Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Distributii Linux si imprimantele

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Eu nu am reusit sa o rezolv, cum spuneam si mai sus. Network ScanGear nu are dezvoltare pt linux

#38
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Revin cu o ciudățenie.
Kyocera FS 1118 MFP funcționează sub Mint doar pe USB 2, pe USB 3 dă eroare. Am rezolvat cu un hub USB care are ieșiri pe USB 2.

Pentru cei care au probleme cu scanarea să încerce VueScan, merge cu tot ce am probat dar e pe bani.

#39
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Echipamentele mai vechi de la Kyocera fac gluma asta la USB 3 si pe windows.
Pana acum XSane nu m-a dezamagit la nici un echipament.

#40
DIDI__79

DIDI__79

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2020
As dori si eu o mana de ajutor , discutia despre imprimante compatibile cu Linux e cam veche . Eu am Linux Ubuntu 18.04.5 LTS(64-bit), as dori sa-mi cumpar o imprimanta laser wireless duplex compatibila, care sa nu coste mai mult de 500 de ron si cartusul sa nu ma coste mai multa decat imprimanta. Daca ar avea si scanner ar fi un bonus dar nu ma intereseaza prea mult acum cu telefonul scanezi in pdf destul de usor. Imi trebuie pt uz personal nu pt munca deci nimic exagerat...Stiu ca cer cam multe ... dar altfel nu ar fi fost o provocare demna de acest forum,nu?

P.S.:
Si NU, nu as dori sa faca si cartofi prajiti sau sa spele vasele pt asta am friteuza si masina de spalat vase Posted Image Posted Image , dar sunt femeie si cerintele sunt intotdeauna mari Posted Image

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vrei o imprimanta Brother, au cam cel mai bun suport pentru GNU/Linux. Eu am ales un Brother MFC-L2712DN care a costat cam 619 lei anul trecut. Laser, monocrom, retea, fax, scanner, imprimanta. Gasesti ceva si sub 500Lei. A mea nu e wireless ca nu imi place sa expun imprimanta in eter asa ca am mers pe batranul cablu fiind mai sigur.

LE: Au sarit preturile la imprimante la pcgarage. Cel mai ieftin Brother wireless cu auto duplex la printare e aproape 700 de Lei, minim cu 100 de Lei mai scumpa ca anul trecut pe vremea asta:
www.pcgarage.ro/multifunctionale/brother/dcp-l2532dw-laser-monocrom-format-a4-duplex-wi-fi/

Poti cauta in alta parte poate gasesti ceva mai ieftin.

#42
DIDI__79

DIDI__79

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2020
www.pcgarage.ro/multifunctionale/brother/dcp-l2532dw-laser-monocrom-format-a4-duplex-wi-fi/

O vazusem si eu pe asta dar nu scria nicaieri ca e compatibila cu linux si nu eram sigura, deci sa inteleg ca toate Broather sunt compatibile,nu?

In plus era cam scumpa, de aceea ma gandeam sa renunt la scanner fax etc, poate reuseam sa gasesc ceva mai ieftin . Ca si consumabile e super ok, nu sunt foarte scumpe, am controlat, iar eu nu o folosesc foarte des (uz personal si universitate ).

Ai putea sa-mi recomanzi si alte marci de imprimante care sa fie compatibile cu linux , ma refer la majoritatea modelelor pt ca online e foarte greu sa gasesti in descriere sau in specificatiile tehnice compatibilitatea.
Multumesc mult de ajutor

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar mai fi cele HP dar nu stiu sa iti zic un model anume, cem am vazut am vazut multifunctionale in retea, din seria LaserJet (cred). Eu am reusit sa fac si un Canon sa functioneze sub GNU/Linux dar mai greu ca era model vechi si nu mai gaseam driver driver pentru ea.

Uite un Brother care e doar imprimanta si e sub 500Lei (dupa cum am spus cam au crescut preturile la ele fata de anul trecut):
https://www.pcgarage.ro/imprimante/brother/hl-1222we-laser-monocrom-format-a4-wi-fi/


Nu mai retin Xerox-ul din link-ul de mai jos daca e okay ca functionalitate sub GNU/Linux stiu ca era pe lista mea, dar nu mai retin daca din cauza pretului sau ca era suportata si de FreeBSD si GNU/Linux:
https://www.pcgarage.ro/imprimante/xerox/phaser-3020bi-laser-monocrom-format-a4-wi-fi/


In ordine eu as cauta Brother, HP si Canon (HP si Canon pe locul 2).

#44
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
Detin de 8 ani o multi functionala HP Injet Desktop 2645 functioneaza ok in Ubuntu 22.04.
Ar trebui sa fie recunoscuta imprimanta in Linux si Unix, eventual ar trebui sa fie si driver pentru asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate