Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

WiFi Calling la Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostColchonero, on 17 decembrie 2015 - 12:45, said:

si ip-ul wifi-ului ce spune?

Travellers should stop getting excited too. You won’t be able to take advantage of Wi-Fi calling when you’re abroad either.


Unul de pe forum avea IP pe UPC de Cehia sau altă țară. În acest caz va fi taxat pentru roaming? În acest caz, vor avea multe plângeri și trimiteri la origine.

View PostMihai_3, on 17 decembrie 2015 - 15:23, said:


Dracia de care vorbesc eu in #1 ar fi integrata in OS (Android/IOS) deci mult mai elegant decat ce are DIGI.
De fapt, Gigi e mai șmecher, pur teoretic, pentru că aplicația aia merge indiferent ce cartelă ai în telefon. Practic, aplicația aia e o varză murată, la cum merge.

View PostColchonero, on 17 decembrie 2015 - 16:19, said:


nu trebuie sa aiba versiunea firmware de la ORO.
Nu spune pe site, dar utilizatorii asta spun. În fine, la americani se poate să meargă pe zeci de telefoane. La noi doar pe 2, doar cu steluțe și doar joi.

#38
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postbenis, on 17 decembrie 2015 - 16:42, said:

Unul de pe forum avea IP pe UPC de Cehia sau altă țară. În acest caz va fi taxat pentru roaming? În acest caz, vor avea multe plângeri și trimiteri la origine.


De fapt, Gigi e mai șmecher, pur teoretic, pentru că aplicația aia merge indiferent ce cartelă ai în telefon. Practic, aplicația aia e o varză murată, la cum merge.

Nu, nu va fi taxat ptr roaming, din start WiFI Calling nu merge in roaming,  aluia nu o sa ii mearga WiFi Calling cel mai probabil. Nu poti impaca si capra si varza ...

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Păi bun, eu în locul lui aș sta pe ei doar cu sesizări la ANPC. Păi ce vină am eu ca am IP de Honolulu?

Oricum, eu o să rămân pe Voip de la terți, constat că toate chestiile astea frumos împachetate de operatori sunt un mare rahat în fond și la urma urmei.

Edited by benis, 17 December 2015 - 16:47.


#40
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
topicul fusese deschis in ideea ca la orange se poate mokangeala, iar la vdf nu. realitatea e cu totul alta, cum bine zici cu stelute si doar joi.
insa prefer nelimitatul romanesc la 5e decat vowifi strain in abonamente de 30e unde se plateste si conectarea, si minutul si cu net de rahat.

Edited by Colchonero, 17 December 2015 - 16:53.


#41
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostColchonero, on 17 decembrie 2015 - 16:19, said:

nu am spus ca ar fi aplicatie dedicata. am spus doar ca serviciul NU este valabil pt orice telefon, decat cele setate de operator in sistem, si anume doua.
nu trebuie sa aiba versiunea firmware de la ORO.

Eu ii raspunsesem lui @aquadig
Telefoanele trebuie sa aiba ultimul firmware de la ORO ca sa le mearga WiFi calling la ORO. Pe langa firmware au setari specifice operatorului ptr serviciul asta.

#42
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013

View PostSethNY, on 17 decembrie 2015 - 16:52, said:


Eu ii raspunsesem lui @aquadig
Telefoanele trebuie sa aiba ultimul firmware de la ORO ca sa le mearga WiFi calling la ORO. Pe langa firmware au setari specifice operatorului ptr serviciul asta.
scuze ca m-am bagat in discutie, dar pe site nu exista cerinta de a avea ultimul firmware ORO, deci nu functioneaza doar pe galaxy s6 branduite ORO.

#43
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cred ca topicul a fost deschis in ideea ca Orange mai face progrese tehnologice, iar Vodafone sta pe loc. WiFiCaling si VoLTE sunt ultimele gaselnite acum.

WiFi Calling e in avantajul in primul rand al operatorului, ca mai elibereaza resurse radio. Eventual ar putea oferi voce la pret mai mic ptr cei care folosesc WiFi.
Ptr utilizatori e avantajos ptr cei ce nu au semnal deloc pe unde stau, daca or fi si deastia. Sau cei care au doar 2G si vor sa vorbeasca la calitate HD.  Dezavantaj ar fi ca nu prea poti controla legatura dintre routerul tau WiFi si gatewayul Orange deci pot fi probleme majore de calitate.

View PostColchonero, on 17 decembrie 2015 - 16:56, said:

scuze ca m-am bagat in discutie, dar pe site nu exista cerinta de a avea ultimul firmware ORO, deci nu functioneaza doar pe galaxy s6 branduite ORO.
Incearca tu cu alte telefoane si ne spui daca merge :) .  Or fi ei mai neclari ptr tine, insa merge doar cu S6 sau S6 Edge cu ultima versiune de la ORO si cu VoLTE activat in retea. + activare de WiFi Calling.

View Postbenis, on 17 decembrie 2015 - 16:44, said:

. În fine, la americani se poate să meargă pe zeci de telefoane. La noi doar pe 2, doar cu steluțe și doar joi.

De ce nu compari cu retelele din Europa, unde Orange Ro cred ca e prima retea care are si WiFi Calling si VoLTE in acelasi timp.
Si alte retele, de ex Vodafone Germania au lansat serviciul cu un singur model (Samsung S5) ptr f multe luni si gradual au adus si alte telefoane. E normal sa fie asa pana se mai maturizeaza reteaua si se testeaza telefoanele noi.

#44
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
nu am nici orange, nici samsung si nici interes pentru acest serviciu. si cred ca am discutat deja prea mult pentru nimic.

#45
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salutare,

Momentan Vodafone nu are disponibil acest serviciu . Daca va fi disponibil in viitor, vom anunta pe toate canalele de comunicare.

Multumesc!

#46
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View PostVodafone, on 19 decembrie 2015 - 13:32, said:

Salutare,

Momentan Vodafone nu are disponibil acest serviciu . Daca va fi disponibil in viitor, vom anunta pe toate canalele de comunicare.

Multumesc!


Vodafone,

Speram sa fie disponibil comercial, nu cum ati facut cu VoLTE: https://www.vodafone...prin-call-plus/

Asa a fost si la LTE... mai intai trambite ca ati lansat pe hartie.... cand vroia clientul servicii... nu avem comercial.

#47
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
de atata apar de vreme si tehenologiile noi stagneaza la vodafone...
In timp ce altii chiar au acoperit romania ei nu au fost capabili sa treaca de la GPRS la EDGE.....
Deasemenea, fac multe promisiuni insa foarte putin si foarte greu sunt implementate la nivel national.


de vreme buna deja exista VoLTE .... voda stagneaza !
Acum a aparut si WiFi Calling... vodafone din nou stagneaza.

Un singur lucru nu stagneaza ! PRETURILE ... alea intotdeauna cresc.
Limitele sunt puse tot mai jos astfel incat sa cumperi cat mai mult cu putinta.

#48
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostSethNY, on 17 decembrie 2015 - 16:45, said:

din start WiFI Calling nu merge in roaming

Deci singurul rost al acestei tehnologii este de a scuti operatorii de a face densificare in orase (pentru acoperire indoor)? Zero beneficii pentru clienti.

#49
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
WiFi Calling nu merge acum in roaming la ORO, oricum e in teste. Ca si tehnologie, evident ca poate sa functioneze in Roaming, unii operatori folosesc asta deja.
Beneficiile initiale sunt ptr cei ce au semnal slab unde locuiesc. Ar fi mult mai tentant daca o sa se poata folosi in roaming la acelasi pret cu national sau daca operatorul ar oferi WiFi Calling la pret mai mic decat pretul apelurilor normale. Sa vedem ce ofera in final si operatorii nostri ca sa-ti prosteasca clientii sa foloseasca WiFi Calling.

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMihai_3, on 21 decembrie 2015 - 10:33, said:


Un singur lucru nu stagneaza ! PRETURILE ... alea intotdeauna cresc.


Se poate si sa scada, noroc cu UE :
https://ec.europa.eu...roaming-tariffs

#51
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005

View PostVodafone, on 19 decembrie 2015 - 13:32, said:

Salutare,

Momentan Vodafone nu are disponibil acest serviciu . Daca va fi disponibil in viitor, vom anunta pe toate canalele de comunicare.

Multumesc!


Any news? :-)

#52
mariusastel

mariusastel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2014
apel wi-fi.este foarte util.eu am acest serviciu activat pe orange.calitatea scazuta a semnalului din zona unde locuiesc este destul de bine inlocuita de acest serviciu.cine nu are retea wifi acasa in zilele noastre?de cand a aparut acest serviciu este mult mai bine,am schimbat chiar si telefonul pentru a avea acest serviciu.petru cei care nu stiu despre ce este vorba mai bina sa-si tina parerile pentru ei.acest serviciu nu are nici un cost suplimentar,singura diferenta este ca accesul in retea se face cu ajutorul internetului.calitatea convorbirilor este excelenta.

Edited by mariusastel, 13 November 2018 - 09:38.


#53
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
https://www.vodafone.ro/volte

#54
cata007

cata007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 01.03.2006
În roaming va merge apel wifi? Eu sunt în Spania, și îmi merge doar digi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate