Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Ce credeti despre filmele facute dupa carti?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
RoyalLily

RoyalLily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.06.2004
Da...., no comment. Umberto Eco e totusi Umberto Eco si cu asta am spus tot.

#20
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Sunt de acord cu tine, dar ceea ce ma deranjeaza este ca uneori se exagereaza cu "broderiile" cum spui tu, si se ajunge la un alt rezultat (nu e cazul cu "Numele Trandafirului"). Eu iti sugeram ca atunci cand ai timp liber, sa citesti si cartea. Daca ti-a placut filmul, mai mult ca sigur ca o sa adori cartea (ar trebui totusi sa te inarmezi cu un dictionar de latina si o gramatica latina)

P.S. acum am vazut postul de mai sus... nici nu iti inchipui cat ma bucur ca intalnesc pe cineva care sa-l aprecieze pe Eco la fel de mult ca mine :P

#21
RoyalLily

RoyalLily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.06.2004
Vezi daca nu te uiti la posturi. ?:)

#22
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Dupa ce am citit o carte, apoi i-am vazut filmul, mi s-a parut jalnic (filmul).

#23
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by Frankie
Dupa ce am citit o carte, apoi i-am vazut filmul, mi s-a parut jalnic (filmul).

ce carte?

#24
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Iris_ , este vorba de Papillon.

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu cred ca filmul e jalnic... mie mi'a placut. papillon e un film bunicel, daca te referi la cel cu Steve Mcqueen.

depinde insa ce cautzi tu la divertisment. sincer, tema papillon pe mine nu ma incanta... eu personal prefer chestii care sa ma destinda, nu sa ma incordeze/incranceneze.

pt "numele trandafirului" filmul cred ca i'au lipsit cam o ora din el ca sa'l faca complet. in orice caz se apropie destul de bine de carte. ce nu se intzelege insa vizionand doar filmul este DE CE SE NUMESTE NUMELE TRANDAFIRULUI :) .. penitenciagite!!!!!

actually, traducerea in romaneshte este corecta mot-a-mot vorbind, insa e departe de subtilitatea numelui original... si in engleza pierde nitzel... anyway, sa revenim...


cartzi scrise dupa film...? cel mai vestit... "Love Story"

#26
Verbal-gun

Verbal-gun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2004
Mda...Unele sunt de exceptie,trebuie sa recunosc.Altele insa,sunt pur comerciale,iar vizionarea lor iti lasa un gust amar si senzatia ca ti-a risipit timpul si banii de pomana.Iar un buget de-a dreptul grandios nu inseamna ca rezultatul va fi un film de exceptie,nu neaparat.

#27
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
cel mai bine la astfel de chestii cred ca se preteaza romanele sf.
iti ofera destul eye-candy pe care amatorii de sf il apreciaza  f mult.

#28
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
pentru ca era vorba despre 'numele trandafirului' - prima data eu l-am vazut la teatru. imediat am citit si cartea, iar apoi am vazut filmul (Versiunea cu Sean Connery).  concluzia mea: merita vazuta si piesa de teatru. mie mi-a placut aproape mai mult decat filmul...

film mai bun decat cartea: great expectations (gwineth palthrow si nu mai tin minte cine...) dupa romanul lui dickens...

cat priveste dune, intr-adevar, nu am vazut nici o versiune buna... nimic nu se compara cu cartea ;)

ar mai fi 'the green mile' ... filmul mi s-a parul super tare... dar cartea inca nu am citit-o...

la noi, mi s-a parut magistral 'cel mai iubit dintre pamanteni' si 'morometii' ... parca filmul completeaza cartea si invers... sunt capodopere dupa parerea mea...

#29
CALINC

CALINC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.07.2004
Cartile intotdeauna au fost muze pentru regizori si scenaristi. Sunt exemple multiple in care cartea a stat la temelia unui film. De fapt scenariul reprezinta o carte pentru actori.
Dar si filmele pot inspira scriitorii. O carte de acest gen a fost publicata la EDITURA TEHNICA si se intituleaza "PADUREA SPANZURATILOR " carte a carui autor este renumitul regizor Virgil Petrovici. (cartea se mai poate gasi si cumpara online.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,766
  • Înscris: 30.10.2003
Atunci cand citesti o carte tu iti imaginezi cum sunt personajele, decorul,  firul actiunii si sunt putine sanse ca altcineva sa gandeasca la fel!
Cartea pare mai buna decat filmul pentru ca nu se compara "filmul" regizat de tine atunci cand citesti o carte, cu cel regizat de cel mai bun regizor din lume si transpus pe pelicula!

#31
rhunder

rhunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2004
Pe mine m-a surprins placut filmul "Pe aripile vantului". Citisem catea si din lene era chiar sa nu ma duc la film, dar as fi avut ce pierde (parerea mea).
Nu numai ca actorii sunt ok, dar tocmai difentele fata de carte m-au atras, intrebandu-ma.. oare ce au pastrat din carte si mai ales ce au schimbat. Cum se va termina filmul? etc.
Recunosc ca imi place sf-ul, si mai recunosc spre deosebire de altii din generatia mea ca Star Wars a fost ceva deosebit pentru mine.
Pe undeva pe acasa am carticelele aparute si de fapt sunt atat de identice cu filmul incat nu te mai atrag cu nimic, in schimb mi-am cumparat acele carti Star Wars care continua actiunea sau o completeaza.
E poate caraghios, dar mi-au placut.  acum astept filmele facute dupa aceste carti (daca vor aparea) si sa vad diferenta :)

#32
liz

liz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 09.12.2004
Dupa parerea mea este cel mai bine sa alegi varianta scrisa a unui roman si apoi cea ecranizata. Varianta scrisa iti lasa tie personal loc de interpretare, iar varianta ecranizata merita vazuta pentru a vedea si parerea altora despre ceea ce tu ai citit(regizorului).

#33
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Nu stiu daca a citit cineva seria Cronicile Vampirilor a lui Anne Rice, dar s-au facut 2 filme dupa unele din aceste carti: Interviu cu un vampir, care a fost un film bun,cu o actiune destul de apropiata de carte si al 2-lea film este Regina    Damnatilor, care este un film de kk, aproape paralel cu cartea...
  
    Alte filme bunicele sunt Bourne Identity si Bourne Supremacy, facute dupa cartile lui Robert Ludlum. Personal, nu am citit cartile, dar planuiesc. Lea citit cineva ca as aud si yo niste opinii?

#34
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005
Ontopic scurt: putine filme mi s-a dat sa vad care sa respecte cat de cat firul actiunii din carte...

#35
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,524
  • Înscris: 28.08.2003

Darkness, on Feb 10 2005, 01:15, said:

..........................
    Alte filme bunicele sunt Bourne Identity si Bourne Supremacy, facute dupa cartile lui Robert Ludlum. Personal, nu am citit cartile, dar planuiesc. Lea citit cineva ca as aud si yo niste opinii?

<{POST_SNAPBACK}>


Cartile sunt bune. Filmele sunt de cacao. Al doilea cel putin nu respecta nimic din carte. M-am injurat copios dupa ce le-am vazut. Le am si pe DVD. Le vrea cineva?

#36
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
sunt curios cand o sa faca si al treilea film din serie.
daca un film este facut dupa o carte, filmeul este cam naspa, doar daca ai citit cartea inainte

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate