Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Netflix România

* * * * - 24 votes
  • Please log in to reply
14288 replies to this topic

#7345
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdanyel61, on 08 martie 2019 - 07:43, said:

"The Hard Way" - film facut in Romania
https://www.imdb.com...4/?ref_=nv_sr_2
Ce ma uimit este faptul ca toata lumea vorbeste engleza. Eu nu sunt din Bucuresti, e posibil ca limba oficiala sa fie aici engleza ?
Lasa ca au vorbit Madalina Anea si Andreea Diac. Sau nu? Oricum au dat bine pe sticla.
Daca vrei sa vezi pe Netflix film facut in Romania cu o romgleza potrivita iti recomand Love by design https://www.imdb.com...2/?ref_=nv_sr_1
A fost meserie, sa vezi pe una cum intreaba ceva in engleza si tataie raspunde in romana...

#7346
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Ma uit la The Kingdom si in scena de la min 15, cand il tortureaza pe irakian, discutia e in limba lor dar netradusa in romaneste. Daca vrei sa intelegi ce zic irakienii trebuie sa schimbi titrarea in engleza...

#7347
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005

View PostLensFlare, on 28 februarie 2019 - 21:48, said:

In caz ca v-a placut noul serial "romanesc" Vlad de pe Pro TV si nu aveti rabdare sa vedeti un episod pe saptamana atunci trebuie sa stiti ca e deja disponibil (complet) pe Netflix, se numeste Ezel si este turcesc. Vlad este doar o copie 99% a Ezel (poveste, actiune, personaje), restul de 1% este reprezentat de adaptarea in romana a acestuia.
Dati dracu turcii astia. Sunt sigur, ca de fapt este exact invers. Ei au copiat protv-ul.Posted Image

#7348
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdanyel61, on 08 martie 2019 - 07:43, said:

"The Hard Way" - film facut in Romania
https://www.imdb.com...4/?ref_=nv_sr_2
Ce ma uimit este faptul ca toata lumea vorbeste engleza. Eu nu sunt din Bucuresti, e posibil ca limba oficiala sa fie aici engleza ?
Ai vazut filmul K-19? Toti rusii  vorbesc engleza.

Edited by tiestodj20, 09 March 2019 - 09:11.


#7349
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 10.04.2009
@LensFlare

care la randul sau (Ezel) a fost creat dupa Contele de Monte Cristo (ambele seriale au la baza aceeasi poveste a lui Edmond Dantes) Posted Image

#7350
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
@beavis03, una e sa se bazeze pe o carte si alta e sa aiba exact aceeasi actiune, cadre, dialog etc.

#7351
TresTiii

TresTiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua, pe acest mini pc cu android este disponibil netflixu? "
Mini PC cu Android PNI MK06 de la Rikomagic " ?



#7352
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,035
  • Înscris: 08.08.2002
Este o pocnitoare cu 1GB de RAM si Android 5 pe care in cel mai fericit caz merge stream SD de pe Netflix ... pe scurt nu e device pt. Netflix. Daca vrei ceva ieftin alege un Chromecast (dar depinzi de telefon) sau Amazon FireTV Stick sau ceva mai scump la noi Xiaomi MiBox S.

#7353
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
Până la sfârșitul lunii vor ieși o mulțime de seriale și documentare BBC, precum Planet Earth, Blue Planet, The Musketeers și Doctor Who. Iese și Drop Dead Diva.

#7354
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007

View Postdanyel61, on 08 martie 2019 - 07:43, said:

"The Hard Way" - film facut in Romania
https://www.imdb.com...4/?ref_=nv_sr_2
Ce ma uimit este faptul ca toata lumea vorbeste engleza. Eu nu sunt din Bucuresti, e posibil ca limba oficiala sa fie aici engleza ?
presupun ca si tu o cunosti, probabil mai bine chiar decat romana? pentru ca ma uimeste sa vad lipsa cratimei in comentariul tau!

#7355
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

View PostAidenIrish, on 10 martie 2019 - 10:28, said:

Până la sfârșitul lunii vor ieși o mulțime de seriale și documentare BBC, precum Planet Earth, Blue Planet, The Musketeers și Doctor Who. Iese și Drop Dead Diva.
De unde ies? Că Dr Who nici nu e la noi...

#7356
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
Așa apărarea pe Unogs.

#7357
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
De oprit sharingul nu au cum pt.ca daca eu am abonament pe 4 dispozitive, poate am doua case cu doua adrese diferite si implicit IP-uri diferite, astfel ca ei nu pot face distinctie daca sunt ale mele sau le-am impartit cu altcineva. In plus daca ar face asta inseamna ca nu mai poti viziona nici pe mobil(cu net-ul retelei).....

#7358
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Daca vor sa opreasca sharingul, n-au decat sa faca abonamente individuale de 3 euroi. Concurenta principala din Romania a redus pretul, de la 19,99 lei la 2,99 euroi, pentru 2 "vizualizatori" concomitent.

#7359
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
Prima parte am spus-o și eu acum câteva săptămâni. Și, oricum, dacă tot te lasă să te conectezi pe 4 dispozitive e normal să nu te conectezi tu simultan pe toate.

În plus, pe Facebook ei au gluma aia cu ce înseamnă să fii în Netflix Zone... Adică să rămâi în relații bune cu fostul pentru a avea în continuare acces la NF. Cumva ei încurajează sharing ul prin politica de abonamente și de marketing.

Dacă vor să stopeze sharing-ul, atunci să te lase să te conectezi la un singur dispozitiv și să scadă prețul... Gen 5 euro SD, 6,50 euro HD și 8 euro UHD.

Edited by AidenIrish, 11 March 2019 - 10:53.


#7360
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,626
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ce ma uimit este faptul ca toata lumea vorbeste engleza. Eu nu sunt din Bucuresti, e posibil ca limba oficiala sa fie aici engleza ?   
Nu e film romanesc. E doar turnat in Romania. Actorii principali sunt straini, ai nostri mai mult figuratie.

Deci e perfect normal.
Foarte multe filme straine au fost turnate in Romania, ptr ca este mai ieftin. Si-au adus actori, regizori, scenaristi - cu totul - aici doar filmarea si figurantii.
De ce sa vorbeasca romaneste cand nu este un film romanesc ?

Si... da in Bucuresti se vorbeste si engleza. Romanul e poliglot.

#7361
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
Da, românul chiar știe engleză... Nu perfect, dar cât să se înțeleagă cu un străin. Pe oriunde am fost și au existat străini, s-a găsit cel puțin un angajat care să știe engleză. Până și la shaormerie am întâlnit o situație similară.

La polul opus sunt bulgarii... Doar 2 vorbitori de engleză (proprietarii airbnb-ului) am întâlnit vara trecută acolo. Am fost la restaurant destul de fancy unde nimeni nu vorbea engleză, arătam pe meniu ce vreau și cu degetele câte porții.

#7362
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

View PostAidenIrish, on 11 martie 2019 - 10:55, said:

Da, românul chiar știe engleză... Nu perfect, dar cât să se înțeleagă cu un străin. Pe oriunde am fost și au existat străini, s-a găsit cel puțin un angajat care să știe engleză. Până și la shaormerie am întâlnit o situație similară.

Daca imi spui ca si acasa, in timpul liber, cand nu sunt straini prin preajma ca sa-i auda, toti din casa, de la cel cu tata-n gura, pan' la cel cu barba sura vorbesc engleza intre ei, ma dau batut.
Eu nu m-am revoltat din faptul ca sunt destui romani care stiu engleza, deoarece sunt constient de asta. M-am revoltat ca toti romanii din film, vorbesc si acasa, intre ei, intre toti membrii familiei, engleza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate