Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Echivalare / traducere / legalizare diploma

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
jollymotox

jollymotox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2015
Vin si eu cu o rugaminte la dvs., poate ma puteti ajuta.
Sunt stabilita in Germania de 1 an de zile.Am frecventat cursul de lb germana(B1) iar acum fac B2. Doresc ca dupa ce termin cu acest curs, sa fac un Ausbildung(inca nu sunt decisa, probabil Bürokauffrau). Eu locuiesc in Landul Baden-Württemberg si am inteles ca actele pentru recunoasterea studiilor se trimit la Stuttgart. Nu stiu exact care este procedura cu actele mele de studii, adica ce trebuie mai exact trimis acolo. Am Diploma de Bacalaureat si Diploma de Licenta.
Acestea sunt intrebarile mele:
– actele mele de studii trebuie sa le traduc, legalizez si apostilez in Romania, sau este nevoie pentru aceasta procedura, de un traducator autorizat de Statul german?
- este nevoie sa trimit la Stuttgart si actele in original prevazute cu apostila sau trimit doar actele in copie traduse, legalizate si apostilate?
Imi cer scuze daca cumva intrebarile mele au fost puse si de alte persoane, nu am reusit sa citesc ce au scris si altii pt ca sunt foarte aglomerata.
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns de la dvs.cat mai curand posibil.

#2
jollymotox

jollymotox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2015
Buna,
Doresc sa mai adaug ceva la ce am scris mai sus si anume:
Daca trebuie totusi sa ma ocup de aceste acte in tara, cum procedez? Intai trebuie sa apostilez originalele adica Diploma de Bacalaureat si de Licenta apoi le traduc, legalizez si la urma le supralegalizez ?
Am auzit de la cineva ca originalele(Diplomele )nu se trimit(mi se pare firesc) desi am auzit variante ca s-ar trimite si originalele la Stuttgart.

Va multumesc,

#3
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Buna jollymotox
iti faci prea multe griji, este mult mai simplu decat crezi.

1. Cauti la tine in apropiere un Übersetzungsbüro si iei contact cu ei. Le spui ca ai nevoie de amtlich beglaubigte Übersetzungen din romana in deutsch. Biroul de traduceri face totul, traducerea si legalizarea.
2. Intotdeauna se trimit numai copi!!! Ai nevoie de copi legalizate (amtliche beglaubigung). Teoretic, asta tot biroul de traduceri ti-o poate face. De costat costa oricum si iti economosesti un drum si timp. Spune-le sa-ti faca si vreo 2 amtlich beglaubigte Kopien.

Cu Stuttgart ai dreptate, acolo trebuiesc trimise copiile legalizate pentru BW. Daca nu cunosti inca site-ul, aici gasesti mai multe informatii...  https://www.service-...-863-leistung-0

Daca mai ai intrebari, cu placere.

PS: niciodata o deutsche Behörde, Hochschule etc nu-ti va cere originale. Alea nu se dau din mana, iar o amtlich beglaubigte Kopie este equivalent cu originalul. Exista putine cazuri, in care trebuie sa mergi personal undeva sa arati un original.

Edited by Passenger001, 28 January 2016 - 14:23.


#4
jollymotox

jollymotox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2015
Va multumesc frumos pentru ajutor.:)
O seara placuta !

Edited by jollymotox, 28 January 2016 - 21:54.


#5
IstratePaul

IstratePaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2016
Buna ziua, va rog ajutati-ma si pe mine cu un raspuns! Am facut revalorizarea la Fundeni dar inteleg ca nu imi pot obtine recunoasterea diplomei de asistent medical generalist decat in 2019!!! Sunt disperat, va rog sa ma ajutati

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate