Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Scoala si Biserica.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Un adevar care nu se poate tagadui, este ca trainicia si fericirea unui popor se intemeiaza pe bunul mers al Scolii si al Bisericii. Astazi cele mal puternice si trainice tari in lume, sunt acelea unde biserica si scoala se afla la inaltimea chemarii lor. Si nici nu se poate altfel caci scoala pe de o parte lumineaza mintea omului, i-o imbogateste cu tot soiul de cunostinte folositoare si face pe om sa cunosca pentru ce traieste in lumea aceasta si cum trebuie sa traiasca, iar biserica pe de alta parte incalzeste inima omului pentru tot ce e bun, frumos, il indreapta spre Dumnezeu, care e perfectiunea desavirsita, il indeamna sa faptuiasca numai ce e bun. Cu un cuvint: binele si fericirea omului atarna de biserica si de scoala.
Popoare fara biserica si scoala nu pot sa traiasca, caci unde e biserica si scoala acolo e lumina si unde e lumina, acolo e viata. De aceea cu drept cuvant s-a zis de un mare invatat, ca daca i s-ar da scoala pe mana, el ar schimba fata omenirii, adica ar pune pe om in stare sa cunosca, care e rostul lui in lume, cum trebuie sa traiasca si cum se poate apropia de Dumnezeu.
Poporul roman a suferit mult in cursul veacurilor. Daca cititi in istorie, ramaneti uimit de marea lui rabdare, de puterea lui de munca si de jertfa. Si cine oare i-a otelit sufletul ? Cine l-a mangaiat? Cine i-a dat credinta In viitor ? Doar biserica a fost balsamul cel racoritor. La sanul ei gasit-a el mila si adapost. De aci numai capata el putere incredere in sine. De aici numai se ispira el cum sa lucreze pentru lege si tara. Biserica era singurul izvor de lumina de viata pentru poporul roman. Putem afirma cu tota convingerea, ca daca romanii n-ar fi avut ca pavaza biserica crestina nu stiu daca ar mai fi existat ca neam, nu stiu, daca ar mai fi avut o tara.

In vremurile din urma pe linga biserica, romanii au si scoala. Nu e comuna, nu e centru mai populat, unde sa nu se gasasca acest focar de lumina pentru popor. Prin urmare in zilele noastre avem cele doua mijloace puternice pentru luminarea si inaltarea poporului. Ne punem insa intrebarea : inaintat-a poporul roman din punct de vedere moral si material, potrivit cu vederile noastre despre scopul bisericii si al scolii, potrivit cu jertfele ce am facut si facem pentru aceste doua institutii? Mai sunt rele de care sa fie bantuit poporul nostru? Are el constiinta deplina de chemarea lui pe acest pamant? Are el cunostinta de trecutul lui pe pamintul romanesc si de rostul lui in viitor? Isi cunoaste el prietenii si dusmanii ca sa stie odata cum sa se poarte cu ei?
Aceste intrebari vom cauta sa le dezbatem aici...

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:01, said:

Un adevar care nu se poate tagadui, este ca trainicia si fericirea unui popor se intemeiaza pe bunul mers al Scolii si al Bisericii.
Numai cand sunt separate si Scoala ramane baza.

#3
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Dan Puric, tu esti? Aproape ca mi-a dat o lacrima Posted Image

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:01, said:

Prin urmare in zilele noastre avem cele doua mijloace puternice pentru luminarea si inaltarea poporului.
Da. Iluminatul electric si avioanele.

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postandreic, on 26 ianuarie 2016 - 22:09, said:

Numai cand sunt separate si Scoala ramane baza.

Dar de ce sa se separe cand pot sa conlucreze impreuna foarte bine? Preotii in biserica pot sa indemne oamenii catre invatatura, sa isi trimita copii la scoala pentru a fi educati, iar profesorii la scoala sa povatuiasca elevii sa mearga la biserica pentru inaltarea sufletelor.

#6
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Pentru ca ideologia crestin ortodoxa nu e compatibila cu secolul 21.
Bing bang? Nope
Evolutionism? Nope
Arca lui Noe e pe bune si nu a fost o poveste exagerata? Da
Pamantul este plat?  Poate
Soarele se invarte in jurul pamantului? Poate



Daca eram o tara majoritar catolica nu era asa mare problema.

Edited by danzi23, 26 January 2016 - 22:34.


#7
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Normal ar fi ca scoala sa fie 5 zile si educatia spirituala sa fie o zi (cu o Sambata libera intre ele). Problema este ca preotii (cel putin cei din Ro), cu toate ca au din ce in ce mai putine exemple de oferit in a 7-a zi, se mai ingramadesc sa polueze si celelalte 5 zile de educatie.

#8
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Pai de-aia am zis ca trebuie sa conlucreze impreuna, in caz ca invataturile scolii sau bisericii ar intra in conflict una cu alta, acele invataturi vor trebui schimbate, sa nu exista galceava si neintelegeri intre cele doua.

#9
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:27, said:

iar profesorii la scoala sa povatuiasca elevii sa mearga la biserica pentru inaltarea sufletelor.

SIgur, si mai multa indoctrinare. Nu-i destul ca avem un sistem de invatamant care se duce pe rapa, sa mai mearga prostii si la biserica sa fie usor de manipulat cand cresc mari.
Hai sictir!

#10
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Povestea asta e foarte veche si BOR nu da in continuare semne ca vrea sa accepte adevarul. Papalitatea s-a adaptat in mod oficial acum 75 de ani descoperirilor stintifiice

Edited by danzi23, 26 January 2016 - 22:40.


#11
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:37, said:

Pai de-aia am zis ca trebuie sa conlucreze impreuna, in caz ca invataturile scolii sau bisericii ar intra in conflict una cu alta, acele invataturi vor trebui schimbate, sa nu exista galceava si neintelegeri intre cele doua.

Pai sa conlucreze. Sa dispara religia din scoli sau sa fie inlocuita eventual cu Istoria religiilor (predata de un profesor si nu de un popa sau de nevasta-sa) si sa-i ofere unui copil optiunea de a frecventa orice lacas de cult doreste in timpul sau liber.

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:37, said:

Pai de-aia am zis ca trebuie sa conlucreze impreuna, in caz ca invataturile scolii sau bisericii ar intra in conflict una cu alta, acele invataturi vor trebui schimbate, sa nu exista galceava si neintelegeri intre cele doua.
Tu trebuie sa mergi mai des la scoala decat la biserica , astfel ai invata si ce-i ala pleonasm .Posted Image

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Raspuns succint la titlul topic. :Incompatibile.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:01, said:

Un adevar care nu se poate tagadui,

Forumul Softpedia > E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Taifasuri agreabile > Scoala si Biserica.

Daca Scoala si Biserica sunt la Taifasuri agreabile, numai asteapta nitel...

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostMikeSpike, on 26 ianuarie 2016 - 22:57, said:

Raspuns succint la titlul topic. :Incompatibile.
Se poate invata ceva istorie... totusi.

#16
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
D.p.m.d.v. stinta incita sa incerci sa intelegi lumea in care traiesti in timp ce biserica tinde sa inhibe acest lucru.
Vrem - nu vrem pe lume exista si oameni cu mai putin acces la informatie/oameni dogmatizati de mici si pe de alta parte oameni care vor sa stie si cauta neincetat raspunsuri logice. Acesta este si va fi un atribut al societatii in care traim. Tragic este ca, in inconstienta lor, oamenii politici (din Ro - ca pe asta o cunosc cel mai bine) indreapta lumea catre acceptatea neconditionata a "soartei" urmarind castigul imediat. Ei la randul lor au crescut in acest mod, fara a cunoaste si a invata din istorie.
Biserica a existat si va exista in continuare (orice denumire sau ideologie va adopta) si va avea, cu mici exceptii, acelasi rol: cel de a tine in frau sau a influenta in momentele esentiale "prostimea".
Eu ma consider tolerant in aceasta privinta. Nu-i stresez pe credinciosi la biserica si nici nu-i injur pe cei care-mi bat la usa sa-mi povesteasca despre mantuire (ba chiar ii tin de vorba pana uita de ce au venit). As vrea ca si copilul meu sa aiba aceiasi sansa. Eu n-am facut religie in scoala. Am fost la biserica. Am cantat. Mi-am facut o parere si am ales. Daca ma intrebi despre comportamentul tahionilor la viteze apropiate de cele ale luminii spun si eu poate: "Dumnezeu stie" (desi in gandul meu cred ca nu vrea sa ne spuna) :)

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdanzi23, on 26 ianuarie 2016 - 22:34, said:

Daca eram o tara majoritar catolica nu era asa mare problema.
Stai linistit, ca au si aia prostii lor. Totul tine de bunastare. Cu cat o tara este mai saraca, procentul de prosti este mai mare (valabil si invers) si de aici rezulta si un numar mai mare de "credinciosi". Pe cei care au tot ce le trebuie, ii doare-n ... de religie. Cati scandinavi sau nemti se duc la biserica? La noi, majoritatea populatiei fiind saraca si bolnava, e normal ca si procentul de "credinciosi" sa fie mare. De-aia nici nu are rost sa lupti impotriva religiei intr-o tara precum Romania. Daca vreodata va ajunge si Romania la nivelul de dezvoltare al Danemarcei de exemplu, o sa vedeti ca numarul "credinciosilor" va scadea drastic, pentru ca daca omul de rand e sanatos si are destui bani sa traiasca decent, nu are de ce sa se mai roage la "doamne-doamne" (vor ramane doar aia fanatici). Pe vremea lui Ceausescu, cand toti parlitii aveau servici si locuinta aproape moca, se duceau la biserica babele si bosorogii. "Oamenii muncii" aveau alte distractii in timpul liber. Dupa '89, inmultindu-se numarul saracilor, normal ca au inceput sa se inmulteasca si bisericile precum ciupercile.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 22:01, said:

Astazi cele mal puternice si trainice tari in lume, sunt acelea unde biserica si scoala se afla la inaltimea chemarii lor.

ca de exemplu?
România? Rusia? Turcia? Iran? Iraq? Malaezia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate