Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Laptop emachines a mers foarte bine dar acum lesină...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

View PostTehnicianul1970, on 30 decembrie 2015 - 21:15, said:

Uita-te si la ce am  editat in mesajul anterior!Posted Image
Sper sa-ti fie de folos.

Vad ca stai bine cu temperaturile in "idle".
Baga un W7 Home Premium (nu basic) sau Professional pe 32B.Vezi cum se misca dupa asta,

View Postmoldoveanca2001, on 30 decembrie 2015 - 21:16, said:

Buna,

eu va recomand sa faceti o reinstalare a sistemului de operare si apoi sa inlocuiti Chrome  cu Firefox.
Chrome este acum o aplicatie foarte prost dezvoltata si nu foloseste resursele in mod eficient

Acum ”fac rost” de Windowsul de care ai zis, deși mă gîndeam la un Windows 7 Starter că văzusem chestia asta:
Physical Memory (RAM) Limits In 32-bit Windows
Windows 7 Ultimate: 4GB
Windows 7 Enterprise: 4GB
Windows 7 Professional: 4GB
Windows 7 Home Premium: 4GB
Windows 7 Home Basic: 4GB
------------Windows 7 Starter: 2GB-----------

Nu cred că vreau să mă gândesc la Firefox, Chrome are memorate toate parolele și toate chestiile mele, am renunțat amu ceva ani la Firefox și din păcate, divorțul a fost definitiv și irevocabil. Întâmplarea face să fiu in concediu acum și să călăresc laptopul, și tocmai din această cauză am observat mai bine că leșină... în rest, îl foloseam doar cu videoproiectorul, ocazional. Era strict laptopul videoproiectorului...

Revin dupe instalare.

#20
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cand o sa faci rost de 12-15 euro, poate faci o investitie intr-un procesor mai puternic. Gasesti Intel Core 2Duo T9400 sau un P8800 pana in 20$. Un T8300 am cumparat eu cu 12$ acum cateva saptamani.

#21
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Starter este pentru Intel Atom,tu ai un procesor mai "potent".
Iti merge lejer un Home Premium pe 32B ca exemplu.

#22
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
@ initiator Renunta la ideea cu Starter-ul! :D

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Procesorul e suficient pt. aplicaţiile alea. Ar trebui verificat cum e setată memoria virtuală, de asemenea văzut ce e prin msconfig. S-a mai întâmplat să nu fie activată toată memoria disponibilă sau miezurile de la procesor.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De fapt e un virus care se numeste windows.

#25
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Oricum ar seta memoria virtuala, tot prost se misca cu 3 Gb de ram pe x64. Mai ales pe hdd. Nu stiu cum s-ar misca x64 cu 3 giga de ram pe un ssd. Probabil mai bine.

#26
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Incă nu am reușit instalarea Windowsului. Am să țin cont de sugestiile făcute. Am instalat insă Malwarebytes și-am scanat.
Asta e rezultatul...

Attached Files



#27
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Ok, si virusii sunt o "buna metoda" de a incetini viteza cu care se "misca" respectivul calculator. Initial ai spus ca ai instalat pe curat si ai antivirus, fapt ce ne-a indus in eroare. ;) Pe viitor, ia in calcul toate variantele, de-acum ai experienta. :)

#28
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Am revenit pentru că s-a cam rezolvat... Am urmat recomandările voastre și laptopul și-a revenit destul de bine. Îmi place!
Am verificat tot cu Malwarebytes și sunt curat. Am pus Windowsul 7 Proffesional x86.
Mulțumesc!

@DeuxEx și nu numai: A, era să uit: schimbarea procesorului chiar ar îmbunătăți considerabil performanța configurației mele actuale? (subliniez considerabil)

Edited by ovisergiu, 04 January 2016 - 16:10.


#29
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postovisergiu, on 04 ianuarie 2016 - 16:09, said:

@DeuxEx și nu numai: A, era să uit: schimbarea procesorului chiar ar îmbunătăți considerabil performanța configurației mele actuale? (subliniez considerabil)

Parerea mea este sa-l lasi asa. Daca vrei mai multa performanta, va trebui sa faci upgrade nu numai la procesor, ci si la ram si va trebui sa instalezi din nou x64.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate