Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

imatriculare masina din italia in romania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@initiator: nu ai inteles nimic din ce-am spus mai sus. Nu la tine la refeream (mai citeste inca o data); era doar o parere bazata pe constatari; atata tot.

PS. Cunosc si eu pe cineva care a venit din Italia, cu masina luata de acolo (si inmatriculata acolo), dar asta era cam acum 3 ani. Nu stiu cate si ce s-a schimbat de atunci, dar am sa incerc sa vad daca si cand pot da de el si sa aflu si de la el o parere.
Eventual, iti scriu in privat.

#20
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View Postnicudani, on 06 februarie 2016 - 01:02, said:

multumesc de sfaturi.auzisem si eu de scadenta asta dupa 3 ani. perioada mea de neplata e din 2009 pana in 2012.DIn 2013 pana in prezent e platit si totusi figurez la ei cu datorie din anii trecuti ,cu majorari bineinteles.nu s-a anulat nimic cu toate ca au trecut anii . astazi totusi mi-au spus ca nu pot plati tot de o data caci primele 2 taxe 2009 si 2010 sunt blocate si nu au idee de ce.S-a presupus ca au fost preluate de equitalia . multumesc inca o data.seara buna
Equitalia ,o so ia in mana ,si de la tn si de la mn si de la multi altii , si eu vreau ca in vara asta sa-mi inscriu masina pe Romania ,chiar daca nu am platit la ea in 4 ani nici un boll ,si vreau sa revin in italia . Stai linistit ,daca o treci pe Romania nu mai radiezi nimic in Italia . Caz concret ,sora mea ,a inscris pe Rom un Ford mondeo ,fara boll pe 3 ani ,are 4 ani de cand e pe Rom ,nu caraie nimeni nimic . Bollul ,in Italia e o taxa abuziva ,si italienii o spun !!!!

#21
cameluzza

cameluzza

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2022

View Postgymy, on 05 februarie 2016 - 14:44, said:

O sa ai probleme cind o sa predai numerele la motorizzatione in italia.Dupa ce o inmatriculezi in Romania trebuie sa ceri o adeverinta de la serviciul inmatriculari cum ca masina este inmatriculata in Romania ,o traduci si cu acea adeverinta si numerele de inmatriculare trebuie sa ajungi in Italia la motorizzatione si te costa 70 de euro.Daca nu faci lucrul ala masina va ramane inmatriculata si in Italia si o sa trebuiasca sa platesti in continuare bollo.
Normal ar trebui radiata cind pleci din Italia dar nu cred ca o poti face pina nu platesti datoria.
Si eu am adus-o tot din Italia.Faza tare a fost la serviciul inmatriculari unde a trebuit sa fac o declaratie cum ca eu a-mi vand masina tot mie.

Buna ziua, azi mi-am facut cont pe Forumul Softpedia pt ca am de pus si eu o intrebare. Vad ca nu s-a mai scris de mult aici dar mi s-a parut interesant ce spune gymy: "Si eu am adus-o tot din Italia.Faza tare a fost la serviciul inmatriculari unde a trebuit sa fac o declaratie cum ca eu a-mi vand masina tot mie." Adica? Mi se pare ca ma aflu in aceeasi situatie! Adica in Romania se cere contract de vanzare pt a putea inmatricula o masina provenita din strainatate iar pt masina personala nu exista o procedura specifica! Cum se poate asa ceva??

#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Se vede ca ai nostri stiu sa proceseze doar vanzari-cumparari,ca si birocratie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate