Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Xiaomi Mi5

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5334 replies to this topic

#4105
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
cartela orange pre pay , am activat  volte din meniul telefonului dar imi afiseaza doar 4g. Volte nu am vazut niciodata

#4106
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
Măi, în urma experienței cu telefoane "dă firmă" care au costat un rinichi donat și ceva măduvă, am trecut la chinezării și nu îmi pare rău.

Anul trecut în martie mi-am cumpărat un xiaomi redmi note 2 care mi-a servit cu sfințenie până luna trecută când l-am vândut!!!
L-am vândut pentru că era prea mare, nu avea senzor de amprentă și SOT era cam mic (3-4 ore). Și că să fiu sincer am vrut un flag-ship. Știu că MI5 nu mai era flag-ship la data achiziției, dar în urmă cu un an era.
Telefonul funcționează bine mersi și la noul proprietar.

Mi5-ul îl am de o lună, poate 2 (nu mai țin minte precis) și la ce omor și uciganie își ia, de achită excelent de sarcini. Poate că o să cadă în juma de an, dar cel mai probabil nu, însă chiar și dacă e să pice, raportat la un telefon de firmă (rinichiul donat) și-a făcut banii.

Știu că în piață sunt chinezării mai performante, iar în perioada asta chinejii lansează telefoane cu snapdragon 835, dar cel puțin un an de zile am de gând să țin telefonul ăsta, din multe motive (performanță, uix, baterie, update-uri, fiabilitate, luminozitate, foto și filmări cel puțin decente, etc.)
La anul pe vremea asta ... oi mai vedea, însă nu mă săgeată să fiu parte din eșantionul de utilizatori care ... după ce că plătește și niște mulți bani pe un model nou, mai și descoperă tot felul de bug-uri și/sau disfuncționalități, așa că mă gândesc că voi cumpăra un model care a avut timp să se "maturizeze".

#4107
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Mai donează un rinichi! Cel puțin rămâi fără nici unul, dar ai flagshipul! :D
Legat de volte, degeaba are dacă nu este agreat de Orange. Au o listă mică de telefoane capabile volte și mi5 nu este printre ele.
https://www.orange.r...ologii/apel-4g/

#4108
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postgeo579, on 27 martie 2017 - 18:05, said:

Eu nu am probleme de genul cu mi5 si nici cu celelalte telefoane xiaomi nu am avut.
Confirm.

#4109
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcatalinudr, on 27 martie 2017 - 19:43, said:

Cum iti poti da seama ca funcČ›ionează volte?
Trebuie sa ai 4g ca sa funcționeze?

La apeluri pe orange imi apare HD, dar nu am 4g lipsa banda 20 x(


Salut,
Pentru a functiona acest serviciu este necesar sa ai SIM 4G, telefon compatibil, optiune sau abonament ce iti ofera acces la aceasta tehnologie si sa te afli in aria de acoperire.
Daca vrei sa verificam si noi contul tau, te asteptam cu numarul de telefon, in sectiunea de mesaje private.
O zi buna,
Orange Helper

#4110
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Prin telefon compatibil se intelege telefon cumparat de la Orange branduit si blocat in reteaua orange la preturi alese si fixate de orange. Eu zic sa mai trageti ochiul si la concurenta

#4111
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Am urmatoarea nelamurire la un  Mi5 (desi cred ca e valabil la orice telefon cu android):
Apas butonul on , se aprinde ecranul dar telefonul este blocat (asteapta sa introduc parola sau sa citeasca  amprenta). In aceasta stare daca apas lung pe butonul de on/off pot intra in men-ul de on/off, reboot etc. Am patit sa inchid telefonul in buzunar sau sa-l introduc (involuntar in modul fastboot).
Exista vreo varianta , aplicatie setare prin care sa nu mai pot accesa menul de on/off la apasarea lunga. Practic daca in buzunar se apasa de doua ori butonul de on/off sunt sanse mari sa-l inchid sau sa-l restartez.

#4112
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
E fix exact acelasi lucru cu: "Mentineti viteza corespunzatoare evitarii incidentelor in trafic" ... adica cat? 10? 15? 20? .. pt mine corespunzator poate fi 100...

Ar fi interesant sa explice ce inseamna prin: telefon compatibil. In India MI5 VOLTE este folosit cu succes. Acelasi brand, acelasi telefon, acelasi soft... acolo merge VOLTE.. aici nu.


In alta ordine de idei...

review interesant la camerele foto si camerele de pe smartphone-uri: https://www.dxomark....in-bright-light

View Postzet105, on 28 martie 2017 - 15:49, said:

Am urmatoarea nelamurire la un  Mi5 (desi cred ca e valabil la orice telefon cu android):
Apas butonul on , se aprinde ecranul dar telefonul este blocat (asteapta sa introduc parola sau sa citeasca  amprenta). In aceasta stare daca apas lung pe butonul de on/off pot intra in men-ul de on/off, reboot etc. Am patit sa inchid telefonul in buzunar sau sa-l introduc (involuntar in modul fastboot).
Exista vreo varianta , aplicatie setare prin care sa nu mai pot accesa menul de on/off la apasarea lunga. Practic daca in buzunar se apasa de doua ori butonul de on/off sunt sanse mari sa-l inchid sau sa-l restartez.

NU exista.. decat sa schimbi buzunarul.. sau modul cum il introduci in buzunar. :)

#4113
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Am sa-l introduc in buzunar pe lat, perpendicular pe picior. Am citit cu multe pagini in urma ca in acest mod il protejez sa se indoaie =)))))))))))))))))))

#4114
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Eu unu prefer sa se restarteze din cand in cand... decat pete galbene pe ecran ... perpendiculare pe directia de folosire.  Posted Image

Edited by gtiu, 28 March 2017 - 16:31.


#4115
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Poate sunteti curiosi:))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OgIQz68Lo8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi aduce aminte de pantofii lucrati manual Posted Image)

Si la xiaomi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FGE6l8pcpms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zet105, 29 March 2017 - 08:40.


#4116
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Foloseste careva Mi Cloud? Pe telefon imi vede backupul dar nu face backup si pe site https://i.mi.com

Edited by Slay, 29 March 2017 - 08:46.


#4117
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Bine ma... tu compari Xiaomi care le face la Foxconn (unde se asambleaza branduri celebre) ... cu UMI sau alte marci?! :)

#4118
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

View PostSlay, on 29 martie 2017 - 08:45, said:

Foloseste careva Mi Cloud? Pe telefon imi vede backupul dar nu face backup si pe site https://i.mi.com

Eu folosesc mi backup dar nu inteleg ce anume nu iti face pe site.
Eu pe site vad doar cat spatiu mai am liber, cat este ocupat, cat este ocupat de foto, mesaje si back up dar nu am posibilitatea sa sterg sau sa adaug ceva. Administrarea spatiului , gen delete, new backup cred ca se face doar de pe telefon. Cel putin asa am dedus eu...

View Postgtiu, on 29 martie 2017 - 08:45, said:

Bine ma... tu compari Xiaomi care le face la Foxconn (unde se asambleaza branduri celebre) ... cu UMI sau alte marci?! Posted Image

Pentru unii "toate este chinezarii" =))

#4119
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Nu-mi arata nimic pe site, 0 din 5GB folositi. Daca intru in Contacts, Gallery etc nu e nimic salvat.
Daca intru de pe telefon imi zice ca am un backup facut.

Edited by Slay, 29 March 2017 - 10:45.


#4120
marianbc29

marianbc29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.12.2016
- sters -

Edited by marianbc29, 29 March 2017 - 13:03.


#4121
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
0 din 5gb eu înțeleg că ai tot spațiul ocupat.Intra in cont de pe telefon și mai șterge din back-upuri. Probabil și -a tot făcut back-up până s-a umplut spațiul alocat.De pe calculator nu poți administra spațiul.Sau cel puțin eu nu am găsit

#4122
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Nu e ocupat cu nimic. Scrie 0 din 5 GB folositi. Tu daca intri pe https://i.mi.com gasesti acolo contactele, pozele si ce mai e pe acolo salvate sau nu?
De exemplu cum intri pe google drive si gasesti acolo toate fisierele la care ai facut backup.
Si ce mai e  enervant e ca uneori zice ca trebuie sa-mi verifice contul si trebuie sa-mi trimita un SMS pe telefon care e taxat cu 0,12 centi.

Edited by Slay, 29 March 2017 - 15:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate