Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Kenguin este de incredere?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostdiZy, on 06 ianuarie 2016 - 12:16, said:

Pai asta trebuie sa ne spuna ANAF/ORDA/BSA.
Sa ne spune oamenii de care vorbeai.

View PostdiZy, on 06 ianuarie 2016 - 12:16, said:

Ma refeream la probleme de activare.
Sunt multe forme de a activa, nu demonstreaza nimic asta.

View PostSerafim606, on 06 ianuarie 2016 - 12:18, said:

Ca simplu utilizator de pc nu te intreaba anaful de sanatate si de licente piratate sau cumparate de la dubiosi.
Atunci sa le spunem pe nume, nu ca-s legale.

#20
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Sunt mai multe aspecte ce trebuiesc discutate aici:
1. Validitatea licentei dpdv Microsoft - licenta este valida din punct de vedere al Microsoft la fel cum este si un activator de Windows. Pe scurt: nu le pasa pentru ca ei nu fac verificari de genul asta. Windows genuine check si alte bazaconii sunt doar asa, de ochii lumii.

2. Validitatea licentei dpdv al institutiilor statului - licenta NU este valida intrucat la un control trebuie prezentata factura de achizitie. Daca aveti impresia ca ii puteti fraieri pe astia care vin in control, va inselati amarnic. Punctul asta sta in picioare DOAR PENTRU COMPANII. Nu se oboseste nimeni sa se duca la xxx_dau_head_shot_la_greu_xxx acasa sa verifice licenta lui de Windows.

3. Cunostiintele companiilor despre site-uri obscure - daca voi credeti ca fatucile alea de la suport au habar de ce e in jurul lor, va inselati amarnic. Eu am avut o problema tehnica cu servicii de tip enterprise si mi-am pierdut 3 saptamani din viata cu suportul MS de peste oceane. Fatucile astea de vorbiti cu ele la telefon sunt acolo sa va raspunda la intrebari de genul: "e misto Windows 10?" Nu va imaginati ca Microsoft inseamna compania aia din Redmond.

Stati in banca voastra, cautati un coleg de facultate cu acces la Dreamspark si luati-va licenta de acolo. E aceeasi rahat Posted Image

Edited by RCG, 06 January 2016 - 12:30.


#21
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postneagu_laurentiu, on 06 ianuarie 2016 - 12:22, said:

Atunci sa le spunem pe nume, nu ca-s legale.
Sa nu ne repezim la concluzii, mie imi par legale mai ales ca sunt vandute de multe site-uri mari, ce nu pot scapa atentiei MS.
Cum au aranjat ei cu MS, ce contracte au pentru revanzare, samd... asta nu ma priveste absolut deloc. Si daca ar fi vreo smecherie, in astfel de cazuri primeaza prezumtia cumparatorului de buna credinta.

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 06.10.2003
Probabil din cauza licentei OEM-urilor, vezi aici

Totusi, citind FAQ-urile de-aici, nu mi se pare deloc in regula siteul. Pe langa faptul ca n-are nici o adresa, nici nimic.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ai nicio garantie ca Microsoft nu va trece pe lista neagra asa-zisa "licenta". Daca vei avea surpriza sa te trezesti cu Windows-ul dezactivat si nu poti proba cu ajutorul facturii ca ai dobandit licenta in mod legal, atunci vei ramane cu Windows-ul dezactivat si cu zero suport dn partea Microsoft. Asta ca sa nu mai zic si de implicatiile legale...

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Acum 2 luni Microsoft a dat in judecata o astfel de companie.
Practic aceasta primise de la Microsoft licente PENTRU DISTRUGERE - practic erau kit-uri nevandute retrase de al comercializare, iar respectivii au zis ca de ce sa le distruga cand pot face niste bani....

Uite link - http://www.neowin.ne...-of-office-2010

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostRCG, on 06 ianuarie 2016 - 12:26, said:

Stati in banca voastra, cautati un coleg de facultate cu acces la Dreamspark si luati-va licenta de acolo.

Revanzarea unor astfel de licente este infractiune de care se fac vinovati atat vanzatorul cat si cumparatorul. In plus, validitatea "licentei" este pe termen limitat.

Daca scapa fara sa fie acuzati este altceva. Aceasta nu inseamna legalitate.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRCG, on 06 ianuarie 2016 - 12:26, said:

1. Validitatea licentei dpdv Microsoft - licenta este valida din punct de vedere al Microsoft la fel cum este si un activator de Windows.
Asta nu inseamna "dpdv Microsoft" in nici un caz. Poate al softului, local.

#27
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View Post_-_, on 06 ianuarie 2016 - 12:51, said:


Revanzarea unor astfel de licente este infractiune de care se fac vinovati atat vanzatorul cat si cumparatorul. In plus, validitatea "licentei" este pe termen limitat.

Daca scapa fara sa fie acuzati este altceva. Aceasta nu inseamna legalitate.

Ma refeream moka, fara bani. Validitatea licentei nu prea este pe termen limitat. Daca citesti cu atentie mesajul meu ai sa vezi ca intre: piratat, "cumparat" o licenta de pe site-uri obscure si folosit o licenta de student as alege ultima varianta.

@neagu_laurentiu: am spus dpdv Microsoft pentru ca ei "verifica" licentierea in anumite momente: update-uri etc. Stai linistit ca nu ma refeream ca daca ai licenta din surse dubioase, ai inclusiv suport tehnic s.a.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Licentele educationale nu pot fi utilizate legal in alte scopuri decat cele educationale. Revanzarea lor este interzisa. Cumpararea lor este interzisa. Utilizarea lor de catre terti este interzisa.
Doar institutiile educationale pot primi o licenta perpetuua. Studentii pot utiliza legal licenta doar pe durata studiilor.

View PostRCG, on 06 ianuarie 2016 - 12:55, said:

intre: piratat, "cumparat" o licenta de pe site-uri obscure si folosit o licenta de student as alege ultima varianta.

Din punct de vedere legal toate sunt in aceeasi oala (in ultimul caz doar daca nu ai drepturi legale de utilizare).

Edited by _-_, 06 January 2016 - 14:44.


#29
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostMihai_3, on 06 ianuarie 2016 - 10:59, said:

licentele MS nu sunt legitime pe acel site...
poti sa fi sigur de asta.

De unde sunt atunci ?
Din VL


sunt o multime de softuri ieftine +jocuri, sub pretul normal
eu cred ca e vorba de hacking, nu mai explic cum

Edited by legit10, 06 January 2016 - 15:28.


#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008
Pot proveni:
- de la tranzactii facute cu carduri/conturi Paypal/conturi Steam furate
- de la persoane ce fac review-uri la jocuri/programe si primesc drept cadou inca 1-2 chei de licenta pentru respectivele jocuri/programe
- de la persoane ce pun mana pe jocuri/programe la promotii, si apoi le vand la pret putin mai mare
- si alte surse probabil vor putea enumera alti colegi.

P.S.: am citit mai demult un articol in care explicau cei de la polygon.com cam cum sta treaba cu jocurile astea de pe piata gri.

#31
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Am inteles cum sta treaba cu dubiosii de pe Kenguin et co. - imi voi cumpara software licentiat de pe vreun site romanesc, chiar daca preturile sunt mai mari. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#32
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu nu sunt lamurit. Nu a dat nimeni nici un exemplu clar ca au fost amendati cei care au folosit astfel de licente.

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostdiZy, on 07 ianuarie 2016 - 09:39, said:

Eu nu sunt lamurit.
Da un e-mail la MS, raspund sa stii.

#34
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Au luat legatura altii dupa cum s-a mai zis si se fac ca ploua.

#35
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,666
  • Înscris: 14.10.2004

View Postxymzar, on 06 ianuarie 2016 - 11:32, said:

Am sunat la Microsoft acum, ce o da cotita domnisoara, ei nu au auzit de aceste siteuri.Posted Image

View Postneagu_laurentiu, on 07 ianuarie 2016 - 09:40, said:

Da un e-mail la MS, raspund sa stii.


#36
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Puteam sa cumpar cate licente de Windows 8 vroiam atunci cand s-au vandut foarte ieftin la inceput. LE cumparam si apoi le vindeam pe site-uri ca si Kinguin. Big deal.

Cheile sunt cumparate din alte regiuni cu preturi mult mai mici si revandute la pret mai mare. Regional pricing.

Mare branza, ati ajuns sa sunati la microsoft pentru o chestie atat de elementara. Li se si rupe la aia pe ce site-uri sunt la vanzare cheile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate