Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Imagini pentru site

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Stiti vreo baza de imagini gratuite care sa poata fi folosite la construirea unui site?

#2
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
daca spui si ce gen de imagini, subiect,format,etc... o sa-ti spun de unde

#3
JImara

JImara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.11.2005
:) dilema incepatorului

exista www.sxc.hu (aici exista si poze cu licenta, dar mojoritatea sint mari si gratuite)
exista www.deviantart.com
exista Google images

Edited by JImara, 25 January 2006 - 11:46.


#4
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
http://www.blueverti...bluevertigo.htm

#5
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc pentru site-uri.
Am nevoie de orice fel de imagini (format pentru web, dar nu strica nici pentru print).
Cu goole images ideea e ca unele sunt copyright-tate si daca o sa le folosesc in constructia unui site nu vreau sa imi bata cineva obrazul ca i-am furat imaginile.
Ideea e ca daca stai sa faci tu pozele pentru site-urile pe care le construiesti dureaza mult prea mult.
Daca mai cunoaste cineva si alte site-uri ii sunt recunoscator daca le face cunoscute.
Pentru inceput, am nevoie de imagini pentru site-ul unei firme de tamplarie pvc (termopane). Dar ma intereseaza orice site cu fotografii gratuite.

Edited by denied, 25 January 2006 - 12:48.


#6
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
www.yotophoto.com

#7
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
www.freefoto.com/
daca ai rabdare sa cauti prin milioane de poze, iti trimit deseara un link de unde poti cumpara la un pret nu prea mare, o colectie de fotografii toate genurile.
pana la urma tot google ramane baza pt a gasi fotografii cu o tematica stricta.

Edited by cornelyu, 26 January 2006 - 06:32.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cornelyu: FreeFoto.com is the largest collection of free photographs for  private non-commercial use on the Internet.

pe www.yotophoto.com am observat că sunt multe de pe sxc.hu iar unele din cele care nu sunt de acolo nu sunt free :)

Edited by i0nutzb, 26 January 2006 - 10:43.


#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
www.alamy.com si poti sa vezi care poze sunt free si care nu. Baza de imagini e destul de mare (mai mare decat la getty sau inmagine)

#10
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
Hai sa fim seriosi, multi nici n-au auzit de romania, daramite sa-si mai ceara drepturile.De fapt tot ce este free pe net, cam este si pentru non comm use.Pana una alta eu inteleg prin non-commercial use, doar sa nu le iei de acolo ca sa le revinzi, atunci la ce ar folosi downloadul,doar ca sa casti gura la ele. iei frumusel pozele, modifici tonurile in Photoshop, iei din ele ce-ti trb, daca difera cu 30% gata copyrightul, se practica peste tot asta, poze 100% free nu prea gasesti, uite un site: www.environment-textures.com(numai in parte 100%free), altul : www.webdesign.org, dar sunt restranse ca tematica.
In cazul tau, daca voiai sa faci o treaba serioasa si profesionala, luai marca de termopane (Rehau, etc..), faceai o scrisoare oficiala catre firma producatoare, si puteai sa ai pozele moka, hires
uite-m-am uitat putin pe trocal.de, si pt fiecare sistem de ferestre se poate face download de catalog in format pdf, nicaieri nu scrie ca nu poti sa folosesti catalogul lor, din contra asta e si smenul, ca sa-si faca reclama si sa-i ajute pe cei care le promoveaza produsele.

Edited by cornelyu, 26 January 2006 - 13:12.


#11
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc tuturor pentru site-uri. Am gasit ce vroiam pentru site-ul cu termopane pe sxc.hu. Dar sigur le voi folosi si pe celelalte. cornelyu am cautat la firma producatoare de profile de pvc si nu aveau poze decat niste formate minuscule. E o firma austriaca nu prea mare cu un singur dealer in Romania de unde nu se poate lua nimic. Cat despre google, nu e vorba daca cineva ma va gasi sau nu si ma va lua de guler pentru ca i-am folosit poza. Principiul meu este ca din respect pentru fotograf sa nu folosesc o imagine fara permisiunea lui. Nu ma intereseaza prea mult legile. Nu vreau sa fur o imagine (din principiu, nu de frica). Iar legat de site-urile cu fotografii gratuite, prin faptul ca un fotograf isi publica acolo fotografiile eu inteleg permisiunea lui de a le folosi.
cornelyu am si eu o baza destul de mare de imagini (vreo 25-30 CD-uri) dar da-mi totusi link-ul ca nu stiu cand o sa am nevoie.

#12
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
uite aici..poate angajezi si vreo 10 sklavi sa caute.raman la ideea mea. google e baza. din link in link ajungi unde trebuie.m-am uitat pe toate linkurile date.un pro are nevoie de img la min 4000x6000px.sa fim seriosi, free n-o sa gasesti asa ceva.daca vrei sa lucrezi serios ia-ti o camera serioasa si fa-ti imaginile singur.

http://www.resursecg.t35.com
Post editat. 
Laudabila initiativa ta..dar chiar oferta respectiva se putea rezuma la un link (inactiv catre sursa). Ofertele comerciale si nu numai sint considerate spam. Krumel

Edited by Krumel, 24 July 2006 - 11:59.


#13
octtavyan

octtavyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdenied, on Jan 25 2006, 12:37, said:

Stiti vreo baza de imagini gratuite care sa poata fi folosite la construirea unui site?

www.studio25.ro
Link editat. Krumel

Edited by Krumel, 24 July 2006 - 12:00.


#14
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcornelyu, on Jan 27 2006, 00:27, said:

un pro are nevoie de img la min 4000x6000px.sa fim seriosi, free n-o sa gasesti asa ceva.

Cine zice ca e nevoie de rezolutie minima 4000x6000px pentru a fi profesional?????
Sper ca glumesti :)
Iar daca lucrezi in domeniu si erai serios cand ai scris asa ceva...

Sunt curios... pentru ce anume folosesti asa rezolutie? Faci site-uri pentru plasma diagonala 100cm?

Zicea odata cineva pe aici pe forum: "Un profesionist se descurca cu tot ce are la indemana. Din gunoaie se poate face arta"

#15
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdenied, on Jan 25 2006, 13:46, said:

Multumesc pentru site-uri.
Am nevoie de orice fel de imagini (format pentru web, dar nu strica nici pentru print).

Pentru inceput, am nevoie de imagini pentru site-ul unei firme de tamplarie pvc (termopane). Dar ma intereseaza orice site cu fotografii gratuite.

Aloooooo, mă bag și eu în vorbă pe la urmă. Deci dacă firma există și probabil și produce deja, nu era mai corect să mergi la ei cu un foto digital și să le pozezi exact gama de produse oferită? și apoi s-o explici detaliat în site, fiecare ce face, la ce e bună, etc. S-ar fi supărat băieții? nu te-ar fi lăsat să faci poze în incinta combinatului? sau clientu e de la sute km distanță și voi colaborați doar prin net.

Și ca să fac o analogie, dacă cei de la Dacia te-ar angaja să le faci un site cu noul lor model de mașină, tu neavînd poze cu respectivul automobil, ce faci? iei poze de pe net și pui la întîmplare imagini cu Fiaturi, WW, Skode?
Chiar nu înțeleg profesionalimul unora, dar important e că găsesc clienți.  :o
Și dacă tot cauți situri cu imagini la sac, văd că nu ți-o spus nimeni de http://pro.corbis.com/splash.aspx

Edited by Nigel, 30 July 2006 - 04:11.


#16
byrev

byrev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.12.2005
http://en.wikipedia....image_resources

Probabil cea mai mare lista cu siteuri care ofera poze gratis (sau aproape gratis ;) )

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu crezi ca a trecut ceva cam mult timp de la ultimul post pe acest topic? (1 an si 17 zile) -_-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate