Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Achizitie imprimanta magneti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adi_exe

adi_exe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2015
Buna ziua,
Doresc sa achizitionez o imprimanta ce intentionez sa o folosesc doar la crearea de poze magnetice de mici dimensiuni (6,5 x 9,5 cm)
Doresc sa stiu care ar fi imprimantele compatibile cu colile magnetice si care ar fi cea mai buna varinta privind consumul. Bugetul este de 1000 Lei.
Astept parerile dumneavoastrasi va multumesc anticipat.


#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Esti sigur ca vrei sa printezi pe foaie magnetica? (De asemenea, exista asa ceva pentru imprimanta?)

Eu am cumparat niste magneti flexibili A4 destul de ieftini.
Pur si simplu printezi pe foaie fotografica.

Coala magnetica se deslipeste de la celalalt capat si este lipicios.
Tai cu foarfeca dupa dimensiunile exacte, deslipesti, aplici fotografia, si voila...

Edited by AndyM, 20 December 2015 - 16:12.


#3
adi_exe

adi_exe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2015
Este o dilema si acest lucru. Sunt deschis la orice pareri, ce ma intereseaza este sa nu dureze prea mult procesul, si sa nu pierd foarte mult din materiale.


#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
se poate printa direct pe folie magnetica (de diverse grosimi) cu imprimante de mari dimensiuni, gen Roland, Epson etc. Ba pentru foliile destul de subtiri, imprimanta iti taie si pe contur (poate nu vrei sa stai sa tai de mana sau cu ghilotina doar forme dreptunghiulare sau patrate). Imprimantele astea pleaca de la 10.000 euro, deci ies din discutie pentru tine.

Varianta expusa mai sus e singura potrivita pentru bugetul tau. Adica lipesti coala adeziva pe folie magnetica. Desigur, daca vrei sa faci ceva profesionist, ar trebui sa folosesti coala de autocolant din aceea care se foloseste si la masini, eventual chiar laminata. Dar sa zicem ca sunt magneti, doar nu-i bagi in apa si nu o sa fie zgariati, deci merge si coala de hartie. Folia magnetica o iei de aici, iti alegi tu grosimea. Sau din alte locuri, unde gasesti mai ieftin.

Atentie! Intr-o imprimanta de 1000 lei (banuiesc ca foto) nu cred ca e cazul sa bagi folie magnetica. Nu sunt construite pentru asa ceva, nu cred ca au capacitatea sa "traga" folia magnetica, fiind mai grea ca o foaie de hartie.

Edited by Michidoo, 20 December 2015 - 21:10.


#5
adi_exe

adi_exe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2015
Dupa cateva ore de documentatii am descoperit ca exista magnetic inkjet paper, ce poate fi folosita doar pe imprimantele inkjet
( https://www.allmagne...t/printable.htm ). Inca consider acesta optiune, fiind foarte important pentru mine sa lucrez intr-un timp cat mai scurt.
Ceea ce ma intereseaza in mod deosebit este ce tip de imprimanta inkjet nu imi va oferii prea multe probleme.

#6
hobber

hobber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2014
Salutare,

Si eu sunt interesat de o solutie de printare rezidentiala pe folie magnetica foto de 0,4 mm grosime.
Am intrebat si in alte parti, vroiam sa folosim o imprimanta foto ca Epson L805 de exemplu, insa nu imi poate confirma nimeni daca poate printa pe folie magnetica foto direct.

Noi suntem importatori directi de folie magnetica si magneti, stiu ca foarte multi cumpara folie magnetica cu adeziv si isi printeaza separat imaginile pe folie foto, pe care apoi o lipesc (fie 10x15 cm sau A4 etc). Totusi, daca este posibila o optimizare sa printam direct foto atunci este binevenita.

Am reusit sa printam o data pe folie magnetica foto A4 cu o multifunctionala Canon c5030i, insa fiind un echipament in chirie nu vrem sa riscam sa il stricam.

Alte solutii stiti?

Cele bune,
Cristian

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
daca sunteti importatori, cred ca va permiteti si un Roland..."Concurenta" voasta de la Algernon pe asta printeaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate