva in timpul liber ramas decat sa te odihnesti. Nu-i intereseaza pe ei si nici nu-si doresc ca tu sa ai posibilitatea de a te angaja in alta parte. Anume de a avea posibilitatea alegerii unui alt loc de munca. Pentru a te forta sa te tii de munca pe care ti-o ofera ministerul cu orice pret in orice conditii impuse de ei. Anume de a te exploata. Daca ar fi sa aleg ce am facut cand m-am angajat la ei, nu as mai lua decizia de a mai lucra pentru ei. Am intalnit destui patroni in Anglia unde lucrez acum si nici nu se compara la salarizare si la conditiile de munca si la tratamentul oferit fata cu mentalitatile intalnite in randul sefilor de la ministerul de interne.  Trebuia sa suport insultele si injuriile unor colegi sau sefi fara sa spun nimic.  Daca spuneam ramaneam doar eu cu ce spuneam si cu sanctiunea disciplinara aplicata. Principala proba in cercetarile disciplinare e martorul la ministerul de interne. Ala angajat la minister care declara dupa cum i se ordona. Odata chiar am fost lovit cu pumnul in stomac de un coleg si desi era alt coleg martor, a refuzat depunerea de marturie in apararea mea motivand ca nu doreste sa se puna cu pilosii. La politia de frontiera nu ai voie sa porti camera audio-video cu tine pe timpul serviciului pentru a proba evenimentele in care devii victima. Vreau sa spun ca in orice tara civilizata politistul poarta camera audio-video asigurata de stat. La politia de frontiera romana nici cea cumparata de tine nu este permisa s-o porti. Daca porti risti sa fii sanctionat disciplinar. In aceste conditii cercetarile disciplinare sunt doar formalitati. Vinovatia si sanctiunea e stabilita de dinainte de reprezentantii ministerului iar instantele de judecata apara unitatile ministerului de interne inclusiv prin incalcarea legii favorabile politistului pedepsit disciplinar. Cred ca daca as munci la ministerul afacerilor interne mai mult de 20 de ani as ajunge la tratament la psihiatrie.Conditiile de munca sunt execrabile. Se depaseste 8 ore intr-un interval de 24 la munca de noapte in conditii deosebite sau speciale(vatamatoare sanatatii), incalcanduse legislatia nationala si europeana a muncii. Se lucreaza in schimburi de noapte de 12 ore continue, la munca de teren. Nu mai ai o viata normala sociala. In plus multa lume nu ii place politia. Evita politistii. Deci prieteni mai putini. Relatii mai putine. Viata monotona cu prieteni preponderent in ministerul de interne. In ceea ce priveste munca de noapte este prost platita iar afectiunile asupra creierului sunt severe in timp. Multi colegi cu vechime de peste 10-15 ani care au facut ture de noapte nu mai aveau capacitatea concentrarii, nu mai asimilau cunostintele legislative, nivelul de judecata a problemelor era la nivelul unei persoane cu IQ redus. Mi-aduc aminte de unul care a afirmat ca yenul japonez e moneda de circulatie a Chinei. Si exemplele pot continua. Am avut posibilitatea sa muncesc si in Anglia munca de noapte mai bine platita la 8 ore cu 2-3 pauze de juma de ora fiecare si nu am vrut. La ministerul de interne nu se permite decat 20 de min pauza in 12 ore de munca de noapte. Aceeasi pauza si la munca de zi. Mesele servite reci. Conditii de respectarea igieneii la servitul mesei inexistente. Judeca fiecare daca merita sa-ti pui in pericol sanatatea acolo. Multi au probleme cu spatele, hernie de disc, poarta corsete sau genunchere din cauza problemei articulatiilor dupa numai 1-2 ani de activitate. Iar daca faci cursurile academiei sau scolii de subofiteri de politie si nu lucrezi dupa, indiferent pe ce motive , platesti cursurile. Din ce am auzit e vorba peste zece de mii de lei noi. Deci 5 ani esti obligat sa lucrezi sau mai mult in functie de cat cred ei ca ar trebui sa lucrezi. Am impresia ca daca faci academia 10 ani trebuie sa muncesti la ei. Si au fost cazuri cand inclusiv la plecarea spre magistratura au fost fortati de instante sa plateasca studiile la ministerul de interne. Nu intereseaza pe nici un sef de ce tu muncesti in conditii grele pentru o leafa , iar altul in conditii mult mai blande si cu mai putina raspundere primeste aceeasi leafa. Nu recomand ministerul de interne indiferent ca e politie jandarmerie sau pompieri. Iar daca va ganditi ca exista sindicate sau alte organizatii socioprofesionale care va apara , va inselati. Singurul scop al acestora este sa negocieze conditii de munca defavorabile fara sa consulte politistii afectati de ele. Paradoxal, mare majoritate a politistilor raman membri ai acestor sindicate desi stiu ca sunt contrare intereselor lor. Chiar si cei care nu sunt membri de sindicat sufera din cauza sindicatelor de acest fel care au reprezentativitate generala fata de toti polisitii din minister. Diferenta intre politia de frontiera si celelate institutii de la minister e ca la politia de frontiera sunt conditiile de munca cele mai grele.  La politia de frontiera nu ai unde sa te adapostesti de natura vitrega decat cu riscul sanctiunilor disciplinare adica cu riscul concedierii. In rest la ministerul de interne faci ore suplimentare cat incape si esti la dispozitia unitatii permanet, deci nu ai un program liber predictibil in care sa-ti poti planifica ceva concret anticipat. Nu exista, in conceptia sefilor, absenta de la serviciu pe motivul ca esti in timpul liber recunoscut de lege. Ai program de lucru instabil ca ora de incepere si terminare a serviciului zilnci. In rest problemele si mentalitatile sefilor sunt aceleasi peste tot in ministerul de interne. Asa sunt indoctrinati sefii sa te trateze cum doresc ei. Daca stiti o limba straina engleza, franceza, germana cat de cat conversational, aveti ceva bani si vreti o viata normala si aveti posibilitatea, emigrati din Romania. Era cineva mai devreme care spunea ca te indragostesti de meserie dupa ce enumera conditiile execrabile de lucru. Ce putea sa spuna un individ care a iesit la pensie de acolo? dupa ce tufleste un rahat cat China spunand de conditii se lucreaza, acopera acest rahat cu putina frisca folosind expresia "dragostea de meseria aceasta".  Motivul pentru conditiia de minim 35 de ani tine de faptul ca au nevoie de oameni tineri care sa se mentina cat mai mult la nivelul conditiilor fizice de lucru cerute. Iar daca intamplator lucrati mai intai ca agent de politie si ulterior terminati facultatea de Drept, si nu sunteti in gratiile sefilor pentru ca va cereti drepturile banesti recunoscute de lege prin instante, luati-va la revedere de la accederea pe postul de ofiter intrucat chiar daca va pregatiti bine pentru concurs sunt sanse aproape inexistente de a trece de testul psihologic. Test care nu poate fi contestat in nici o conditie. Nu accepta decat testel date de psihologii ministerului de interne. Care sunt loiali , evident ministerului, nu voua.

Edited by gimm, 09 November 2017 - 11:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate