Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Centos 6.7 32 bit - cu proxy, dar nu merge YUM

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

la o firma a unui amic, i-am instalat un CentOS 6.7 32 bit, care merge f bine, pe un calculator mai vechi

**explicatie: mai are nevoie de un calculator cu functii office de baza, si nu mai isi permite sa dea banii pe windows si office.

in firma lui, exista un proxy de forma  proxy.net.ro pe portul 8080. calculatoarele pe windows merg bine astfel.

Ipurile sunt date manual, deci FARA dhcp  (si nu, nu exista posibilitatea folosirii DHCPului ...asta e).

dupa ce am instalat centos, in meniul SYSTEM--> PREFERENCES --> Network Connections, am creat o conexiune noua unde am facut urmatoarele:
1) este Wired Connection
2) dezactivare ipv6  (la IPv6 Settings, este setat pe method IGNORE)
3) in rubrica IPv4, am dat manual IP, netmask, gateway, DNS Servers (are doua, separate cu virgula) si Apply (si parola de admin).

Apoi, in meniul SYSTEM--> PREFERENCES --> Network PROXY , la Manual Proxy Configuration, am setat proxy-ul si am bifat USE THE SAME PROPXY FOR ALL PROTOCOLS

pe net, ca navigare, functioneaza perfect - rapid, bun, chiar super !

Mentionez ca din browser, pot si sa downlodez orice foarte rapid si bine, PDF, documente, imagini, etc!

dar daca intru cu consola, cu YUM, sa iau ceva, imi zice:

Quote

Connection to www.........failed: No route to host


De ce simpla navigare pe net cu Mozilla Firefox merge perfect, dar cand sa intru cu YUM nu mai merge ?!?

Si evident, intrebarea cruciala - cum fac sa mearga si YUM ul , sa ii pot lua diverse, ca update uri etc?

multumesc

GATAA!

Pasii de rezolvare:  
1) logati-va ca admin in consola, ca root

2) scrieti asa:

Quote

vi /etc/yum.conf

3) in fisierul asta, apasati tasta "I"   (modul inserare)

4) vom adauga nitel cod, dar la sfarsit de tot, ca in caz de ceva, sa putem sterge si sa lasam fisierul curat, ca la inceput...deci navigati jos de tot


Quote

proxy=http://proxy.internet.ro:8080 (evident, dupa http://....  scrii proxy-ul tau!)

proxy_username=yum-user  (pui pe cel normal)
proxy_password= aici pui parola ta de root

5) apasa tasta ESC

6) scrii exact asa:    :wq!    (adica scrie confirmarile fara alte intrebari)


Gata! acu iti merge si din proxy YUM

Edited by pinguinul666, 07 January 2016 - 16:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate