Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Microferma prepelite, fonduri, inceputurile afacerii

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Eu cunosc procedura pt ca a aplicat varu pt 141 pt apicultura , dar nu pot spune pt ca nu-i tot una.
    Daca poti sa le iei banii e f bine dar ai si obligatii fata de ei si multe avize de obtinut. Firma de consultanta trebuie sa-ti puna la dispozitie toate informatiile .

    Cu alte cuvinte te ia la intrebari si vede daca te poti incadra.Altfel nu pot face nici ei dosar , deci e gratis sa te puna in tema si te ajuta si cu aprobari pe parcurs ca altfel nu te prind de client.
Avantajul tau e ca ei au filiera facuta peste tot si nu dureaza aprobarile si ai sanse sporite sa le obtii.

#20
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 tibi_filip, on 06 decembrie 2015 - 20:44, said:

Multumesc, @unucelalalt!
Ma voi interesa si voi afla in amanunt conditiile, actele si demersul pentru a incepe o mica afacere, apoi le voi impartasi si cu voi. Astept in continuare informatii de la cei care s-au confruntat cu situatia dintre vis si realitate. Multumesc!
Daca vrei te pun in legatura cu cineva care se ocupa de prepelite, e din Ardeal, de langa Cluj.
Acea familie a mai ajutat si pe alte persoane/familii ca si acele persoane/familii sa isi poata incepe o mica afacere cu
prepelite. Ce zici te bagi? Posted Image

Acea familie are habar si de unele chestii cu fonduri europene si de accesibilitatea/inaccesabilitatea acelor fonduri!

Un P.M. cu datele tale reale si te pun "pe felie" Posted Image !

Edited by Teophileos, 06 December 2015 - 21:32.


#21
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 tibi_filip, on 06 decembrie 2015 - 19:59, said:

@tiomarami:
Cat despre gainat si mirosit, pe bune?
Ai impresia ca mirosul nu pleaca din curtea ta ?
Sigur vei gasi un vecin cu nasul putin mai subtire, care stie sa depuna o plingere .
Sa vedem atunci daca mai arunci gainatul in curte .

#22
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Daca in loc de prepelite te-ai fi gandit la o ciupercarie te puteam ajuta si eu cu o constructie mare dezactivata de vreo 20/12m. mai ales ca ai locatia prin vest.Eu locuiesc langa Timisoara.Oricum cu ciupercile e mai usor de trait ca nu cer papa...

#23
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
@tiomarami - Unde locuiesc eu mai e un singur vecin cu care ma cunosc de cand m-am cunoscut. Dejectiile sunt ultima mea grija...am ce face cu ele.

@unucelalalt - Ma gandesc ca ai obligatii si trebuie sa justifici, demonstrezi, inapoiezi suma ce ai obtinut-o. Asta nu e o problema pentru ca banii vreau sa-i investesc in materiale si furaje de cea mai buna calitate pentru a avea prepelite sanatoase.

@Teophileos - Accept orice provocare!

@Arayan - Tot in Timisoara imi fac si eu veacul, urmand in primavara pe langa Timisoara. Chestia e ca nu prea dispun de spatiu, maxim ceva de 10L x 8l... La ciupercarie nu m-am gandit niciodata, sunt chitit pe prepelite, dar...nu refuz informatii despre nimic ce mi-ar permite sa ma ocup si sa dezvolt o afacere.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 03.02.2007

 tibi_filip, on 06 decembrie 2015 - 20:22, said:

Daca va merge treaba, cel mai sigur nu voi mai cere fonduri, pentru ca as avea din ce sa platesc banca.

Păi nu ți-ar prinde mai bine să o faci gratis? Dacă vin și fondurile, cu atât mai bine!

Edited by Digix, 06 December 2015 - 23:41.


#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru prepelite nu-ti trebuie spatiu mare si sunt destul de usor de intretinut... ti-am zis... marea si reala problema este sa-ti desfaci produsele...
toti producatorii se lauda ca vand in draci... eu personal, de cand bat supermarketurile, nu stiu daca am vazut de mai mult de 3 ori oua de prepelita la cineva in căruț... nu stiu cui le vand :)
cu fondurile ti-am zis... ca sa incepi (pe vorbe) nu-ti da nimeni... trebuie sa ai si tu ceva... sa pui ceva la bataie... terenul, spatiul, tractoarele, etc
fondurile vin etapizat si conditionat... de al an la an trebuie sa indeplinesti niste criterii (de dezvoltare)
fondurile sunt gratis :) nu le mai dai inapoi... deci sunt de preferat bancii...

#26
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
@Digix - Corect! As putea lasa pana si banca deoparte si sa incep cu 50 de capete, ce scot din ele in fiecare luna sa investesc in alta cusca+prepelite+furaj... Asta era planul initial, apoi m-am gandit ca pot incepe cu mai multe dar s-au bagat banii in discutie si au urmat intrebarile despre fondurile de care tot aud.

@Nero-d - Asta am observat si eu, ca din supermarket nu prea se cumpara. Asa ca, de ce sa le vand supermarket-urilor la un pret bun pentru ele cand le pot vinde eu oamenilor la un pret bun pentru mine si sa-si permita oricine sa cumpere, fiind impacat de faptul ca nu raman cu gaura si ca oamenii vor fi mai sanatosi ? Cred ca e ok daca incep cu rude/cunostinte etc, apoi cu magazine/supermarket-uri, dar dupa ce stiu ca mi-am format clientela.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am vrut sa subliniez faptul ca dupa parerea mea si din ce mi-am dat seama, nu prea au cautare!!!... nu prea sunt cerute, solicitate... poate ma insel...
nu productia e problema in romania, ci desfacerea... :)

#28
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Posted Image Lupta tibi, gandeste banateneste, cu mult calm si buna chibzuiala, nu te ingloda in datori, nu incepe prea grandios,
pas cu pas, tot inainte, tot mai sus, in mod sigur vei reusi, fie ca e vorba de "ciumperci" :naughty: prepelite (belite sau nu)
si ouale lor, viermi de matase sau orice altceva! Izbanda deplina!

Edited by Teophileos, 07 December 2015 - 12:20.


#29
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
@Nero-d - Nu au cautare pentru ca oamenii nu prea stiu capacitatile oului de prepelita, de curele cu oua, de carnea foarte buna, de prepelite la rotisor... Au ramas cu ideea ca in Kaufland sau Auchan au preturi foarte mari si nu isi pot permite, dar uita ca le pot cumpara daca au nevoie de ele pentru sanatate direct de la producator, dar un simplu telefon complica totul, nu?

@Teophileos - Gandesc problema de luni bune si incerc sa gasesc o rezolvare care sa nu ma afecteze prea mult. Cred ca am si gasit-o... Totul incepe de la 0, putin cu putin.

#30
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Corect, incepi cu 50 de prepelite, si incepi sa vinzi ouale pe la prieteni, cunostinte, vecini, dai si anunturi prin ziarele locale, fluturasi, etc. Daca oamenii vor fi multumiti, se duce vestea si incepi sa fii cunoscut, atunci, pentru a onora cererea, cresti si tu oferta, iti iei un incubator si incepi sa cresti.
Mi se pare o greseala sa te arunci la 1000 de bucati asa, din prima, fara sa ai niciun pic de experienta in domeniul asta, chiar ieri am trecut pe la k.... si ma uitam de disproportie era intre sutele de cofraje de oua de gaina si cele 20 de cofrajele de oua de prepelita care stateau stinghere intr-un colt. Ma rog, poate ca si pretul de 0,3-0,35 lei sa fie prea ridicat, in conditiile in care producatorii isi vand marfa pe net la 0,20-0,25 lei.

Oricum, merita sa incerci cu alea 50.

#31
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 tibi_filip, on 06 decembrie 2015 - 23:03, said:

@tiomarami - Unde locuiesc eu mai e un singur vecin cu care ma cunosc de cand m-am cunoscut. Dejectiile sunt ultima mea grija...am ce face cu ele.

@unucelalalt - Ma gandesc ca ai obligatii si trebuie sa justifici, demonstrezi, inapoiezi suma ce ai obtinut-o. Asta nu e o problema pentru ca banii vreau sa-i investesc in materiale si furaje de cea mai buna calitate pentru a avea prepelite sanatoase.

@Teophileos - Accept orice provocare!

@Arayan - Tot in Timisoara imi fac si eu veacul, urmand in primavara pe langa Timisoara. Chestia e ca nu prea dispun de spatiu, maxim ceva de 10L x 8l... La ciupercarie nu m-am gandit niciodata, sunt chitit pe prepelite, dar...nu refuz informatii despre nimic ce mi-ar permite sa ma ocup si sa dezvolt o afacere.
Normal ca beneficiarii fondurilor sunt responsabilizati.Sunt inspectori care trebuie sa te controleze periodic sa vada daca te dezvolti conform graficului impus de ei.Daca nu respecti se taie izvorul de bani.Conditiile le gasesti in "masura" la care aplici.
    Daca urmaresti sa prinzi fonduri tine cont ca trebuie sa ai un minim de inceput de afacere , o initiere pe cont propriu.La masura 141 de ex trebuie sa ai minim 25 de stupi ( daca imi amintesc bine) , sa fie de modelul care trebuie dupa normele europene , etc.Pt categoria a2a de fond tre sa ai 50 si tot asa.La cat 1 se da 1500 E 5 ani = 7500.Nu stiu f bine ce se intampla cand nu respecti contractul , cu siguranta suporti ceva.

   Eu am cam 100 de stupi dar nu am aplicat pt nici un fond , am un var care are 500 si a aplicat dar se fac niste invarteli si aici.Stupii nu erau modelul cerut , a trecut stupii in proprietatea mai multor persoane si a facut mai multe dosare etc.Evident ca a luat o caruta de bani.Cunosc mai multi care s-au bagat.
La apicultura trebuie sa faci si scoala ca sa te incadrezi , cred ca si la ciripitoarele tale sunt niste cursuri care ti le cere.

#32
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Atunci, ce sa zic... Daca si la gaini trebuie cursuri, mai bine o fac pe cont propriu fara ajutor. Asta era batut in cuie, voiam sa stiu doar de o mica portita cu fondurile, insa...daca nu aveam desfacere, ma gandesc cate fripturi de prepelita as fi mancat ca mi s-ar fi acrit... :D

Pana la urma m-am hotarat, incep cu cele 50 de capete si urmaresc evolutia lunar timp de 6 luni/1 an, si daca e nevoie neaparat, incep si cursurile alea. Daca simt ca ar avea zvac, ma arunc... Pana atunci stau cuminte si ma ocup in continuare de orezari. :D

Daca mai aveti sfaturi, vi le astept cu drag. Multumesc pentru interesul de a-mi raspunde intrebarilor!

#33
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 tibi_filip, on 07 decembrie 2015 - 17:58, said:

@Teophileos - Gandesc problema de luni bune si incerc sa gasesc o rezolvare care sa nu ma afecteze prea mult. Cred ca am si gasit-o... Totul incepe de la 0, putin cu putin.
Ai dialogat cu persoana pe care ti-am recomandat-o?

Nimic nu e usor in viata :proud: , totul e o lupta :boxing: :naughty:

#34
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Deocamdata nu, probabil o voi contacta pentru intrebari legate de crestere daca o sa fie, fondurile le-am abandonat. Oricum, mi-e aiurea sa o contactez desi nu o cunosc si sa incep cu nelamuriri, dar, just in case.

#35
agromania

agromania

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2015
In genul asta de activitate problema nu este legata de productie ci de vanzare, sunt pline magazinele de oua de prepelite care costa 15, 20, sau 30 de bani, din suma asta are si magazinul profit, deci cel care produce castiga mai putin decat pretul de la raft. Cat despre fonduri europene iti trebuie un punctaj (S.O.) care se calculeaza in functie de marimea proprietatii pe care o ai (hectare de teren, alte animale, etc) nu exista finantare 100%, dar investitiile in comparatie cu alte activitati agricole sunt mici, mai poti improviza niste chestii ca sa ajungi mai ieftin cu investitia in loc sa cumperi lucruri profesionale, majoritatea asa fac in general in zootehnie. Activitatea asta te tenteaza pt ca nu trebuie multi bani de investit, dar din pacate ca orice activitate de genu problema nu e cum produci ci cum vinzi.

#36
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Bad post.

Edited by master_oz, 06 June 2017 - 21:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate