Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Kenguin este de incredere?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Revanzarea de licente este supusa unor conditii aparte. In ce conditii le-ai revandut? Cu ce documente insotitoare? Posted Image

#38
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pare dubios dar pe de alta parte sunt cazuri concrete in alte domenii.
In domeniul meu un fabricant vinde un produs catre distribuitori in functie de tara. Si nu numai el , toti fac asa, dar sa ne rezumam la unul singur.
Produsul X costa pentru Germania 10 E, 12 E Elvetia, 9 E Austria, 7 E Polonia si Ungaria si 5 E Romania si Bulgaria. Desigur ca mai conteaza si cantitatea cumparata dar in principiu nu scade mai mult de 10%.
Oficial nu ai voie ca firma din Germania sa cumperi din Romania si sa vinzi in Germania cu 9 E. Noi, fabricantul te certam. Sau iti trimitem un mail. Dar doar atat, mai mult de atat nu putem face. Fiind tari din UE este voie sa faci asa ceva atat timp cand le cumperi legal.  Deci vax albina.
Cel mai naspa e la corporatiile care au sedii in mai multe tari. Acolo ei achizitioneaza doar in tara cu cel mai mic pret si de acolo distribuie mai departe.

Aici de ce ar fi neaparat ilegal? Ei cumpara de la Microsoft Burkina Faso cu 10 $ si il vand noua cu 17 E  . SI iti mai dau si factura...

#39
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSeteh, on 19 ianuarie 2016 - 22:32, said:

Aici de ce ar fi neaparat ilegal? Ei cumpara de la Microsoft Burkina Faso cu 10 $ si il vand noua cu 17 E  . SI iti mai dau si factura...
Pentru ca e interzis de catre termenii si conditiile impuse de Microsoft. Si nu e vorba doar de costul produsului in sine, ci si pentru faptul ca din start produsul e destinat unei piete diferite de cea din Romania, exact cum e de exemplu si cazul cu jocurile Steam blocate pe regiuni, astfel incat sa nu le poti instala in Europa sau SUA daca ele sunt destinate pietei din Rusia sau China.

Atat timp cat ori producatorul (Microsoft), ori distribuitorul (Valve) cu acordul producatorului impune astfel de restrictii esti obligat sa le respecti.

Edited by Hider141, 19 January 2016 - 23:09.


#40
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si evident ca eu cumpar o cheie care e globala. Care mai e problema atunci?

#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostHider141, on 19 ianuarie 2016 - 22:43, said:

Pentru ca e interzis de catre termenii si conditiile impuse de Microsoft. Si nu e vorba doar de costul produsului in sine, ci si pentru faptul ca din start produsul e destinat unei piete diferite de cea din Romania, exact cum e de exemplu si cazul cu jocurile Steam blocate pe regiuni, astfel incat sa nu le poti instala in Europa sau SUA daca ele sunt destinate pietei din Rusia sau China.

Atat timp cat ori producatorul (Microsoft), ori distribuitorul (Valve) cu acordul producatorului impune astfel de restrictii esti obligat sa le respecti.

Pai eu asta nu inteleg. Cum sa le respect? Iau o licenta Micromoale de Burkina Faso o bag in PC si merge. Iau un joc de Groenlanda o bag in PC si nu merge. La ambele sunt un cumparator de buna credinta. Am dat banii, mi s-a dat marfa. Eu oricum iau doar cheia. Softul propriu zis il downloadez de pe site-ul producatorului. Acolo imi da termeni si conditii dar cheia tot nu stiu de unde este.
Atunci problema este ca la una din variantele de mai sus producatorul/furnizorul nu isi face treaba.

#42
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
... si, in cazul unui control de la ORDA, tu iei frumusel amenda, urmind ca, ulterior, sa te judeci prin tribunale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate