Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Informatii radio online

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
hip-hop11

hip-hop11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.12.2015
Va salut! Imi cer scuze daca au mai fost topicuri despre acest subiect, dar eu mi-as dori foarte mult sa deschid un radio online asa ca am zis ca ar fi o ocazie buna sa pun aici cam toate intrebarile pe care le am si poate este cineva detreaba sa imi raspunda si mie Posted Image

1. Cam care ar fi procedurile pentru deschiderea unui radio online? ca sa poti sa scoti profit din el pe termen lung(in caz ca ai multi ascultatori si trafic mare pe site) trebuie sa fie neaparat legal?
2. Pentru a fi in legalitate cu radio-ul, din ce am citit pe net ar trebui sa platesc catre 3 insitutii diferite(nu mai imi amintesc numele lor acum),  inafara de acestea 3, mai trebuiesc platite taxe si in alte parti?
3. Cam cat ar costa, de la 0 si pana la deschiderea efectiva a lui? m-ar interesa toate costurile, mai putin cele de promovare si marketing, deoarece am sa-l promovez intr-un mod ceva mai deosebit si nu ma va costa aproape nimic, desi prin acea metoda voi face sa auda multa lume de el.
4. Trebuie neaparat deschisa firma pentru a scoate bani din el, sau merge sa platesc doar persoana fizica acele taxe lunare si atat?
5. Cum se procedeaza cu playlist-urile, pot sa difuzez orice melodie de oricate ori vreau eu(daca platesc acele 3 taxe si sunt in legalitate) sau trebuie contract cu casa de discuri sau ceva de genul, chestii mai complicate etc?
6. Se pot scoate bani din radio online si la numarul de ascultatori? ma refer, exceptand reclame, bannere pe site sau alte chestii de genul. Strict vorbind de ascultatori, daca am 10 scultatori pe zi sau daca am 1000, e o diferenta ca bani primiti? In mod normal, daca as fi 100% in legalitate cu radio-ul online, acele institutii la care eu platesc taxe, ar trebui sa si ofere inapoi radio-urilor cu multi ascultatori o anumita cota parte din bani in functie de cati ascultatori are radio-ul respectiv, nu?
7. Se poate face un post de radio bun si fara program de automatizare? din ce am vazut pe net sunt destul de scumpe, Jazler sau ceva de genul se numea, costa cateva sute de euro... daca sa zicem mi-as face in fiecare zi timp sa fac playlist-uri destul de diferite zi de zi, nu as compensa o parte din treaba pe care ar face-o acel program de automatizare?

Va multumesc anticipat!

Edited by hip-hop11, 01 February 2016 - 23:42.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca din activitatea ta rezulta venituri comerciale atunci trebuie sa ai o forma autorizata de a desfasura asa ceva (SRL, PFA, II etc.) si implicit de platit taxe la ANAF.

#3
hip-hop11

hip-hop11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.12.2015
Mersi de raspuns. Pentru celelalte intrebari nu stie nimeni sa-mi explice mai exact cum sta treabea cu radio-urile online?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai nevoie de aviz de la CNA. In rest nu poti difuza muzica fara sa ai acordul celor care detin drepturile de autor pentru respectivele piese.
Cat timp tu intrebi daca se pot scoate bani... las-o balta (banii se fac atunci cand ii simti - indiferent de domeniu).

#5
hip-hop11

hip-hop11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.12.2015
Pai si acel acord al celor care detin drepturile de autor, in mod normal ar trebui sa fie inclus in cele 3 taxe pe care trebuie sa le platesc pentru a functiona legal. Ar fi chiar aiurea ca pe langa cele 3 taxe sa mai fie si altele, e vorba doar de un amarat de radio online totusi...
Legat de bani, nu am intrebat la modul general "daca se pot face" pentru ca e normal ca se pot, doar n-ar fi fost atatea radio-uri online care sa functioneze zilnic doar de dragul de a pune muzica unor ascultatori necunoscuti. Ma refer aici la radio-uri destul de mari si cunoscute, de ex. pe facebook stiu vreo doua, radiosimplu si crazyradio sau ceva de genul, astea au peste 1 milion aprecieri pe fb si probabil ca au si cateva mii de ascultatori zilnic. Sunt mai multi oameni care se ocupa de el, nu ar fi putut 1 singur sa se ocupe si de radio si de site si de postari pe fb etc, iar oamenii aceia e clar ca sunt platiti din profitul generat de radio-ul respectiv, nu ar sta sa faca munca volutara acolo doar de dragul de a lucra la un amarat de radio online.
Eu am intrebat daca se castiga bani STRICT LEGAT DE NUMARUL ASCULTATORILOR. Exceptand traficul si reclamele de pe site, ma refer DOAR LA ASCULTATORI, sa zicem ca as avea zilnic 1000 de ascultatori care sa asculte fiecare 1 ora pe zi radio-ul, DAR fara sa intre efectiv pe site sa dea click pe reclame si alte chestii, ci sa asculte doar deschitand din PC-ul lor acel fisier cu player-ul radio-ului meu. Asta am intrebat eu, dar se pare ca nu stie nimeni:))

Edited by hip-hop11, 07 February 2016 - 11:21.


#6
DJ_Ere

DJ_Ere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2016
Salut! Am un radio online, se numeste BeatRo Fm si nu am absolut nici o problema. Cu un PC normal, iti trebuie doar un soft de emisie, eu folosesc Sam Broadcaster si un host pe care il am eu, poti emite orice muzica vrei. Numarul meu de ascultatori este mic, iar cum nu este popular nu te verifica nimeni. Daca te verifica tu poti vedea ip-ul la oricine asculta si poti da ban sau sa inchizi pur si simplu emisia. Este simplu, iar daca ai nevoie de ajutor cauta-ma pe fb, Vlad Eremia.
O sugestie pentru mine, cum pot avea audienta mai mare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate