Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Korea de Sud

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu zic că iubi un south koreean sau ceva de genu .

#20
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostAlexander1904, on 28 decembrie 2015 - 19:07, said:



Cat timp te afli pe SoftPedia va trebui sa te astepti si la niste misto-uri si ironii de la diferiti membrii ai acestui forum.
Mai ales cand ai 17 ani si te bate astfel de ganduri.

#21
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
şi eşti şi fetiță

#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Mutatul intr-o tara atat de diferita, ce vorbim, total diferita, poate fi un soc greu de suportat. Esti la varsta cand visezi cu ochii deschisi si te incanta lumea, continente, tari, orase, civilizatii noi. Te inteleg, dar trebuie sa te gandesti foarte bine la ce anume poti sa faci acolo. Trebuie sa-ti pui niste intrebari: Scoala in engleza poate? Ce domeniu? Cu bursa? Daca nu, din ce vei trai? Ce poti sa lucrezi acolo? Ce regim exista pentru straini? Ce sanse ai sa inveti limba repede?

Deciziile astea nu se iau rapid si fara un research serios inainte. Arata bine pe hartie, suna bine, dar e un loc potrivit pentru tine? Clima? Mancarea? Oamenii?

#23
cristinazxc

cristinazxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 24.04.2014
petre69 tu iti dai seama ca doar coreenii se duc in armata ?:) cat de dumb

#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcristinazxc, on 28 decembrie 2015 - 22:30, said:

petre69 tu iti dai seama ca doar coreenii se duc in armata ?:) cat de dumb
Se duc si coreencele ?

#25
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Nici macar numele tarii nu suntem in stare sa-l scriem, daț vrem sa ne mutam acolo.

#26
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Primul lucru pe care trebuie sa il ai in minte este ca exista o mare diferenta intre imaginea pe care o ai tu in cap si cum este de fapt tara unde vrei sa te muti. Asta e valabil la orice tara, dar mai ales cand vorbim de Asia. Faptul ca in primul post ai mentionat ca iti place muzica coreeana si ca sudul e democratic ma face sa cred ca nu stii foarte multe despre Coreea.
Presupun ca te atrage Seul, ca doar acolo locuieste jumatate din populatie si din intamplare am ajuns si eu pe acolo si am fost oarecum dezamagit. O sa iti vorbesc din experienta mea, experienta prietenilor care au lucrat in Coreea 2-3 ani si s-au mutat si experienta cunoscutilor care inca sunt acolo.
Prin zonele de shopping si CBD totul parea curat, eficient, wifi pe strada, totul merge ca la carte, poti manca de pe jos la metrou, oamenii sunt bine imbracati, fetele sunt ingrijite etc, prin alte zone exista cladiri mai vechi, arata a oras normal, nu a fantezie aseptica. Mie Seul ca oras nu mi-a inspirat nimic si spun asta dupa ce m-am plimbat prin toata Asia de est. Alte orase din alte tari, desi mai mici sau mai murdare sau mai haotice aveau personalitatea proprie, Seul nu. Gangnam e posh, magazine de lux, restaurante bune, Hongdae e studentesc, mai simplut, mai ieftin, Itaewon pare un compromis bun, are tot ce vrei inclusiv o comunitate mare de straini(baza militara e acolo). Viata de noapte in Itaewon e ok, exista diversitate, desi e plin peste tot de americani beti frat-house-style, asta deoarece majoritatea strainilor de acolo sunt de la baza militara sau sunt vorbitori nativi de limba engleza veniti in Seul pentru cativa ani sa se distreze. Zona este adaptata cerintelor, una din strazile cu baruri trece prin "hooker hill", "homo hill" si se opreste intr-o biserica. Evident ca exista si straini cu joburi adevarate, veniti acolo pe expat package care traiesc foarte bine, dar probabil nu vei avea de a face cu ei.
Un lucru bun este reteaua de metrou care este uriasa si poti foarte usor iesi undeva in natura. Si in caz ca nu iti place nimic din diversitatea de feluri de mancare locale, multe dintre ele bune de altfel, sa stii ca exista si cel putin un restaurant romanesc in Seul, nu l-am cautat, am dat de el din greseala in prima zi.
Legat de societate, ideea comuna a tuturor celor care au avut de a face cu ea este ca e o societate oarecum bolnava, cu probleme similare Japoniei. Sunt oameni foarte mandri, nationalisti, deschisi strainilor dar pana la un punct. Cand vine vorba de lucrurile de zi cu zi, lumea e prietenoasa, te ajuta, dar sa iti deschizi un business acolo sau sa lucrezi intr-un birou adevarat, atunci devine mai dificil .Se munceste foarte mult, dupa birou se iese la baut pana se cade sub mese, de multe ori ca "team building", apoi distractia se continua prin bordeluri si a doua zi se ia de la capat. Dupa cum vezi, e o societate in care femeile sunt pe locul doi. Superficialitatea se poate vedea si printr-o simpla plimbare pe strada,cu putina atentie poti numara cate nasuri, sani, ochi, barbii false vezi la femei dar si la barbati.  Asemanator Japoniei, tinerii sunt mai mult preocupati de cariera decat de viata si relatii interumane. In rest, poti citi statistici despre natalitatea scazuta, imbatranirea populatiei sau articole despre "Bacchus ladies" ca sa vezi cam care este starea societatii acolo. Pe langa asta, niciodata nu te vei incadra in societate, tot timpul vei fi un outsider, problema intalnita in mai multe tari din Asia.
Cand eram prin facultate si eu ma gandeam ca ar fi frumos sa ma mut si sa lucrez in Coreea de Sud, dar dupa ce am vazut cum este de fapt, m-am bucurat ca nu m-am mutat acolo. Eu iti sugerez sa te duci in vacanta inainte sa te muti acolo. Nici mutatul acolo nu ar fi asa simplu, job nu gasesti deoarece nu ai experienta in nimic, iar cu studiile nu stiu cat de simplu e sa le faci acolo, dar asta deja e alt subiect. Succes!

#27
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
"sau sunt vorbitori nativi de limba engleza veniti in Seul pentru cativa ani sa predea engleza si sa se distreze." prea tarziu sa editez.

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcristinazxc, on 28 decembrie 2015 - 17:58, said:

Posted Image))))))) ce destepti va credeti dmn...
In schimb tu esti foarte superficiala... bine macar ca iti place muzica coreeana... ca cultura si civilizatia lor le stii...
Daca iti doresti sa traiesti intr-o societate dezumanizata, pentru robotei, iti urez sa ramai acolo si sa mi te lauzi cand vei lucra sub 80 de ore pe saptamana...

Edited by Quantum, 30 December 2015 - 06:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate