Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Schiuri si clapari incepator.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DanielMarc

DanielMarc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.12.2015
Salu, doresc de anul acesta, sau in Ianuarie 2016 sa incep sa invat sa schiez. Ajunge doar pe o partie cum e a Vartop de exemplu. Sunt destul de aproape de Vartop. Ar fi ok in 1000 lei acestea? :
CLĂPARI SCHI WID 55 BĂRBAȚI WED'ZE
SCHIURI BOOST 300 WED'ZE

Edited by Adm, 18 December 2015 - 15:12.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E mai important sa iti cumperi corect schiurile si claparii, mai ales ca incepator, decat marca lor.

Vezi ca schiurile alea nu par a fi pt incepatori Posted Image


Adauga pe lista mosului: casca, ochelari, bluze si izmene atermice, polar, costum de schi (minim 10 000mm impermeabilitatea, ca sa nu se ude), manusi.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
O singura recomandare am....

Stai cu ei minim 15'' incaltat in magazin.
Nu ii cumpara online decat dupa ce i-ai probat.

Este extrem de deranjant sa te supere claparul daca nu este bine format.

Edited by Mihai_3, 18 December 2015 - 15:16.


#4
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
De cate ori ai de gand sa mergi pe partie, intr-un sezon? Nu te arunca direct la cumparat, mai bine inchiriezi o data, doua. Vezi daca te atrage sportul si dupa faci pasii catre achizitie.

Sa nu mai zic, ca daca mergi o data , de 2 ori pe an la schiat, nu prea are sens sa cumperi.

#5
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 Adm, on 18 decembrie 2015 - 15:08, said:

E mai important sa iti cumperi corect schiurile si claparii, mai ales ca incepator, decat marca lor.

Vezi ca schiurile alea nu par a fi pt incepatori Posted Image


Adauga pe lista mosului: casca, ochelari, bluze si izmene atermice, polar, costum de schi (minim 10 000mm impermeabilitatea, ca sa nu se ude), manusi.
Corect,mai adaug ceva pentru ca am fost recent in Decathlon si am luat una alta:
-casca=aprox 150 lei.
-ochelari=100-150 lei;
-bluze si izmene atermice=60 lei (bluza piele+pantalon) cele mai ieftine;
-polar= peste 70 lei;
-costum de schi=minim 1000 lei(pantalon+geaca);
-manusi=100 lei;

Mai adaug:
-sosete de schii,cam 50 lei,
-Cagula=30-50 lei;
-Crema protectie=15-20 lei;
-Un mic rucsac=minim150 lei;
-eventual camelback.

Preturile date sunt pentru produse entry-mid level,pentru profi cauta alte magazine la alte preturi(mult mai mari).

Am spart 2000 de lei in Decathlon in 3 zile fara sa imi dau seama pe ce s-au dus :D

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E bine ca la inceput, schiurile sa nu-ti depasesca inaltimea si sa fie mai late. Claparii se probeaza.
Legaturile sa fie reglate mai usor la inceput, sa-ti sara mai usor.

#7
DanielMarc

DanielMarc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.12.2015

 gozmyn, on 18 decembrie 2015 - 15:30, said:

De cate ori ai de gand sa mergi pe partie, intr-un sezon? Nu te arunca direct la cumparat, mai bine inchiriezi o data, doua. Vezi daca te atrage sportul si dupa faci pasii catre achizitie.

Sa nu mai zic, ca daca mergi o data , de 2 ori pe an la schiat, nu prea are sens sa cumperi.
Cam de 10 ori sa zic. Am mai incercat si in anii trecuti, dar nu mersesem pentru schi, doar cum eram in trecere, si ma opream cu colegii cateva ore. Am incaltat claparii si schiurile, si cu ajutorul unui instructor am ajuns sa pot merge in linie dreapta V. Si de atunci am prins virsusu` asta Posted Image .Deci anu` asta vreau sa merg special pt asta.

 alinmihai1, on 18 decembrie 2015 - 15:34, said:

Corect,mai adaug ceva pentru ca am fost recent in Decathlon si am luat una alta:
-casca=aprox 150 lei.
-ochelari=100-150 lei;
-bluze si izmene atermice=60 lei (bluza piele+pantalon) cele mai ieftine;
-polar= peste 70 lei;
-costum de schi=minim 1000 lei(pantalon+geaca);
-manusi=100 lei;
Mai adaug:
-sosete de schii,cam 50 lei,
-Cagula=30-50 lei;
-Crema protectie=15-20 lei;
-Un mic rucsac=minim150 lei;
-eventual camelback.
Preturile date sunt pentru produse entry-mid level,pentru profi cauta alte magazine la alte preturi(mult mai mari).
Am spart 2000 de lei in Decathlon in 3 zile fara sa imi dau seama pe ce s-au dus :D
Din Decathlon vreau sa le cumpar si eu. Sigur ca voi lua si echipament... obligatoriu casca si ochelari.

Edited by DanielMarc, 18 December 2015 - 15:39.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
sporturile de iarna sunt scumpe....
odata ca trebuie sa te duci intr-o anumita perioada si loc si pe de alta parte te vor costa o puzderie de bani urcarile
skilift-ul sau cabina/gondola.

Eu sunt plăcar Posted Image Cam 140 este pe zi sau 100 juma de zi...in general (in v. prahovei)
Daca te dai bine cobori si de 15-16 ori partia daca ai conditie fizica buna (depinde de partie !) Posted Image

Edited by Mihai_3, 18 December 2015 - 15:42.


#9
DanielMarc

DanielMarc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.12.2015
Stiti prin Alba Iulia ceva magazine dedicate acestui sport? Caut de cateva zile si nu gasesc...

#10
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 DanielMarc, on 18 decembrie 2015 - 15:36, said:

Cam de 10 ori sa zic. Am mai incercat si in anii trecuti, dar nu mersesem pentru schi, doar cum eram in trecere, si ma opream cu colegii cateva ore. Am incaltat claparii si schiurile, si cu ajutorul unui instructor am ajuns sa pot merge in linie dreapta V. Si de atunci am prins virsusu` asta Posted Image .Deci anu` asta vreau sa merg special pt asta.


Daca mergi de apropae 10 ori pe an, da, poti investi in cele necesare. Doar sa te documentezi foarte bine inainte sa cumperi, vorbeste cu baietii de pe forumul special pentru schiat. Nu de alta, dar daca il cumperi prost, trebuie sa-l schimbi, altfel te lasi de acest sport.

#11
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

 DanielMarc, on 18 decembrie 2015 - 15:06, said:

Salu, doresc de anul acesta, sau in Ianuarie 2016 sa incep sa invat sa schiez. Ajunge doar pe o partie cum e a Vartop de exemplu. Sunt destul de aproape de Vartop. Ar fi ok in 1000 lei acestea? :
CLĂPARI SCHI WID 55 BĂRBAȚI WED'ZE
SCHIURI BOOST 300 WED'ZE

Ceva mai jos in pagina.
Citeste primele pagini si vei fi edificat.

http://forum.softped...-ski-snowboard/

Personal eu te-as sfatui sa inchiriezi mai departe pana la nivelul intermediar, plus ca reparatiile echipamentului costa ceva. La partiile din Romania este inevitabil.

Edited by sil200, 21 December 2015 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate