Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Motanel castrat care stropeste

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Beatrice20

Beatrice20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2013
Am un motanel (varsta 4 ani) pe care l-am castrat acum 3 ani. De ceva timp am  observant ca stopeste prin casa, mobila, usile, si nu inteleg de ce se inatmpla asta daca este castrat. Stie cineva de ce face asta si ce trebuie sa fac sa nu mai stropeasca?

#2
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
- Îi cureți litter-box-ul des?
- Scoate-l pe afară. Odată ce marchează pe acolo niscaiva teritoriu, s-ar putea să nu mai simtă nevoia să marcheze prin casă.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea ai ce face. ori te obisnuiesti cu ideea, ori ...nu. Este greu sa te lupti cu instinctele animalelor.

#4
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Vrea sa iti atraga atentia si sa comunice ceva...

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu zic sa-i tai putza, asa nu va mai avea cu ce sa stropeasca. Glumesc, lasa-l si pe afara daca stie sa se intoarca...

Edited by e_bulu, 03 December 2015 - 21:54.


#6
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 adrian93, on 03 decembrie 2015 - 21:43, said:

- Îi cureți litter-box-ul des?
- Scoate-l pe afară. Odată ce marchează pe acolo niscaiva teritoriu, s-ar putea să nu mai simtă nevoia să marcheze prin casă.

nu l mai scoate afară că m am săturat să calc în rahaturi de patrupede&co.
mai bine să marcheze tot prin casă pe la tine,cine te a pus să l castrezi ? l ai îmbolnăvit psihic .

#7
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
saracu.. poate se plictiseste...

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ar fi exclus sa aiba vreo problema. Fiind castrat e predispus la struvitzi. Exista risc de blocaj si in final deces asa ca sfatul meu e sa-l duci la veterinar pentru a i se recolta urina si a fi analizata. Sper ca stii: motanilor castrati trebuie sa li se dea hrana speciala iar apa sa nu aiba duritate mare.

#9
Beatrice20

Beatrice20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2013
Locuiesc la casa deci motanelul se plimba in voie pe afara.
@ Viks: sigur nu calci in..nevoile vreunei pisici. Stii de ce? Ele isi ingroapa toate..nevoile. :)

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

 viks, on 03 decembrie 2015 - 22:35, said:


nu l mai scoate afară că m am săturat să calc în rahaturi de patrupede&co.
mai bine să marcheze tot prin casă pe la tine,cine te a pus să l castrezi ? l ai îmbolnăvit psihic .


vorbesti aiurea .... in fine.
habar nu ai despre feline !

Sunt interesat de subiect ca si eu am motan.
Insa are doar 2 ani. Gestul il mai face insa de stropit nu are ce :)

Ma gandesc ca operatia nu a fost facuta ca lumea.
Are punga scrotala mare si umflata ?


Daca DA atunci a fi bine sa mergi la un alt medic (nu unde ai facut operatia) si sa verifici ca totul este OK cu o radiografie.

#11
Dunes

Dunes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 04.12.2015
Eu ii dau mancare speciala si apa plata, tot mai da cate un jet pe langa din cand in cand.

#12
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 Beatrice20, on 04 decembrie 2015 - 14:23, said:

Locuiesc la casa deci motanelul se plimba in voie pe afara.
@ Viks: sigur nu calci in..nevoile vreunei pisici. Stii de ce? Ele isi ingroapa toate..nevoile. Posted Image

uffff
îți doresc să ți rezolvi problema cu motănelul si cred eu ,indicat ar fi să mergi la un doctor veterinar.
de călcat în nevoile patrupedelor nu mai zic nimic ,m am săturat să spal încălțamintea de toti rahații adunați din fața blocului unde toți stăpanii de caini şi au făcut wc !!

da ,recunosc,nu mă pricep la feline.mergi la veterinar .astea nu pot vorbi să le spună un le doare

Edited by viks, 04 December 2015 - 14:35.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ca sa te calmezi, sa stii ca pisicile nu se rahatesc in mijlocul drumului ci in locuri ferite si isi ingroapa "produsul".
Motanul meu marca groaznic pana sa fie castrat drept pentru care si acum se mai intampla sa traga cateva picaturi ici si colo. E bine, totusi, ca nu miroase, e cantitate mica si destul de rar. Alte obiceiuri nu si le-a schimbat: lipseste noaptea de acasa si se bate cu motanii vecinilor.

Edited by Freddy12, 04 December 2015 - 15:25.


#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
al meu nu face deloc deocamdata (sper sa nu faca)

Doctorul mi-a spus ca: trebuie castrat inainte de a face vreodata...
Daca apuca sa faca chiar daca il castrezi tot mai va face insa mai rar.

Asta este ce mi-a spus atunci, am impresia ca asa patesti si tu cu el Fred.
Pe la 7 luni si un pic l-am dus la medic pentru operatie.

Aici vanam ceva... Posted Image
Attached File  vanam.png   1.54MB   36 downloads

Edited by Mihai_3, 04 December 2015 - 16:17.


#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am explicat pe alt topic de ce l-am castrat la varsta de  un an si jumatate si iti voi spune si tie motivul. Veterinara lui mi-a zis ca e bine sa-l castrez dupa ce isi termina cresterea inclusiv zona urogenitala. La motanii castrati prematur, zona respectiva nu se mai dezvolta dupa castrare si iar uretra ramane mica in diametru si cresc sansele sa faca blocaj renal. Mai bine se mai pisha pe ici pe colo din cand in cand decat sa ma duc cu el la urgenta sa-i faca tot felul de proceduri chinuitoare sau sa moara prematur.

#16
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 Beatrice20, on 04 decembrie 2015 - 14:23, said:

Locuiesc la casa deci motanelul se plimba in voie pe afara.
@ Viks: sigur nu calci in..nevoile vreunei pisici. Stii de ce? Ele isi ingroapa toate..nevoile. Posted Image

Tu nu ai gazon in curte sa vezi ce frumos impodobesc ele ''bradul''?

#17
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Sunt curios daca cei cu problema teritoriala traiesc la casa cu curte sau parter? Ideea este daca motanelul are acces la exterior sau doar in apartament ?? Am mai citit ca acest instinct s-ar dezvolta doar daca ia contact cu lumea de afara, sau cu vreo alta pisica...nu bag mana in foc ca ar fi vreo regula, caci cu instinctele animale e mai greu, dar ca idee in sine sunt pur si simplu curios daca cei care l-au tinut in casa (inchisi ca mine :( )au mai intampinat probleme. Sunt curios si daca vb de pisici de rasa sau tomberoneze?

#18
easy-rider

easy-rider

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 18.12.2015
Al meu a stat doar in casa, s-a intamplat sa mai scape pe langa litiera. Cred ca e din cauza ca nu a fost curatata la timp sau nu avea asternut destul, sau cat prefera. Comoditatea asta... Posted Image

Edited by easy-rider, 18 December 2015 - 16:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate