Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Editare foto stomatologie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Ce modificari sugerati sa fac pozelor din domeniul stoma de genul asta ?

Attached Files



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
daca vrei sa arate ca in reclamele de la tv, poti colora unul din dinti cu negru (astfel incat sa para ca lipseste)

care este scopul final al acestor modificari? ce vrei de la poze?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Unde le vei folosi? Pt scopul urmarit, faci modificarile necesare.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Dinti de vampir...?

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Mai putina saliva pe dinti....

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Scapa de bale, de gunoiul de pe buza de jos, si de degetul ala din dreapta sus cu care incearca sa zambeasca.

#7
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Eu unul cam asa as vedea poza: [ http://s15.postimg.org/6rani5hsb/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
E prea stridenta la buze.
Scopul e promovarea unor servicii stoma pe facebook, se vor si tipari intr-un album. Persona care face pozele nu are cunostinte in domeniul foto, aceasta poza e facuta cu o sapuniera , acum am mai initiat-o in chestiuni de baza, urmatoarele vor fi trase cu DSLR/obiectiv macro.

Edited by Remicade, 28 January 2016 - 16:58.


#9
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Pai sunt stridente pentru ca e poza trecuta prin 15 pagini si si-a pierdut grav din calitate. Daca mai scadeam putin din clarity sau le mai desaturam apareau tot felul de artefacte.
Doar ca idee am pus poza, eliminate gunoaiele din poza, albirea dintilor, eliminarea imperfectiunilor pielii (acolo unde e cazul), putin retus pe buze si...cam atat imi vine in minte pentru moment.


LE: Si grija mare la incadrare :)

Edited by Tort, 28 January 2016 - 17:05.


#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
Poate dintii aliniati?

[ http://www.danstomatologie.ro/wp-content/uploads/2013/04/albire-dinti-demo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
In niciun caz obiectiv macro! Din contra, inspre tele, sau, mai precis, obiectiv pentru portret (distanta focala circa 80 mm in echivalent 24x36) si distanta mare intre aparat si subiect (peste 2.5 metri), camera pe trepied. Nu-i bagi blitzul in fata, sa nu iasa straluciri stridente. Saliva indepartata cu "suflaiul" stomatologului. Rezolutie mare, Raw, prelucrare ulterioara blanda. Poza finala trebuie sa inspire optimism, sanatate, nu stresul de dupa tratamente. Adica sa minti cu nerusinare.

Daca te vari cu camera langa gura, vor iesi dintii ca la cal, perspectiva caricaturala, iar zona de claritate va fi mica in adancime - nu este permis nici cea mai mica zona difuza, neclara in acest tip de fotografie reclama. Poza trebuie sa inspire perfectiune tehnica, pentru a sugera ca si serviciile sunt pe masura.

Se vede in fotografiile comparative de mai sus (postarea #10) minciuna tehnica: este aceeasi fotografie, numai ca i-au albit din fotoshop dintii si au modificat putin incadrarea. Trebuia sa faca tot atunci inca o paza, cu alt suras, si apoi sa-i albeasca dintii din cursoare pe a doua poza. Nu trebuie sa faci economie la reclama.

In poza pusa in discutie, decupajul este gresit: sunt taiate colturile buzelor, nu se vede o parte  din fata, astfel ca inspira groaza, focalizeaza atentia pe zona unde va lucra stomatologul.

Edited by Anca12, 28 January 2016 - 18:36.


#12
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009

View PostAnca12, on 28 ianuarie 2016 - 18:11, said:

In niciun caz obiectiv macro! Din contra, inspre tele, sau, mai precis, obiectiv pentru portret (distanta focala circa 80 mm...
Am impresia ca faci confuzie intre macro si superangular! Obiectivele macro bune sunt destul de tele, adica peste 100mm.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Obiectiv macro bun, de preferat Tokina 100 mm este tata lor pentru foto in stoma. Un D7100 e suficient. Un ring flash macro( gasesti la Sigma mai ieftin) sau twin de la Nikon. Te joci la setari pe manual, incadrezi frumos si corect, fara saliva, ruj sters, mancare, etc etc.
Daca esti incepator, iti pot recomanda o carte sau cd facute de un tehnician din Timisoara, costa 100 €. Te vor ajuta sa fotografiezi profesionist.

#14
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Asa este, macro poate culisa si spre focale mai lungi, totusi in cazul de fata, domnul nu vrea poza medicala (detalii locale), ci fotografie de prezentare publicitara. Obiectivul potrivit in acest caz este cel dedicat portretului, or la portret nu folosesti zona macro. Nici nu faci ca la politie, de iesi speriat, ci de la distanta. Apoi inclini poza si faci cropul cel mai potrivit. Rezolutia mare iti permite cel mai bun decupaj.

Ca sa fie mai complicat decat spui, te asigur ca dupa 45 de ani de fotografie, nu fac nici o confuzie. Iar astazi caracteristica macro apartine inclusiv unor obiective superangulare. Briceag suedez, parca asa i se zice.

Obiectivul special pentru portret are focala in jur de 80 mm, deschidere mare, eventual lentilele (o parte) nu sunt tratate, pentru a atenua contrastele tegumentului, si se foloseste in lumina difuza de la distanta optima. Nasul si urechile nu ies in perspectiva exagerata, portretul arata placut chiar la o persoana putin fotogenica. Scuze pentru palavre.

Edited by Anca12, 28 January 2016 - 23:10.


#15
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Aici sunt o grămadă de confuzii.

Recomandarea pentru portret se referă la distanța focală care, în funcție de genul de portret și de cine recomandă, se învârte pe la 50-150mm. Dar ghici care e focala uzuală la obiectivele macro? Păi 100mm, 150mm,180mm. Un obiectiv macro nu înseamnă că este dedicat exclusiv fotografierii muștelor sau a detaliilor minuscule, cu toate că e bun și la așa ceva. Este de regulă  un obiectiv cu corecții sofisticate și de calitate optică excepțională. Poate avea AF mai lent la unele tipuri, parțial și datorită cursei mari a inelului de focus. Obiectivele macro sunt adesea utilizate și  pentru genul portret.

Apropos, mie îmi plac și portrete făcute cu WA, dar asta e altă discuție.

Bun. Deci obiectiv macro este foarte bun pentru aplicația indicată - stomatologie. Permite atât detalii close-up, cât și cadre generale, după dorință, pricepere și imaginație. Dar tema se poate rezolva și cu alte tipuri de obiective.

@Anca12:
Nu cred că era cazul să-ți precizezi anii de experiență foto, mai ales când te contrezi  fără rost susținând chestii greșite. Nu de alta, dar dacă spui că ai 45 de ani de experiență in domeniu, eu mă gândesc ca te-oi fi apucat de foto la 50 de ani, și de aici bâlbele.
:)

Edited by calexe, 28 January 2016 - 23:41.


#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Macro (Sigma 105) se va folosi doar in cazul particular in care se vor detalii la vreun dinte, in rest clasicul 18-55 pus pe un D5100 cu flash ring. Nu eu voi trage pozele ci stomatoloaga (momentan e la nivelul zero, explicam dansei despre diafragma, timp de expunere, ISO).
Eu am lucrat peisaje dar o sa ma apuc si de dinti :). Am multe carti de foto dar chiar pe tema asta a dintilor recunosc ca stau prost, o sa caut la "magazine".

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009

View PostAnca12, on 28 ianuarie 2016 - 22:58, said:

Ca sa fie mai complicat decat spui, te asigur ca dupa 45 de ani de fotografie, nu fac nici o confuzie. Iar astazi caracteristica macro apartine inclusiv unor obiective superangulare. Briceag suedez, parca asa i se zice.
Pai si in cei 45 de ani de fotografie nu ati aflat ca obiectivele macro se pot folosi si la alte distante, mai mari?!
Obiective macro superangulare (adevarate nu zoomuri cu close-focus) nu exista, cel mai scurt de care stiu este Tokina 35 mm.
P.S. N-am auzit de briceag suedez, parca elvetian era!

#18
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
eu am victorinox dar...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate