Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Tuner tv dvb-c

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ghostc

ghostc

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.01.2016
Salutare.Am si eu 2 intrebari legate de tunerele tv pe usb:
-E adevarat ca un tuner tv pe USB se poate arde daca introduci cablu tv in timp ce functioneaza calculatorul?
-e la fel de adevarat ca se pot arde si daca nu dai din taskbar safety remove device?
Am pus aceste intrebari pt ca intr-adevar am avut un tuner pe usb astrometa dvbt/t2/c care a mers f bine timp de cateva luni. Recunosc ca nu am dat safety remove device din task. si am si introdus cablu coaxial in tuner in timp ce calculatorul functiona.Si daca este adevarat care este logica,explicatia.De ce se arde atunci cand introduci cablu tv in el?
tunerul care mi-a murit subit este acesta.Cand il introduc in USB nu-l mai recunoaste.mentionez ca am incercat si pe alt calculator si e mort.
Tunerele pe pci-e interne, sunt mai rezistente ca cele pe usb sa inteleg?

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postghostc, on 07 februarie 2016 - 03:34, said:

-E adevarat ca un tuner tv pe USB se poate arde daca introduci cablu tv in timp ce functioneaza calculatorul?
Ai o tensiune in acel cablu tv iar la momentul contactului cu dispozitivul (alimentat si el) vezi mici scantei care-s dincolo de spectaculozitate sunt distructive.

View Postghostc, on 07 februarie 2016 - 03:34, said:

-e la fel de adevarat ca se pot arde si daca nu dai din taskbar safety remove device?
In general la un stick usb inchizi asa fiindca e posibil sa pierzi datele (nu-s salvate toate, mai stau prin buffere intermediare) dar poti sa-ti faci un obicei la oricare, pana la urma asa ii tai alimentarea acelui dispozitiv.

#3
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
Lipsa impamantare la carcasa PC-ului...cine mai foloseste TV Tuner in anul 2016?!TV tuner avea sens pe vremea monitoarelor CRT, acum un monitor LCD are port DVI/HDMI, bagi direct mediabox-ul de la UPC sau de la RDS, in monitor.Posted Image

#4
ghostc

ghostc

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.01.2016

View Postneagu_laurentiu, on 07 februarie 2016 - 05:49, said:

Ai o tensiune in acel cablu tv iar la momentul contactului cu dispozitivul (alimentat si el) vezi mici scantei care-s dincolo de spectaculozitate sunt distructive.


In general la un stick usb inchizi asa fiindca e posibil sa pierzi datele (nu-s salvate toate, mai stau prin buffere intermediare) dar poti sa-ti faci un obicei la oricare, pana la urma asa ii tai alimentarea acelui dispozitiv.
asa este ai dreptate.Pana sa mi se strice acest tuner ,mereu observam mici scantei cand bagam cablu tv in tuner si nu pricepeam de ce,ca sa nu mai spun ca mereu ma curenta daca atingeam partea metalica a mufei.Si toate astea din cauza ca nu am impamantare la prize nu?

Vreau sa va mai spun ca am mai avut un tuner mai vechi in afara de acesta,dar in schimb era placa de captura,deci era tuner intern,dar ala nu s-a stricat merge in continuare.La ala la fel se vad mici scantei cand bag mufa tv dar nu s-a mai stricat .De ce?Tunerele interne sunt mai rezistente decat astea pe usb deci?

View PostKniebolo, on 07 februarie 2016 - 06:50, said:

Lipsa impamantare la carcasa PC-ului...cine mai foloseste TV Tuner in anul 2016?!TV tuner avea sens pe vremea monitoarelor CRT, acum un monitor LCD are port DVI/HDMI, bagi direct mediabox-ul de la UPC sau de la RDS, in monitor.Posted Image
dar vreau sa-ti spun ca acel tuner dvb-c a fost o bijuterie pana sa mi se strice.Vedea lacrima si capturile le facea  la rezolutia fhd 1920x1080 pe bitrate de 14.2 chiar 18 Mbps,asta depinzand de posturile emitente,ca-mi arata in softul DVBViewer.Off ce rau imi pare ca mi s-a stricat :(

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Am tunerul asta: http://www.amazon.de...e/dp/B0012T3CG2 si pana acu i-am scos si bagat antena de nenumarate ori si vad ca n-a patit nimic.

View PostKniebolo, on 07 februarie 2016 - 06:50, said:

...cine mai foloseste TV Tuner in anul 2016?!TV tuner avea sens pe vremea monitoarelor CRT, acum un monitor LCD are port DVI/HDMI, bagi direct mediabox-ul de la UPC sau de la RDS, in monitor.Posted Image
Eu folosesc. La varianta ta cu mediaboxul poti sa pui televizorul intr-o fereastra si in timpul asta sa lucrezi la calculator? Ca sa treci de pe calculator pe tv ai de frecat niste cabluri?

#6
ghostc

ghostc

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.01.2016

View PostFane, on 07 februarie 2016 - 08:15, said:

Am tunerul asta: http://www.amazon.de...e/dp/B0012T3CG2 si pana acu i-am scos si bagat antena de nenumarate ori si vad ca n-a patit nimic.


Eu folosesc. La varianta ta cu mediaboxul poti sa pui televizorul intr-o fereastra si in timpul asta sa lucrezi la calculator? Ca sa treci de pe calculator pe tv ai de frecat niste cabluri?
prinzi toate posturile din grila rcs rds cu el?Cu asta pe usb pana sa mi se strice prindea 142 canale inclusiv cele HD+10 posturi radio

Edited by ghostc, 07 February 2016 - 09:01.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Sunt pe nextgen. Receptioneaza tot din grila de aici. Nu vad de ce n-ar face-o. Si al meu e pe usb si tot cu dvbviewer functioneaza.

Edited by Fane, 07 February 2016 - 12:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate