Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Telefoane Made in Japan? Site online,info,preturi,etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Salutare tututor..nu prea am gasit info despre modelele
pentru piata japoneza de la sharp,fujitsu,panasonic,kyocera,etc..de la operatorii docomo,softbank si au kddi..are cineva niste info clare?
Ma intereseaza siteuri online care trimit si in alte tari sau chiar daca e cineva care ajunge prin JP sa vada preturile exacte..fara adaosuri barosane!!
P.s!! Din ce am inteles de la lex404 preturile reale ar fi de 2-3 ori mai mici la magazinele fizice de acolo decat pe ebay...oare asa o fi? As avea mai.multe modele in minte..dar sa vedem ce putem afla aici..multumesc!!

Ar fi de luat in seama astea
De la softbank: aquos 206sh,302sh,303sh,304sh,305sh,402sh si 404sh de la sharp,fujitsu a301f
De la au kddi shl23,shl24,shv31 si shv32 de la sharp
De la docomo sh02e,sh01f,sh04e,sh01g si sh03g de la sharp, f02e,f04e,f06e,f01f,f05f,f02g si f04g de la fujitsu..etc...au specs bune de tot...dar preturile de pe ebay sunt mari fata de ce ar fi in realitate...alte modele,opinii?

Edited by alinator, 12 January 2016 - 02:49.


#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Imprieteneste-te cu cineva din Japonia si poate ai bafta sa prinzi unul la pretul real.
Nu inteleg totusi, de ce fixatia pe a avea ceva japonez, cele made in china nu te satisfac? Doar acolo produce toata lumea( americani, coreeni si japonezi).

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 n-amname, on 12 ianuarie 2016 - 03:19, said:

Imprieteneste-te cu cineva din Japonia si poate ai bafta sa prinzi unul la pretul real.
Nu inteleg totusi, de ce fixatia pe a avea ceva japonez, cele made in china nu te satisfac? Doar acolo produce toata lumea( americani, coreeni si japonezi).

Era vorba de modele, nu de locul unde sunt facute.
La modele nu exista comparatie - diferenta este infinita.
Daca vrei un telefon elegant, compact, cu performante decente, nu pleasca de neam prost, in EU nu exista decat Z3 Compact care arata OK si Z5C care arata naspa, ambele cu diverse probleme - spate casant din sticla, capace de cauciuc care se pierd f usor, etc., performante exagerate dar ingenunchiate de bloatware, pret pe masura performantelor exagerate.
Sharp le face inca si mai compacte, si cu ecrane si mai mari in acelasi timp...
Au telefone de:
124mm cu ecran de 4,5"
126 mm cu ecran de 4,7"
de 130mm cu ecran de 5" , etc.
E ca si cum ai compara un sarut dulce cu un rahat in fata...

Edited by loock, 12 January 2016 - 03:55.


#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
ai tu fetishuri cu telefoanele alea :D

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
apropo de japonia vezi ca acolo fetele stiu karate....brrrr....sa nu te faci de ras ca esti mai putin baiat ca ele...

si vezi ca acolo se munceste pe rupte ....sacrificiu real

#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 alinator, on 12 ianuarie 2016 - 02:40, said:

Salutare tututor..nu prea am gasit info despre modelele
pentru piata japoneza de la sharp,fujitsu,panasonic,kyocera,etc..de la operatorii docomo,softbank si au kddi..are cineva niste info clare?
Ma intereseaza siteuri online care trimit si in alte tari sau chiar daca e cineva care ajunge prin JP sa vada preturile exacte..fara adaosuri barosane!!
P.s!! Din ce am inteles de la lex404 preturile reale ar fi de 2-3 ori mai mici la magazinele fizice de acolo decat pe ebay...oare asa o fi? As avea mai.multe modele in minte..dar sa vedem ce putem afla aici..multumesc!!

Ar fi de luat in seama astea
De la softbank: aquos 206sh,302sh,303sh,304sh,305sh,402sh si 404sh de la sharp,fujitsu a301f
De la au kddi shl23,shl24,shv31 si shv32 de la sharp
De la docomo sh02e,sh01f,sh04e,sh01g si sh03g de la sharp, f02e,f04e,f06e,f01f,f05f,f02g si f04g de la fujitsu..etc...au specs bune de tot...dar preturile de pe ebay sunt mari fata de ce ar fi in realitate...alte modele,opinii?
http://www.kyoex.com/
asta e cel mai tare:
http://www.kyoex.com...setCurrencyId=2

Edited by d-ardeleanu, 12 January 2016 - 09:28.


#7
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 alinator, on 12 ianuarie 2016 - 02:40, said:

alte modele,opinii?

Sansui, NEC, Kyocera, Fujitsu, Sony, Panasonic, Sanyo, Nacamichi

N-am avut treaba decat cu un NEC subtire cu clapa de acum 15 ani si care mi s-a parut ozn pe langa cel mai nou Nokia. Si Kyocera am mai butonat dar era un model naspa.

Edit: Tu vrei sa-ti iei telefon din Japonia? Sunt compatibile cu retelele de la noi? Din cate stiam eu, parca erau fara cartela ca cele din SUA.

Edited by un_dac, 12 January 2016 - 09:30.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nici in SUA nu sunt fara cartele - doar un mic procent pe la operatori mai obscuri.
Unele telefoane produse ptr doar ptr Japonia au specificatii diferite, sau nu se agsesc decat acolo. Exista posibilitatea ca unele modele sa fie incompatibile aici.

#9
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Si eu sunt interesat de aceste modele dar pe ebay sunt scumpe si nu prea merita.
Intradevar sunt lucrate deosebit iar caracteristicile tehnice sunt respectate cu strictete, totusi mai apar si in RO.
Pe CG s-a vandut un sharp ieri, necodat, care arata super, iar astazi a aparut unul la mine in oras(Craiova).
Totusi trebuie sa-ti asumi pretul (pasiunea) pentru un telefon mai deosebit, adica la acelasi pret gasesti multe alte modele comparabile vandute in EU/RO.
Eu regret ca nu am luat un AU urbano L01 la un pret imbatabil, 350 lei, macar imi faceam damblaua.
Pentru telefoanele japoneze ocaziile apar rar si trebuie sa fii hotarat.

Edited by valyvis10, 12 January 2016 - 09:57.


#10
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Nu am fetisuri..doar sunt fan infocat..nu o sa aiba veci calitatea si fiabilitatea celor japanoneze cele din china..
Am vazut si eu kyoex...da sunt scumpe rau..asa e daca chiar il vreau imi asum pretul..dar stiu sigur ca fff multe modele au pretul de 2-3 ori mai.mici ca acolo...
Un_dac..merg la noi desigur trebuie doar ss le iei decodate de acolo...singurul minus e lipsa benzii de 900 in 3g la modelele dl docomo...dar compenseaza cu design,fiabilitatea,calitatea materialelor etc..cate si mai cate!! Desigur ca sunt si unele incompatibile la noi..dar doar pt faptul ca nu pot fi decodate ca telefon..dar frecventele le au..pot functiona oriunde in lume..
Valyvis10..stiu si eu de sh01g dl tg mures..da poze reale nu a pus tipul..il vanduse deja cand am vb cu el..au urbano ala nu era decodat..ca telefon nu il puteai folosi..ce sharp a aparut azi in craiova?
Va multumesc tuturor pentru pareri si opinii..totusi sper sa gasesc pe cineva din jp sau care merge acolo sa vada ce si cum...chiar vreau sa iau cateva buc...pt familie...eu am gasit niste siteuri...da nu ma descurc
Www.kakaku.com
Www.musbi.net
Www.iosys.co.jp..am gasit acolo dl 130$ la 400$..mai acceptabil decat ebay..dar nu stiu daca trimit overseas si decodate de acolo...vedem..mai cautam...



#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 eiffel, on 12 ianuarie 2016 - 09:43, said:

Nici in SUA nu sunt fara cartele - doar un mic procent pe la operatori mai obscuri.
Unele telefoane produse ptr doar ptr Japonia au specificatii diferite, sau nu se agsesc decat acolo. Exista posibilitatea ca unele modele sa fie incompatibile aici.

Operatorii aia obscuri din SUA sunt Verizone, AT&T, T-mobile si Sprint, adica 90% din piata.
Tehnologia folosita in SUA difera fata de cea din Europa. In SUA reteaua mobila este de tip CDMA iar la noi e GSM. De aici si incompatibilitatea telefoanelor din SUA cu retelele de la noi si vice-versa. Exista si exceptii oferite de unii producatori: world phone, un tip de telefon compatibil oriunde in lume.

Cu ceva ani in urma am avut ocazia sa lucrez cu telefoane pentru piata din SUA si nu aveau slot pentru sim, niciunul. Singura metoda prin care le puteam folosi era reteaua Zapp de la acea vreme dar si asa era destul de complicat.
Mai cunosc pe cineva care s-a dus in SUA cu intership si si-a cumparat un telefon de acolo. Cand s-a intors, supriza nu avea unde sa introduca simul de la Orange Posted Image
E drept ca nu m-am mai interesat de ceva vreme de subiect dar banuiesc ca nu s-a schimbat nimic de atunci si acum in SUA se folosesc telefoane fara sim.

Nu sunt sigur de Japonia dar din cate imi aduc aminte si ei foloseau aceeasi tehnologie.

 alinator, on 12 ianuarie 2016 - 10:12, said:

Un_dac..merg la noi desigur trebuie doar ss le iei decodate de acolo...singurul minus e lipsa benzii de 900 in 3g la modelele dl docomo...dar compenseaza cu design,fiabilitatea,calitatea materialelor


Ok, daca esti sigur ca merg si la noi. In general orice facut pe insula japoneza este foarte fiabil.

Edited by un_dac, 12 January 2016 - 10:23.


#12
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Da poate folosesc..da pun in mai toate modelele module gsm/3/4g pt majoritatea frecventelor din lume...merg sigur la noi..deci nu are nimeni un astfel de telefon?

#13
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Cele de la Tg Mures avea poze si era chiar ok.
In Cva : Aquos 206sh    http://www.androidau...s-206sh-204142/
Au urbano este facut de kyocera : http://smartphones.s...-Urbano-L01   si era deblocat, vandut de o consignatie gsm.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
http://forum.softped...n-revolutionar/

Poate te ajuta si informatiile de aici.

#15
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Serios si de ce nu.lai luat? 206sh e decodat si de vanzare?

#16
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

 alinator, on 12 ianuarie 2016 - 11:00, said:

Serios si de ce nu.lai luat? 206sh e decodat si de vanzare?

Astazi a aparut, iti transmit in casuta de mesaje personale anuntul.
Nu l-am sunat deoarece folosesc un dual sim.

#17
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Ok astept pe pm...urbano ce stare avea? Chiar era decodat? Mai e la tip de vanzare? Craiova unde?ms

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 un_dac, on 12 ianuarie 2016 - 10:19, said:

Operatorii aia obscuri din SUA sunt Verizone, AT&T, T-mobile si Sprint, adica 90% din piata.
Tehnologia folosita in SUA difera fata de cea din Europa. In SUA reteaua mobila este de tip CDMA iar la noi e GSM. De aici si incompatibilitatea telefoanelor din SUA cu retelele de la noi si vice-versa. Exista si exceptii oferite de unii producatori: world phone, un tip de telefon compatibil oriunde in lume.

Cu ceva ani in urma am avut ocazia sa lucrez cu telefoane pentru piata din SUA si nu aveau slot pentru sim, niciunul. Singura metoda prin care le puteam folosi era reteaua Zapp de la acea vreme dar si asa era destul de complicat.
Mai cunosc pe cineva care s-a dus in SUA cu intership si si-a cumparat un telefon de acolo. Cand s-a intors, supriza nu avea unde sa introduca simul de la Orange Posted Image
E drept ca nu m-am mai interesat de ceva vreme de subiect dar banuiesc ca nu s-a schimbat nimic de atunci si acum in SUA se folosesc telefoane fara sim.

1. Verizone, AT&T, T-mobile si Sprint ofera telefoane cu sim.
2. Acum si la ei e 3G, 4G, etc. CDMA si GSM nu se mai folosesc. Problema e ca au alta banda de frecvente alocata decat in europa.
3. Cu ceva ani in urma era ce ai zis tu - asa le stiam si eu ca nu sunt cu sim, pana am aflat ca ma inselam, si au renuntat demult la practica aia. Si la ei sunt aceleasi telefoane acum ca la noi, doar cu pareta de radio diferita - ptr frecventa.
4. Asa cum am zsi la pct 3. s-au schimbat multe. E exact invers. Am amici in state - toti au sim. Cand i-am intrebat acum 2-3 ani ca stiam ca telefoanele lor sunt fara, au ras.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate