Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Litecoin si bitcoin - initiere colectiva

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
radionaive

radionaive

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2015
Servus!
Doresc sa fiu invatat, odata cu toti care vor citi accest topic, cum sa procedez pentru a incepe sa minez Litecoin si Bircoin,
Am citit o gramada de treburi, dar am senzatia ca am nevoie de experienta cuiva care chiar se ocupa de asa ceva, intrucat sunt multe aspecte pe care nu reusesc sa le cuprind, desi exista o gramada de literatura in domeniu.

In primul rand as vrea sa stiu daca pot folosi un chromebook pentru a mina Litecoin. Am si o tableta cu sistemul de operare Android.
Am instalat pe Chromebook acest portofel Litecpin Wallet folosnd adresa https://play.google....bach.wallet_ltc
De aici nu inteleg prea bine ce trebuie sa mai fac.
Ma poate ajuta cineva? Va rog!
Multumesc frumos!

P.S. Va rog sa incercam varianta pas cu pas, astfel incat toti care vor citi ulterior, sa poata face si ei pas cu pas. Pace!

Edited by radionaive, 27 December 2015 - 19:45.


#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Un Chromebook și o tabletă vs.
[ http://www.joeydevilla.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/04/bitcoin-fpga-mining-rig.jpg-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cât timp ai la dispoziție să te îmbogățești?

Edited by 0x0c, 27 December 2015 - 19:53.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cu un Chromebook nu cred că mai apuci în viaţa asta să scoţi ceva bitcoini din el. Ai idee ce putere de calcul e necesară?

#4
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Daca investesc 15.000 € cam cat as  castiga intr-un an?

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
De ce dorești să minezi bitcoin sau/și litecoin?

#6
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Chiar si daca ai HW-ul necesar, nu stiu cat de profitabil o sa fie daca tu platesti curentul.

#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
ca idee

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/95JfYFIRPZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
radionaive

radionaive

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2015
De ce vreau sa minez?
Nu este relavanta intrebarea ta, pe mine ma intereseaza cum.
Cunosc si eu despre asa zise-le 'ferme' de minat, eu sunt la primul pas, ma intereseaza pt inceput Litecoin si pasii de inceput, eu cunosc pe cineva care face cu o tableta vai de capul ei, dar nu vrea sa zica nimic, are impresia ca ii fur de la gura.
Am mutat topicul, insa cine este dragut, imi poate spune in privat sau acolo unde va regasi topicul meu redenumit Ltecoin - initiere coletiva. Sanatate!

#9
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Nu cred că ai mutat topicul. Mai degrabă ai spamat forumul, cu un topic duplicat. http://forum.softped...iere-colectiva/

Edited by 0x0c, 27 December 2015 - 20:22.


#10
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 radionaive, on 27 decembrie 2015 - 20:20, said:

De ce vreau sa minez?
pentru ca vrei sa faci bani fara sa muncesti

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
tot ca idee, voi stiti de ce SUA nu foloseste Euro ca moneda de baza?

adica, daca eu consumator de internet vreu sa platesc cu moneda virtuala, sistemul bancar in sine va adresa tranzactia catre cel mai apropiat nod

Edited by MarianG, 27 December 2015 - 20:25.


#12
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 radionaive, on 27 decembrie 2015 - 20:20, said:

Nu este relavanta intrebarea ta, pe mine ma intereseaza cum.
investind o suma cat mai mare de bani in hardware specializat, cu o tableta scoti bani de guma

 radionaive, on 27 decembrie 2015 - 20:20, said:

eu cunosc pe cineva care face cu o tableta vai de capul ei, dar nu vrea sa zica nimic, are impresia ca ii fur de la gura.
buna gluma :lol:

#13
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 DraculescuDraculescu, on 27 decembrie 2015 - 20:24, said:

buna gluma Posted Image
„Tabletă” și „gură” în aceeași propoziție. Era vorba bineînțeles de o tabletă de ciocolată. :)

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 radionaive, on 27 decembrie 2015 - 20:20, said:

De ce vreau sa minez?
Nu este relavanta intrebarea ta, pe mine ma intereseaza cum.
Cunosc si eu despre asa zise-le 'ferme' de minat, eu sunt la primul pas, ma intereseaza pt inceput Litecoin si pasii de inceput, eu cunosc pe cineva care face cu o tableta vai de capul ei, dar nu vrea sa zica nimic, are impresia ca ii fur de la gura.
Am mutat topicul, insa cine este dragut, imi poate spune in privat sau acolo unde va regasi topicul meu redenumit Ltecoin - initiere coletiva. Sanatate!

nu vorbeste pentru ca este foarte posibil sa fie ilegal, folosind calculatoare zombie

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Ai citit o gramada si totusi vrei sa minezi cu un chromebook si o tableta... amuzant.
Pune mana si fa research, ca nu iti da nimeni mura-n gura.

#16
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Vb la modul cel mai serios. Daca investesc 15.000 euro cat as scoate intr-un an din minerit?

#17
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 corectsunt, on 27 decembrie 2015 - 20:37, said:

Vb la modul cel mai serios. Daca investesc 15.000 euro cat as scoate intr-un an din minerit?
Pentru inceput poti calcula costul componentelor si in functie de puterea instalata consumul de energie!

#18
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 radionaive, on 27 decembrie 2015 - 20:20, said:

De ce vreau sa minez?
Nu este relavanta intrebarea ta, pe mine ma intereseaza cum.

Este cea mai relevantă întrebare! Dacă vrei să minezi monede virtuale în scop educativ ca să înțelegi cum funcționează sistemul, recomandarea mea este să te uiți la unul din cursurile online despre bitcoin și să nu te mai complici cu minatul. Dacă vrei să minezi monede virtuale ca să te îmbogățești rapid, atunci nu te mai obosi cu minatul, învață direct cum să faci speculă pe cursul euro/bitcoin.


 corectsunt, on 27 decembrie 2015 - 20:37, said:

Vb la modul cel mai serios. Daca investesc 15.000 euro cat as scoate intr-un an din minerit?
0 sau undeva puțin peste 0 dacă ai noroc. În lipsa unei cereri crescute de bitcoin (criza din Cipru) sau a unui avantaj competitiv (energie electrică ieftină), profitul din minat bitcoini va tinde întodeauna către 0.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate