Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Am aflat despre Eminescu

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postoverseas, on 22 ianuarie 2016 - 15:55, said:

Auzi prietene, care e limba ta nativa pana la urma ? idis ?

intrebarea ai pus-o cunoscind aversiunea viscerala a acestei semintii fata de poet :D
cunosc un prim ministru, "roman" de vita veche, dar putintel taiat imprejur, care primind 2 tablouase, dintre care unul cu eminescu, pe acesta din urma l-a aruncat la gunoi ;)

#20
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postcobi1, on 13 iunie 2016 - 16:55, said:

Cu riscul sa supar unii oameni dar parerea mea ( care nu prea conteaza ) este ca " materialul didactic " furnizat de Eminescu , in scola este absolut inutil . Pe vremea mea la liceu , prof de romana ne turna efectiv in cap , cu " tolceriul " tot ce insemna Eminescu . La ce drq iti ajuta sa stii si sa inveti poezii debitate de un frustrat de acum tzaspe ani ? La ce ? Poate imi explica un iubitor " pupator de moaste " cum te folosesti in viata de zi cu zi , de cunostiinte de acest gen ?

Pt unii ca tine nici nu e necesara scoala decit redusa la strictul necesar, adica mate, fizica si inca vreo 3 materii. Un trandafir, o orhidee, alte flori? Prostii! Varza, cartofii, fasolea au valoare certa! Pe aceeasi idee geniala a ta tre sa lasam si nevestele, iubitele, ca o gonflabila e ieftina, curata, lavabila, nu deranjeaza, ocupa un spatiu mic.Posted Image
Eu nu iti pot explica la ce ne foloseste Eminescu in viata de zi cu zi, pt ca Eminescu nu a scris poezii  pt viata de zi cu zi. Arata tu aici la ce ne foloseste in viata de zi cu zi o ecuatie.

View Postr_murphy, on 16 ianuarie 2017 - 14:51, said:

intrebarea ai pus-o cunoscind aversiunea viscerala a acestei semintii fata de poet Posted Image
cunosc un prim ministru, "roman" de vita veche, dar putintel taiat imprejur, care primind 2 tablouase, dintre care unul cu eminescu, pe acesta din urma l-a aruncat la gunoi Posted Image

care e acel prim ministru, Ponta?

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
am scris clar ;) ROMAN de vita veche, putintel taiat imprejur ... ponta este taiat imprejur? :D

#22
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Nu stiu care e taiat imprejur. Petre Roman, daca la el te referi, nu a avut mama evreica, deci de ce ar fi taiat imprejur?

#23
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postlibeltate, on 22 ianuarie 2016 - 16:03, said:

tradus?

apropo,

tot acolo in emisiune s-a subliniat faptul ca Eminescu nu e traductibil in nici o limba pentru reproducerea sufletului lui,

nu mai spun despre  modernitatea limbajului care are un feeling inteles ca sens unic, de nereprodus, doar in limba noastra

Valabil pentru toti poetii cat de cat ok ai lumii. Sau ai impresia ca Eminescu e mai cu mot? Ii oricum, mult mai traductibil decat Arghezi sau Sorescu.

View Postcobi1, on 13 iunie 2016 - 16:55, said:

Cu riscul sa supar unii oameni dar parerea mea ( care nu prea conteaza ) este ca " materialul didactic " furnizat de Eminescu , in scola este absolut inutil . Pe vremea mea la liceu , prof de romana ne turna efectiv in cap , cu " tolceriul " tot ce insemna Eminescu . La ce drq iti ajuta sa stii si sa inveti poezii debitate de un frustrat de acum tzaspe ani ? La ce ? Poate imi explica un iubitor " pupator de moaste " cum te folosesti in viata de zi cu zi , de cunostiinte de acest gen ?

La nimic, puiule, du-te la culcare.

#24
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postcobi1, on 13 iunie 2016 - 16:55, said:

Cu riscul sa supar unii oameni dar parerea mea ( care nu prea conteaza ) este ca " materialul didactic " furnizat de Eminescu , in scola este absolut inutil . Pe vremea mea la liceu , prof de romana ne turna efectiv in cap , cu " tolceriul " tot ce insemna Eminescu . La ce drq iti ajuta sa stii si sa inveti poezii debitate de un frustrat de acum tzaspe ani ? La ce ? Poate imi explica un iubitor " pupator de moaste " cum te folosesti in viata de zi cu zi , de cunostiinte de acest gen ?

Uite de-aia:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s1eUO6u3RN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
am gasit aceasta inregistrare cu o discutie fascinanta despre ateismul lui eminescu, si apropo de ce zicea cineva mai devreme, credinta lui relevata din scrisorile catre Veronica Micle - ca poezia a fost ceva trecator si ca vroia sa scrie proza

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z1Rgdv902U0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostPrien, on 13 iunie 2016 - 19:33, said:

Si pe mine m-au asasinat cu poeziile lui. Mai tarziu am aflat si de militantismul lui.
Bag sama ca am fost un copil(8...9 ani) ghinionist. Singura carte gasita pe un raft la bunica a fost o carte de poezii de  Eminescu. Nu intelegeam mai nimic
din ele dar le-am citit pe toate. Ba, chiar am uimit o "matusa"(mai mare decat mine cu cca 10 ani) vazandu-ma in maini acea carte fara de coperti.
Peste 6 ani m-a lovit din nou zisul ghinion. Profa de romana m-a "distribuit" in rolul povestitorului din Scrisoarea a III-a.
Deh! N-am avut norocul sa fiu asasinat, precum altii, de poeziile militantului M.E.

P.S. MI se pare mie sau antimilitantismul este tot un militantism?!?!?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate