Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Windows 2003 DNS problem ( cred )

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
Salut,

problema este cam asa:
Se da un domeniu sub un 2003 server cu Active Directory.
De asemenea DC-ul este si server de DNS, DHCP, WINS pentru reteaua respectiva.
Problema este ca nu prea mi se updateaza DNS-urile la intrarea/iesirea unor calculatoare in retea.
Serverul de DHCP este configurat sa fac lease la 8H.In WINS se updateaza bine ip-urile luate de pe DHCP.
In DNS,nu prea.Ori sunt pastrate alte IP-uri de la sesiuni anterioare, ori pur si simplu nu apar.Statiile caroara li se intampla acest lucru sunat aleatoare, deci exclud proasta configurare a statiilor.
Tin sa mentionez ca nu prea am configurat cine stie ce la serverul de DNS in 2003 pana acum, preferand concurenta ( NIX ).Ce anume sa verific ca nu stiu exact de unde sa ma apuc.
Multzam.

#2
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View Postjosephro, on Jan 24 2006, 22:38, said:

Salut,

problema este cam asa:
Se da un domeniu sub un 2003 server cu Active Directory.
De asemenea DC-ul este si server de DNS, DHCP, WINS pentru reteaua respectiva.
Problema este ca nu prea mi se updateaza DNS-urile la intrarea/iesirea unor calculatoare in retea.
Serverul de DHCP este configurat sa fac lease la 8H.In WINS se updateaza bine ip-urile luate de pe DHCP.
In DNS,nu prea.Ori sunt pastrate alte IP-uri de la sesiuni anterioare, ori pur si simplu nu apar.Statiile caroara li se intampla acest lucru sunat aleatoare, deci exclud proasta configurare a statiilor.
Tin sa mentionez ca nu prea am configurat cine stie ce la serverul de DNS in 2003 pana acum, preferand concurenta ( NIX ).Ce anume sa verific ca nu stiu exact de unde sa ma apuc.
Multzam.
1. Microsoft recomanda sa nu instalezi DHCP server pe domain controler daca vrei sa faci DDNS update ci pe un alt server membru.

2. Daca totusi nu se poate sa folosesti un alt server membru, trebuie sa folosesti secure DDNS update
- configurarea zonelor numai cu secure DDNS update
- autorizarea unui account dedicat in AD astfel incat update'ul sa se faca numai pe acesta

Succes

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
1. la DHCP, Scope-Properties:

- Enable DNS dynamic updates ... + Always update DNS A and PTR records
- Dynamically update DNS A and PTR records for DHCP clients that do not request updates
- Discard A and PTR records when lease is deleted - checked

2. Verifica proprietatile zonei de Forward Lookup. Daca este AD integrated si ai bifa pusa pe Secure only la Dynamic Updates atunci ai nevoie sa adaugi serverul de DHCP in grupul de DNSUpdateProxy.

3. Nu uita sa setezi Aging/Scavenging pentru zona de DNS ca sa scapi de stale records. In principiu depinde de dinamismul retelei (cate compuri noi intra/parasesc reteaua zilnic).

spor

later_edit: acum am vazut ca e vorba de un DC ... ignora punctul 2, are deja toate permisiunile necesare. Singura problema este daca vrei sa folosesti secure updates, deoarece are automat permisiuni pentru toate inregistrarile existente.

Edited by PreTXT, 25 January 2006 - 10:27.


#4
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005
If DHCP will perform DNS dynamic updates, do not install it on a domain controller. Instead, install DHCP on a member server. When DHCP is installed on a domain controller and is configured to perform dynamic updates on behalf of clients in DNS zones that are configured to allow only secure dynamic update, specify a user account to update the DNS records. For more information about installing DHCP, see "Checklist: Installing a DHCP server" in Help and Support Center for Windows Server 2003.

http://www.microsoft...abce61c77e.mspx

#5
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View Postk33, on Jan 25 2006, 10:33, said:

If DHCP will perform DNS dynamic updates, do not install it on a domain controller. Instead, install DHCP on a member server. When DHCP is installed on a domain controller and is configured to perform dynamic updates on behalf of clients in DNS zones that are configured to allow only secure dynamic update, specify a user account to update the DNS records. For more information about installing DHCP, see "Checklist: Installing a DHCP server" in Help and Support Center for Windows Server 2003.

http://www.microsoft...abce61c77e.mspx

yeap, corect .. ceva info mai gasesti si aici:
http://support.micro...kb;en-us;816592

personal, am preferat sa separ infrastructura de DNS unde era posibil si sa evit replicarile AD pe zone integrate de DNS .... aici mai depinde si de dependenta DNS pentru alte servicii de retea.

#6
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
Scuze ca nu verificat rapid cele spuse de voi dar nu am fost la munca :D
Buuun.

Sa revenim....

DNS serverul este configurat cum s-a precizat in howto-urile din linkurile voastre.
Problema este asa :

Sa presupunem ca bag in DNS manual un nou host A.Dupa ce l-am bagat si dat refresh la DNS testez sa zicem de pe un client din retea.Nu functioneaza pingul catre hostul respectiv.
Apoi, dau un ipconfig /flushdns si ipconfig /renew si merge.
Merge ce merge ... 1 ora, 2 ore ..si moare ...facem faza de mai sus..functioneaza ....
Unde sa ma uit ?


Later : daca dau un nslookup catre hostul care nu este ping-uit la un moment dat este rezolvat de catre DNS.Acest lucru il fac de pe client.

Edited by josephro, 31 January 2006 - 14:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate